15 Şubat 2010 05:00

Öcalan eylemleri polis saldırısıyla başladı

ABDULLAH Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin yıl dönümü nedeniyle dün birçok kentte gösteriler yapıldı.

Paylaş

ABDULLAH Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin yıl dönümü nedeniyle dün birçok kentte gösteriler yapıldı. Yüksekova’da yürüyüş yapan 20 bin civarında kişiye, polis, gaz bombalarıyla müdahale etti. Çatışmalar tüm gün sürerken, bugün birçok kentte kitlesel gösteriler bekleniyor.
YÜKSEKOVA’DA 20 BİN KİŞİ YÜRÜDÜ
Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde dün, Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişini protesto etmek için yürüyüşe geçen kitleye, polis müdahale etti. Müdahaleye kitlenin de karşılık vermesi üzerine çatışma çıktı. Yüksekova’da yürüyüş nedeniyle toplanan gruplar, Yüksekova-Şemdinli karayolunu, barikat kurarak trafiğe kapattı. Esnafların da kepenk kapattığı ilçede, polis ve asker yığınağı yapıldı. Yüksekova-Şemdinli karayolunda bir araya gelen yaklaşık 20 bin kişi, Öcalan lehine sloganlarla Oslo Oteli’ne doğru yürüyüşe geçti. Bir süre sonra polisler, gaz bombaları ve tazyikli suyla yürüyüşe müdahale ettiler. Müdahaleye kitlenin de taşlarla karşılık vermesi üzerine çatışma çıktı. Çatışma sırasında Halk Bankası ateşe verilirken, ilçe geneline yayılan olaylar tüm gün sürdü.
KEPENKLER AÇILMADI
Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde, Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin yıl dönümü nedeniyle esnaflar kepenk açmadı, vatandaşlar dışarı çıkmadı. BDP Beytüşşebap İlçe Örgütü ise parti binasına siyah pankart asarak 15 Şubat’ı protesto etti. BDP Siirt İl Örgütü de önceki gün yaşanan gözaltı operasyonunu ve Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin yıl dönümü olan 15 Şubat’ı protesto etti. (HABER MERKEZİ)

İMRALI’DA İLGİNÇ ‘ÖNLEM’!
İMRALI Adası’ndaki cezaevinde ömür boyu hapis cezasının 11 yılını geride bırakan PKK lideri Abdullah Öcalan’ın mahkumiyet koşulları bugüne kadar çok tartışıldı. Bu kez de ‘güvenlik’ gerekçesiyle açık görüş sırasında ziyaretçilerle Öcalan arasındaki mesafe 7 metreye çıkartıldı. Gerekçe ise ilginç: “Ziyaretçilerin, Öcalan’ın gözüne kalem sokması gibi herhangi bir saldırı olasılığına karşı tedbir.” Öcalan, kendisiyle görüşmeye gelen avukatları ile de 7 metre mesafeden görüşüyor.
ÖNCEKİ HABER

İNSAN HAKLARI ÖDÜLÜ RIDVAN KIZGIN’A

SONRAKİ HABER

The 'new system' in education or the latest version of instilling youth with AKP ideology

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa