16 Şubat 2010 00:00

Sancaktepe halkı işçilerin yanında

MUHTARINDAN sendikacısına, esnafından işçisine kadar Sancaktepeliler TEKEL işçilerinin mücadelesinin yanında.

Paylaş

MUHTARINDAN sendikacısına, esnafından işçisine kadar Sancaktepeliler TEKEL işçilerinin mücadelesinin yanında. TEKEL direnişinin önemine dikkat çeken Sancaktepeliler, direnişin başarıya ulaşması için ellerinden geleni yapmaya hazırlar.
IMF’nin isteğiyle yapılan özelleştirmelerle kârlı kurumların elden çıkarıldığına dikkat çeken Meclis Mahallesi Mahalle Muhtarı Hasan Ağtepe, toplumun her kesiminin özelleştirmelere karşı gelmesi ve direnç göstermesi gerektiğini söyledi. “Mahallenin büyük bir kısmı emeğiyle geçinen işçi. O yüzden TEKEL işçisinin halinden iyi anlıyor ve destek veriyor” diyen Ağtepe, TEKEL işçilerinin başarısının bu ülkenin gerçek sahibi olan işçilerin ve emekçilerin gücünü göstereceğini ifade etti. Ağtepe, TEKEL direnişinin mahallelilere doğru anlatılması için üzerine düşen her şeyi yapacağını söyledi.
TEKEL BİRLEŞTİRDİ
Kemal Türkler Mahalle Muhtarı Kazım Özmen de siyasi görüş olarak kendini sağda görenlerin de solda görenlerin de TEKEL direnişini desteklediğini dile getirdi. “Yani TEKEL işçisi emeğiyle geçinen kesimleri birleştirdi bence ve bu, büyük bir kazanım” diyen Özmen, TEKEL direnişinin başarısı için elinden geleni yapmaya hazır olduğunu bildirdi.
Hükümetin direnişi bitirmek için TEKEL işçilerini sendikalarıyla karşı karşıya getirmeye çalıştığını kaydeden Özmen, şöyle devam etti: “Hükümet direnişin bu noktaya geleceğini tahmin edemiyordu, şimdi ise saldırarak bu işi çözmeye çalışıyor. Bu yaklaşım köşeye sıkıştığının göstergesi. Ama ben bu noktada bir eleştiride bulunacağım. Kamu ve işçi sendikaları başta olmak üzere tüm çalışanlar, TEKEL direnişinde üzerine düşeni yapmıyor.”
SATILAN YARINLARIMIZDIR
Merkez Mahallesi Mahalle Muhtarı Göker Göktaş da TEKEL işçilerinin ekmek mücadelesi verdiğini belirtti. “Yan gelip yatayım demiyor. Çalışmak istiyor ama çocuklarını, ailesini geçindirebilecek bir ücret de talep ediyor. Bu talepler abartılı değil, aksine insani talepler” diyen Göktaş, özelleştirme politikalarını da eleştirdi.
Milliyetçilikleriyle övünen partilerin ülke kaynaklarını peşkeş çekmekte tereddüt etmediğini belirten Göker Göktaş, “Bu çocuklarımızın, yani yarınlarımızın satılmasıdır. TEKEL işçilerini emeğiyle geçinen herkes destekliyor ve mücadelenin olumlu sonuçlanmasını umutla bekliyor. Ben de bu konuda üzerime düşen her şeyi yapmaya hazırım” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

GELECEĞİMİZİ BELİRLEYECEK

Serhat Temur (Genel-İş Sancaktepe İşyeri Temsilcisi): 4-c uygulaması sadece TEKEL işçilerinin sorunu değil. Eğer bu kabul edilirse işçiler en az 5 yıl geriye gidecek ve birçok haktan mahrum kalacak. TEKEL işçisinin başarısı ya da başarısızlığı, ilk etapta 4-c kapsamına girecek 110 bin işçiyi, arkasından milyonlarca insanı etkileyecek. Bu ülkede emeğiyle geçinen milyonlarca insana 4-c iyi anlatılmalı ve emek cephesi oluşturulmalı. Bu mücadelede tüm sendikalar sorumlu davranmalı. Ortak bir emek cephesi örmek zorundayız. Ve bilmeliyiz ki, bu cephenin başarısı veya başarısızlığı, ülkemizin ve çocuklarımızın geleceğini belirleyecek.

Gülsüm Ulucan (Tekstil işçisi): Ben TEKEL işçisinin direnişini gönülden destekliyorum. Başbakan “Bu maaşla geçinmek zorundalar, yoksa sokakta 3 milyon işsiz var” diyor Başbakan’a soruyorum; madem bu maaşla geçinilebiliyor, sen geçin de görelim. Aylığımıza yapılan zamların kat be kat fazlasını doğal gaza, elektriğe, ulaşıma, ekmeğe yapılan zamla geri aldın. Bu açıdan TEKEL işçisinin kazanımı benim kazanımım olacak. Fabrikamda bu direnişin haklılığını anlatıyorum ve 1 liranı paylaş kampanyasına fabrikamda başlayacağım.

Ali Çiçek (Esnaf): Bu direnişin zaferle sonuçlanması çok önemli. Bizler TEKEL işçisinin yanında olduğumuzu somut olarak ortaya koymalıyız. 28 Şubat’ta TEKEL işçisine gelebilecek saldırılara karşı onların yanında olmalıyız. Yeterli duyarlılığı gösteremezsek, AKP işçilere ve halka daha fazla ve pervasızca saldıracak. Ayrıca 1 liranı paylaş kampanyasına katılıyor ve tüm Sancaktepe halkını bu kampanyaya destek vermeye çağırıyorum.
ÖNCEKİ HABER

TEKEL DİRENİŞİNİ ANLATIYORLAR

SONRAKİ HABER

Suriye ordusu Han Şeyhun’u ele geçirdi, cihatçılar İdlib'e çekildi iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa