16 Şubat 2010 05:00

Mehmet Akifliler ulaşım sorununun çözülmesini istiyor

İKİTELLİ Organize Sanayi Bölgesi’nin yanı başında kurulu, 65 bin nüfuslu Mehmet Akif Mahallesi’nin en büyük sorunlarından biri de ulaşım sorunu.

Paylaş

İKİTELLİ Organize Sanayi Bölgesi’nin yanı başında kurulu, 65 bin nüfuslu Mehmet Akif Mahallesi’nin en büyük sorunlarından biri de ulaşım sorunu. Yaşayanların büyük bir çoğunluğu işçilik yaparak geçimini sağlıyor. Aslında mahalle birçok şeyden yoksun diğer emekçi mahalleleri gibi; ama ulaşım sorunu bugün en yakıcı sorunlardan biri haline gelmiş. Bir tek belediye otobüs hattı geçen mahalleden ancak Zeytinburnu’na gidebiliyorsunuz, o da bir buçuk saatinizi alıyor. Görüştüğümüz vatandaşlar ise hem belediyeye tepkili hem de muhtarlığa tepkililer.
‘OKULA GİTMEK İÇİN 1 KM YÜRÜYORUM’
Okula gidebilmek için bir kilometreye yakın yol yürüyüp öyle otobüse bindiğini söyleyen Yunus Babür, hırsız ve balicilerden çekindiği için akşamları okul dönüşü otobüse binme ihtiyacı duyduğunu belirtiyor. Okulunun Atakent Mahallesi’nde olduğunu dile getiren Babür “Okulun önünden otobüse bindiğimde Atakent’in çıkışında iniyorum, oradan da eve ulaşabilmek için yaklaşık bir kilometre yol yürümek zorunda kalıyorum. Burada şu an tek bir hat var, oda Zeytinburnu” diye konuştu. Bu durumun belediyeyle alakalı bir durum olduğuna dikkat çeken Babür, “Mehmet Akif Mahallesi’ne tek hat varken Atakent Mahallesi’nde bu kadar çok otobüs hattının olması orada oturanların zengin olmasından kaynaklanıyor. Biz fakir halkız yürümek zorundayız sanki adamlar kapılarından çıkıyorlar otobüse biniyorlar. Bu çok büyük bir haksızlık, istemiyoruz böyle düzen. Yani bununla belediye başkanı mı ilgilenir, İETT müdürü mü ilgilenir bilmiyorum, ama bununla ilgili bir düzenleme yapılsa çok iyi olacak. Buradan kesinlikle Bakırköy ve Aksaray gibi büyük ilçelere bir hat olması gerekir” dedi.
‘İŞİN İÇİNDE RANT MI VAR?’
Geçmişte mahalleden Bakırköy ve Eminönü’ne otobüs olduğunu söyleyen Eyüp Tahran Eski Muhtarlardan Fehmi Öztürk’ün bu hatları mücadele ederek aldığını ama Yüksel Polat muhtarlığa gelince hatların kaldırıldığını ifade etti. Mehmet Akif Mahallesi’nin 65 bin nüfusu olduğuna dikkat çeken Tahran “Bu hatları Yüksel Polat minibüsçüler için mi kaldırttı, bir rant mı sağladı. Bu kadar nüfus niçin belediye otobüsüyle seyahat edemiyor, iki araçla Bakırköy’e ulaşım sağlayabiliyor. Bu da belediyenin acizliği işte ya da burada söylediğim gibi bir rant var bunu da Sayın Yüksel Polat belediye başkanımız paylaştı. Şimdiki muhtarın da bu durumdan haberdar olduğunu bile sanmıyorum ki bu sorunumuzu çözmeye çalışsın. Yeni muhtar yöresel destekle muhtarlığa geldi zaten. Kim tanır bu tarlada Naim Kangal’ı, afişlerinden gördüğümüz kadar tanıyoruz. O yüzden bu sorunlardan haberi olacağını sanmıyorum” diye konuştu.
ÇİFT BİLET PARASI VERİYORUZ’
Mecidiyeköy’e gitmek için Express otobüse bindiğini ve bunun için çift bilet kesildiğini dile getiren Fırat Avcı “Belediyeler biraz daha az kazansalar olur. Nasıl olsa vergilerle alacaklarını alıyorlar. Bir de metrobüs var kullanabileceğim. Gerçi Metrobüs zamlarını geri alarak bir düzeltme yaptılar ama yine sağlıklı bir düzeltme değil” dedi. Mahallenin normal bir kentten sayılmadığına, bu yüzden doğru dürüst otobüs seferi de olmadığına dikkat çeken Avcı, “Mesela Sefaköy’den her yere otobüs bulabilirsiniz. Buradan uzak ama merkezi ilçelere ulaşım tek vasıtayla olsa iyi olur” şeklinde konuştu.
‘MAAŞIN YARISI YOLA GİDER’
Mehmet Akif Mahallesi’nden bir tek Zeytinburnu hattı olduğuna dikkat çeken Caner Uygun “Belediye otobüsleri halka hizmet için var diye biliyorum ama kârı düşük olunca kaldırıyorlar. Burada minibüs fazla, İş olan yerlerden minibüsleri kaldırdılar, iş olmayan yerlere verdiler. Dakikada bir minibüs geçiyor ve hep boş geçiyor” dedi. Mahalle’den Aksaray’a, Eminönü’ne, Bakırköy’e otobüs seferleri olması gerektiğini söyleyen Uygun, Mesela buralara işe gitmek isteseniz günlük on lira harcarsınız yolda maaşın yarısı gitti zaten” dedi.
(İstanbul/EVRENSEL)

Cihan EKİNCİ
ÖNCEKİ HABER

‘İtiraz sonuçlanana kadar katsayı gündemimizde olmayacak’

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a Tank Palet yanıtı: Gerçekleri paylaşmaya devam edeceğim

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa