16 Şubat 2010 00:00

SIKIYÖNETİM MÜSTEŞARLIĞI MI?

‘TERÖRLE mücadele için güvenlik birimleri arasından koordinasyon sağlamak’ gerekçesiyle kurulacak Kamu Güvenliği Müsteşarlığı yoğun eleştiri almaya devam ediyor.

Paylaş

‘TERÖRLE mücadele için güvenlik birimleri arasından koordinasyon sağlamak’ gerekçesiyle kurulacak Kamu Güvenliği Müsteşarlığı yoğun eleştiri almaya devam ediyor. Muhalefetin “Sivil Sıkıyönetim Müsteşarlığı” dediği KGM’nin kuruluşuna ilişkin tasarının 17 maddesi benimsendi. İkisi geçici toplam 22 maddeden oluşan tasarının görüşmelerine bu hafta devam edilecek.
ELEŞTİRİLER ARTTI
Tasarı üzerindeki eleştiriler üç ana başlıkta toplanıyor. Müsteşarlıkta İçişleri Bakanı’nın başkanlığında “Terörle Mücadele Koordinasyon Kurulu” oluşturulacak. Bu kurulda MİT Müsteşarı ve Adalet Bakanlığı Müsteşarı da olacak. Ancak MİT direk Başbakana bağlı bulunuyor. Bu kurul uyarınca ise İçişleri Bakanına bağlı oluyor. Yargı bağımsızlığı açısında da Adalet Bakanı’nın kurulda bulunması eleştiriliyor.
ÖRTÜLEN NE?
Operasyon yetkisi olmayan müsteşarlık emrine örtülü ödenek verilmesi konusunda MHP ve CHP milletvekilleri kaygılarını dile getirdiler. Milletvekilleri şu eleştirilerde bulundu:
HULUSİ GÜVEL (CHP Adana): İstihbarat anlamında sınırsız yetkiyle donatılan müsteşarlık, devlet içinde devlet olacak. Örtülü ödenekten para alabilecek, bu paranın hesabı sorulamayacak. Operasyon yetkisi yok ama, gizli faaliyet yürütecek.
HASAN ÖZDEMİR( MHP Gaziantep): Hükümetin ülke genelinde dinleme konusunda gerçekleştirdiği korku imparatorluğu süreci, şimdi bu müsteşarlık ile mi devam edecek?. Yoksa AKP Hükümeti, halkın tabiriyle, kendi derin devletini kurmak mı istemektedir?
İSA GÖK (CHP Mersin): Terörle Mücadele Koordinasyon Kurulunda da Adalet Bakanlığı Müsteşarı var. Bu yargı bağımsızlığı ne hale getirecek? Bu müsteşarlık sivil sıkıyönetim örgütlenmesidir. Evimize, odamıza, büromuza, gireceksiniz. Bunun altyapısını oluşturuyorsunuz.
Bu eleştirileri cevaplayan İçişleri Bakanı Beşir Atalay ise tasarıyı savunarak şunları söyledi:
“Toplam 94 kişilik personel. Derin devlet falan değil, biz açık devlet kurduk.’’ (ANKARA)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Patronlardan hükümete ‘ince’ eleştiri!

SONRAKİ HABER

Mesudiyeliler HES’lere de, taş ocaklarına de karşı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...