15 Şubat 2010 00:00

Atalay’dan ‘sanal’ personele zam

KAMU Güvenliği Müsteşarlığı Tasarısı, Bakan Atalay’ın önergesiyle değişti. Yasa, TBMM’den geçmediği için henüz oluşmayan kurumda çalışacak müsteşar ile tüm personelin maaşlarına zam yapıldı.

Paylaş

KAMU Güvenliği Müsteşarlığı Tasarısı, Bakan Atalay’ın önergesiyle değişti. Yasa, TBMM’den geçmediği için henüz oluşmayan kurumda çalışacak müsteşar ile tüm personelin maaşlarına zam yapıldı.
TBMM’de görüşmeleri devam eden Kamu Güvenliği Müsteşarlığının Kuruluşuna İlişkin Kanun Tasarısı’nda ilginç bir değişiklik yapıldı. Yasa, TBMM’den geçmediği için henüz oluşmayan kurumda çalışacak müsteşar ile 94 personelin maaşlarına zam yapıldı. Daha önce 1050 ile 3 bin 500 lira arasında öngörülen maaşlar, 1340 ile 3 bin 950 lira arasında yükseltildi. Personelin ikramiye ve teşvik prim hakları da olacak.
450 LİRALIK ZAM
Tasarı TBMM’de ele alınırken, İçişleri Bakanı Beşir Atalay bir önerge verdi. Önerge ile Kamu Güvenliği Müsteşarlığı’nda çalışacak olan personel için mevcut tasarıda yer alan maaşlara zam yapılması öngörüldü. Kabul edilen önergeye göre daha önce 3 bin 500 lira aylık ücret alması planlanan kamu güvenliği müsteşarının maaşı, 3 bin 950 liraya yükseldi.
EN DÜŞÜK MAAŞ: 1300
Müsteşar yardımcılarının 3 bin 150 liralık ücretleri de 3 bin 590 lira oldu. Daire başkanları, hukuk müşavirleri, mühendis, mütercim, sosyolog, psikolog, antropolog unvanlı personelin maaşları da 200-400 TL arasında yükseltildi. Müsteşarlıkta en düşük kademe olan 8. derecedeki bir memur da, 1340 lira alacak.
SÖZLEŞMELİ AYRICALIĞI
Bu arada yine İçişleri Bakanı Beşir Atalay imzalı bir başka önergenin kabulüyle, Kamu Güvenliği Müsteşarlığı’nda görev yapacak 10 kişilik müşavir kadrosu oluşturuldu.
“Terörle mücadele alanında özel bilgi ve ihtisasından yararlanılmak amacıyla’’ kuruma alınacağı hükme bağlanman müşavirler, Devlet Memurları Kanunu ve diğer kanunların sözleşmeli personel çalıştırılması hakkındaki usullere bağlı olmadan, bakan onayı ile atanacak. Bu müşavirlere de 3 bin 950 liraya kadar aylık ücret verilecek. Ayrıca ikramiye ve teşvik primi de ödenecek. (HABER MERKEZİ)


Reklam
ÖNCEKİ HABER

Seçim anketinde sürpriz birinci parti!

SONRAKİ HABER

Dünya Turu ­| Meksika: Kadın cinayeti sergisi ya da halk şiddete nasıl alışır?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...