15 Şubat 2010 00:00

DAYANIŞMA BÜYÜYOR

İşçi ve emekçiler, iki ayı aşkın süredir direnen TEKEL işçileriyle dayanışma amacıyla komiteler kuruyor. Yaptıkları çalışmalarla dayanışmayı büyüten komiteler, TEKEL işçilerinin direnişini halka anlatıyorlar.

Paylaş

İşçi ve emekçiler, iki ayı aşkın süredir direnen TEKEL işçileriyle dayanışma amacıyla komiteler kuruyor. Yaptıkları çalışmalarla dayanışmayı büyüten komiteler, TEKEL işçilerinin direnişini halka anlatıyorlar.
Bu komitelerden biri de Esenyurt’ta kuruldu. “1 liranı paylaş” kampanyasını yürüten Esenyurt-Kıraç TEKEL İşçileriyle Dayanışma Komitesi, TEKEL işçilerine göndermek üzere battaniye ve giyecek de topluyor. Hazırladıkları bildirileri esnaflara ve pazaryerlerinde halka dağıtan komite üyeleri, bu komiteleri mahallelere yaymak için de çabalıyor.
Bu kapsamda Kıraç’ta oluşturulan komitenin ardından Esenyurt İnönü Mahallesi ve Saadetdere Mahallesi’nde de komite kurma çalışmaları başladı. Yapılan çalışmalar halk tarafından olumlu karşılandı. Çalışmaların TEKEL direnişiyle ilgili kimi soru işaretlerini sildiğini söyleyen Kıraçlılar, maddi destek vererek dayanışmaya katılıyorlar.
TEKEL İŞÇİLERİNİN YANINDAYIZ
Direnişe somut destek verilmesi gerektiğini söyleyen Kıraçlı emekçilerden Şöhret Yıldız, hükümetin tutumunu kınadıklarını dile getirdi. Yıldız, TEKEL işçilerini desteklemek için yapılan tüm çalışmaların parçası olacağını ifade etti.
Kıraçlı esnaflardan Hüseyin Kırıcı, dayanışma için komite kurulmasını olumlu bulduğunu kaydetti. “Biz esnaflar olarak elimizden geldiği kadar maddi manevi işçilerin yanındayız” diyen Kırıcı, “TEKEL kâr eden bir kuruluştu, kapatıldı. Şimdi de işçilerin haklarını vermiyorlar. Biz hakları için mücadele eden TEKEL işçilerinin yanındayız” diye konuştu.
Esnaf Taner Güney de “TEKEL işçilerini destekliyoruz ve elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız” dedi. Kıraçlı gençler de komitenin çalışmalarına katılıyor. TEKEL direnişinin kendilerine örnek olduğunu belirten Feyyaz Aydın, “Elimizden geleni yapmalıyız. TEKEL işçileriyle ilgili böyle bir çalışmanın burada başlatılması da güzel” dedi. TEKEL işçilerine asıl desteğin Kıraç gibi işçi ağırlıklı yerlerden gelmesi gerektiğine dikkat çeken Aydın, “TEKEL mücadelesi hepimizin mücadelesi, onların kazanımı hepimizin kazanımıdır” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

KAMPANYA 21 ŞUBAT’A KADAR SÜRECEK

Özbey Dursun (Dayanışma Komitesi Sözcüsü): TEKEL işçilerinin eylemi bütün baskı, şantaj ve yalanlara rağmen sürmektedir. Bu direnişten rahatsız olan kesimler, akla hayale sığmaz yalanlarla hem bu mücadeleyi hem de mücadeleye olan halk desteğini kırmaya çalışıyor. Bu direnişi kırmak için bizzat Başbakan halka yanlış bilgiler veriyor. ‘Yetimin hakkını yedirmem’ diyen Başbakan’a, kim yetimin hakkını yağmalıyor, bundan kim çıkar sağlıyor, diye sormak en doğal hakkımız olsa gerek. Bu nedenle gerçekleri halkla paylaşmak ve TEKEL işçilerine katkı sağlamak için komite oluşturduk. Ülkenin kaynaklarını özelleştirmelerle peşkeş çeken, Başbakan’ın ta kendisidir. 4-c statüsü ise kölelik koşullarında çalışmak demektir ve bunu bugün her yerde uygulamaya çalışıyorlar. Bu nedenle TEKEL işçileri, sadece kendi özlük hakları için değil aynı zamanda bütün işçi ve emekçilerin hakları için mücadele ediyor. Biz de bunun bilincinde olduğumuzdan, TEKEL işçilerini destekliyoruz. Kampanyamızı 21 Şubat’a kadar sürdüreceğiz ve topladığımız yardımları Ankara’ya göndereceğiz. Ayrıca diğer mahallelerde de komiteler kuruluyor. Bütün emekçileri TEKEL işçilerine destek olmaya çağırıyoruz.

KAMPANYAYA ESNAFLARDAN DESTEK

Bayrampaşa’nın emekçi mahallerinden Altıntepsi’de görüştüğümüz esnaflar, TEKEL işçilerinin mücadelesini haklı bulduklarını ve ellerinden gelen desteği sunmaya hazır olduklarını söylediler.
“Başbakan işçilere güvenceniz var diyor ama orada çocuklarıyla mağdur oluyorlar. Onları haklı buluyorum, destekliyorum” diyen ayakkabı tamircisi Metin Şahin, medyanın verdiği bilgilere de güvenemediklerini söyledi. Bu kış gününde TEKEL işçilerinin mağdur olmasında tasvip edilecek bir yan olmadığını belirten Şahin, güçleri ölçüsünde işçileri desteklediklerini ifade etti.
Erdoğan Çelikkan da işçilerin mücadelesinin aynı zamanda esnafın ve halkın da mücadelesi olduğunu belirterek, “Onlar çok güzel mücadele veriyorlar. Keşke herkes böyle yapabilse. Özelleştirmelerle kasıtlı olarak mağdur bırakılan her kesimin bu mücadeleyi desteklemesi gerekir. Küçük esnaf olarak bizler de haklarımız için direnmeliyiz” dedi.
Berber dükkanı olan Naim Kasap, bu ülkede sadece TEKEL işçilerinin değil her kesimin sorunları olduğunu, ancak gerektiği gibi örgütlenilmediğini söyledi. “Adamların kazanılan haklarını gasp et, onlar da direnmesinler. Öyle midir yani?” diyen Kasap, kampanyaya 1 değil 2 lira vereceğini kaydetti.
“Oradaki insanlar bizim insanlarımız, bu ülkenin vatandaşları” diyen dönerci Mevlüt Durak, bütün sendikaların birleşmesi ve genel greve gitmesi gerektiğine dikkat çekti.
Manav Hüseyin Arslan da, “İşçileri tabii ki destekliyoruz ama söylemekle olmuyor. Mesela Roman vatandaşlar kendilerinin ekmeğe ihtiyacı olduğu halde işçilere ekmek toplayıp götürdüler. Kampanyayı destekliyorum. 1 lira küçümsenecek bir şey değil. Eğer bu kampanya yayılırsa amacına ulaşır” diye konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)
Sinan Ceviz
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Telekom işçileri 5 liraya çıkardı

SONRAKİ HABER

Türk Telekom: Google servislerine erişim sorunu siber saldırıdan kaynaklanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...