15 Şubat 2010 00:00

Afganistan’da geniş kapsamlı operasyon

NATO ve Afgan askerleri, Afganistan’ın güney bölgesinde Taliban hedeflerine karşı geniş kapsamlı bir operasyon başlattı.

Paylaş

NATO ve Afgan askerleri, Afganistan’ın güney bölgesinde Taliban hedeflerine karşı geniş kapsamlı bir operasyon başlattı. Askeri helikopterler, zırhlı araçlar ve mayın tarayıcıları, Helmand vilayetinin Marjah bölgesini kuşattı.
Operasyonu izleyen basın mensupları, zaman zaman ateş sesleri duyulduğunu, askerlerin takviye birliklere yol açtığını bildirdi.
Afgan 205. Kolordu Komutanı General Sher Muhammed Zazai, çatışmalarda şu ana kadar en az 20 militanın öldürüldüğünü, 11 militanın tutuklandığını açıkladı.
NATO, operasyonlar sırasında biri Amerikalı biri İngiliz iki askerin öldüğünü açıkladı.
Operasyona “Müşterek” adını veren yetkililer, 2001 yılından bu yana düzenlenen en geniş askeri operasyonun başlatıldığını söylüyor. Bölgede yaklaşık bin Taliban militanının konuşlandığı sanılıyor. Ancak askeri yetkililer, sabah erken saatlerde fazla direnişle karşılaşmadıklarını bildirdiler.
Direnişin merkezi olarak görülen Marjah bölgesindeki operasyona 15 bin Amerikan, İngiliz ve Afgan askeri katılıyor. Komutanlar, en çok yol kenarlarına yerleştirilen bombalardan kaygılandıklarını söylediler.
Geniş bir tarım bölgesi olan Marjah’ta 80 bin kişi yaşıyor. Taliban güçleri, bu bölgeye yaklaşık üç yıl önce yerleşti. Çiftliklerde afyon üreten militanlar, direnişe haşhaş ticaretiyle kaynak sağlıyor. Operasyonu onaylayan Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, sivillere zarar gelmemesi için önlemler alınmasını istedi. Afganistan Savunma Bakanı Abdul Rahim Vardak, operasyonların sona ermesinden sonra yerel yönetimlere destek sağlanması için kaynak ayrıldığını, bu nedenle operasyonun başarıya ulaşmasını beklediğini söyledi. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Ahmedinecad: Saygı esasına dayalı iş birliğine hazırız

SONRAKİ HABER

“Gürültü” nedeniyle kendisini uyaran Suriyeli komşusunu öldürdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa