16 Şubat 2010 00:00

Esnaf Başbakan’ı gerçekçi bulmuyor

ZOR günler geçiren esnaf, Başbakan’ın “Bakkallar birleşecek” önerisine tepkili. Beyoğlu Örnektepe Mahallesi’ndeki esnaflar öneriyi gerçekçi bulmuyor.

Paylaş

ZOR günler geçiren esnaf, Başbakan’ın “Bakkallar birleşecek” önerisine tepkili. Beyoğlu Örnektepe Mahallesi’ndeki esnaflar öneriyi gerçekçi bulmuyor.
Örnektepe esnafından Halim Özer, “Sayın Başbakan böyle bir demeç veriyor ama böyle bir marketleşmeye, bir ortaklaşmaya nasıl gideceğimizin zorluklarını görmezden geliyor. Kaldı ki, büyük tekelleşmiş marketler bu gibi şahıs girişimi olan marketlerinde yaşamasına izin vermiyor” dedi.
Müşteri potansiyelinin azalması, maddi sıkıntıların artmasının olumsuz sonuçlarına değinen Özer, “Benzeri nedenlerden dolayı zaten esnaflar olarak bir araya gelemiyoruz. İlişkilerimiz insani ilişkiler boyutunu yitirmiş bulunuyor. Komşu esnaflar dükkanlarımızın önünden selamlaşmadan geçiyoruz. Oysa ki bir diyaloglar zinciri kurmamız gerekiyor. Esnaf esnafla bu diyalogu başlatmalı ki, semt sakinleriyle olan diyalog ilerlesin. Sorunlarımızın çözümü için esas olan bu diyaloglardır” diyor.
ACIMASIZ REKABET
Özen ayrıca, süper marketlerle rekabet edebilmelerinin de zorluğuna dikkat çekiyor: “Mahalle aralarında hızla çoğalan büyük marketler var. Bu marketler, bizim de raflarımızda bulundurduğumuz ürünleri bizden çok daha düşük fiyatlarla tedarik ediyor. Onların tedarikçilere ödeme koşulları daha esnek. İlk olarak burada başlıyor sorun. Daha sonra vergilendirme sistemiyle devam ediyor. Örneğin bir büyük marketle hemen hemen aynı tutarlarda vergi ödüyorum. Ve nihayetinde tüketici, yani vatandaş, veresiye alışveriş yapıyor, alım gücü yok çünkü. Yoksullaşıyoruz her geçen gün ve biz bakkallar, bu noktada önemli bir işlevi yerine getiriyoruz. Eğer hükümet devlet çıkarlarını düşünüyorsa, bizlerden elde ettiği vergi kazançlarını gözden çıkarmayacaktır. Öyle değil de sermayenin çıkarlarını düşünüyorsa durum farklılaşıyor.”
ÇÖZÜM BEKLİYORLAR
Dolaştığımız tüm esnaflar mutlaka çözüm üretilmesi gerektiğini söylüyorlar. “Ama bakkalları kapatıp büyük sermayeye hizmet ederek değil, esnafı destekleyerek sorunun üstesinden gelinecek” uyarısında bulunarak.
Tüm bunlar olup biterken Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın konuya ve sürece kayıtsız kaldığını düşünen birçok esnaf, “Aidat toplamaktan başka sorumlulukları da hatırlamalılar. Sorunumuza sahip çıkmalılar” diyor.
“Şunu belirtmek isterim ki” diye söze başlayan esnaflardan biri; “Hiçbir altyapısı olmadan böyle bir şey söylenmemeli, bakkallar kapanmayacak, çünkü buna hükümetin gücü yetmeyecek. AKP Hükümeti, son kozlarını oynuyor. TEKEL işçileri, eczacılar, sağlık çalışanları derken bugün bakkalları da karşısına alıyor. Kendisini tüketiyor. Hükümetin açıkladığı enflasyon rakamlarına, ekonomik büyüme laflarına inanmıyorum. Ailem ve ben 38 yıldır esnaflık yapıyoruz ve en zor günlerimizi yaşıyoruz” diyor.
BAKKAL MAHALLEDENDİR!
“Bakkal esnafı semt sakinlerinin bir dostu, akrabası gibidir; halk böyle görür mahalle bakkalını” diye sözlerine başlayan esnaflardan bir başkası, bakkal-mahalle ilişkisini şöyle anlatıyor: “Eli sıkıştığında onlarla çözmeye çalışır sorunlarını, ilişkilerimiz komşuluk ilişkileridir müşterimizle. Ama marketlerde müşteri cebindeki nakit ve kredi kartı limiti kadar yakındır işletmeye...”
(İstanbul/EVRENSEL)

VATANDAŞ:BAKKALIMA DOKUNMA

“Bizim de çözüm önerilerimiz var tabii” diyen esnaf, şunları söylüyor: “Tekelci marketlerin mahalle aralarına yatırım yaparak haksız rekabet doğurmalarının önüne geçilmeli, bir denetim mekanizması kurulmalı. Örneğin büyük marketlerin bu mahalle aralarındaki çalışma gün ve saatlerine düzenleme getirilmeli ki semtte bulunan küçük esnaf, -ki bu yalnızca bakkallar değil kasap, manav- da iş yapabilsin.”
Yaptığımız röportajı dinleyen bir bakkal müşterisi de bakkala destek veriyor: “Bakkalımıza dokunmasınlar. İşsizliğin ve düşük alım gücünün herkes farkında. Ben kredi kartı kullanmıyorum, kullansam da ödeyemiyorum. Ama bakkallardan gerektiğinde alışveriş yapıyor ve maaş aldığımda ödeme yapıyorum.”
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İşçisiyle, işsiziyle mutsuz bir ilçe

SONRAKİ HABER

Macron’un tiyatroya gittiğini söyleyen gazeteciye soruşturma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...