17 Şubat 2010 00:00

KAR OZELE ZARAR HALKA

Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, ucuz elektrik üreten kamuya ait santrallerin, ‘Özel şirketler kâr etsin’ diye aylardır devre dışı tutulduğunu, halka pahalıya elektrik satıldığını belirtti.

Paylaş

Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, ucuz elektrik üreten kamuya ait santrallerin, ‘Özel şirketler kâr etsin’ diye aylardır devre dışı tutulduğunu, halka pahalıya elektrik satıldığını belirtti.
GELECEK İPOTEK ALTINDA
Erçelik, Türkiye’de ithal bir kaynak olan doğal gazdan elektrik üretiminin neredeyse yüzde 50’ye ulaştığını, ağır şartlar ve uluslararası tahkimle desteklenen doğalgaz anlaşmaları yüzünden ülkenin enerji politikaları ile geleceğinin ipotek altına alındığını söyledi.
Erçelik, “1986 yılında konutların ihtiyacı için kullanılmaya başlayan doğalgazla elektrik üretimi birincil hale gelmiştir. Bizim gibi doğalgaz ithal eden ülkeler arasında enerji üretiminde doğalgaza öncelik veren bizden başka bir ülke bulunmamaktadır. Doğalgazın, üretici ülkelerde bile enerji üretimindeki payı sadece yüzde 25’tir. Ama bizde, ithal kaynak olmasına rağmen yüzde 50 düzeyindedir” dedi.
ÖZEL ŞİRKETLERE BIRAKILMAYACAK KADAR ÖNEMLİ
Erçelik, “1 Temmuz 2006 tarihinde yaşanan, batı kentlerini kapsayan elektrik kesintileri ve sistemin çökmesi, aslında enerji ihtiyacının özel sektöre bırakılmayacak kadar önemli olduğunu göstermiştir” derken, şöyle devam etti: “İthal edilen 30 milyar metreküp doğalgazın yüzde 60’ı elektrik üretiminde kullanılmaktadır. Özel sektöre ait doğalgaz santrallerinden üretilen enerjiyi satın almak zorunda olan bakanlık şimdi de EÜAŞ tarafından işletilen termik ve hidroelektrik santralleri çalıştırmayıp şalter indirmektedir. Bu arada yüzde 100 alım garantili yap-işlet-devret santrallerinde ise hiç üretim kesintisine gidilmemiştir. Aksine üretimleri artmıştır. Ülkemizin bunca yeraltı zenginliği, yerli kaynaklardan daha ucuza enerji üretimi durdurulurken, dışa bağımlı ve çok pahalı olan doğalgazdan enerji üretimi kabul edilemez ve karşıyız. İdeolojik olarak serbest piyasayı yaşatmak uğruna devre dışı bırakılan, çok ucuza elektrik üreten kamu santrallerinin hemen devreye alınması gerekmektedir.”
YAĞMA VE TALAN
Erçelik, özelleştirmenin zararın kamunun üzerine yıkıldığı, kârın ise özel şirketler tarafından toplandığı bir yağma ve talan olduğunu ifade etti. Erçelik, “Yatağan, Yeniköy, Kemerköy Termik Santralleri ülkemizin en ucuz elektrik enerjisi üreten santralleri olmasına rağmen aylardır yüzde 50 kapasiteyle bile çalıştırılmamış, dışa bağımlı doğal gazdan enerji üretimi ise halen tam kapasiteyle sürdürülmektedir” diye konuştu. (MUĞLA)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Öğretmenler atama öğrenciler öğretmen istiyor

SONRAKİ HABER

TEMA Vakfı Kurucu Onursal Başkanı Hayrettin Karaca hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa