16 Şubat 2010 05:00

Rusya, İran’a füze satmakta kararlı

RUSYA Güvenlik Konseyi, İran’a satışı gerçekleştirilen S-300 füze savunma sistemlerinin sevkıyatının gerçekleştirilmesi konusunda herhangi bir engel bulunmadığını açıkladı.

Paylaş

RUSYA Güvenlik Konseyi, İran’a satışı gerçekleştirilen S-300 füze savunma sistemlerinin sevkıyatının gerçekleştirilmesi konusunda herhangi bir engel bulunmadığını açıkladı.
Rusya Güvenlik Konseyi Sekreter Yardımcısı Vladimir Nazarov, Rus İnterfax haber ajansına yaptığı değerlendirmede, “Burada İran’la imzalanan bir anlaşma var. Biz bunun gereklerini yerine getirmek zorundayız. Ancak henüz sevkıyatla ilgili bir çalışma başlatılmış değil” dedi.
Tahran’la imzalanan S-300 anlaşmasının herhangi bir uluslararası anlaşmayı ihlal etmediğini kaydeden Nazarov, “Burada savunmaya yönelik silahların verilmesi söz konusu. Elbette bizim tüm adımlarımız küresel ve bölgesel istikrara katkı sağlamalı. Silahsızlanma anlaşmaları ve uluslararası anlaşmalar her zaman dikkate alınıyor” iddiasında bulundu.
İSRAİL İTİRAZ EDİYOR
Resmi olmayan bilgilere göre Rusya’nın İran’a satışını gerçekleştirdiği S-300 füze savunma sistemlerinin bedeli yaklaşık 800 milyon dolar. ABD ve İsrail’in baskısı sonucu ertelenen sevkıyatın Moskova’nın uluslararası silah satışlarındaki itibarını olumsuz etkilediği değerlendirmeleri yapılıyor. İsrail ve batılı ülkeler, S-300 füze savunma sistemlerine sahip olacak Tahran’ın nükleer tesislerinin vurulmasının imkansız hale geleceğini savunuyor.
S-300 füzeleri, 10 metreden 27 kilometreye kadar alanda saldırı füzelerini yok edebilen ve 195 kilometrelik bir alanda etkili olan sistem, Amerikan MIM-104 Patriot füzeleri ile eş değer olarak görülüyor.
Moskova gezisine başlamadan önce açıklamalarda bulunan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İran’a yönelik sert yaptırımların gündemde olduğunu söyledi.
Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ve Rusya Başbakanı Vladimir Putin’le görüşmesi beklenen Netenyahu’nun gündeminde İran var. Yaptırımların yanı sıra Netanyahu bir kez daha, Moskova’dan S-300’lerin satışının iptal edilmesini isteyecek. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

İki yolcu treni çarpıştı

SONRAKİ HABER

Kazakistan’da tren, yolcu otobüsüne çarptı: 3 ölü, 3 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa