17 Şubat 2010 00:00

Öğretmenler atama öğrenciler öğretmen istiyor

ATAMASI yapılmayan öğretmenler, atanma talepleriyle eylemler yaparken, öğrenci ve veliler de “Kadrolu öğretmen istiyoruz” talebiyle eylem yapıyor.

Paylaş

ATAMASI yapılmayan öğretmenler, atanma talepleriyle eylemler yaparken, öğrenci ve veliler de “Kadrolu öğretmen istiyoruz” talebiyle eylem yapıyor.
Eğitim sistemindeki çarpıklıklar ve plansızlıklar hem öğrencileri hem başta öğretmenler olmak üzere okullardaki hizmetlileri olumsuz etkiliyor. Giderilmeyen personel ve öğretmen ihtiyacı yüzünden eğitimin kalitesi ve çocukların başarı oranı da düşüyor. Bundan en çok rahatsız olanlarsa veliler.
VELİLER EYLEMDE
İzmir Torbalı Çetineller İlköğretim Okulu öğrenci ve velileri, okullarındaki, hizmetli ve öğretmen eksiklerini ve okullarına sürekli olarak sözleşmeli ve ücretli öğretmen atanmasını protesto ederek bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında, her türlü zorluğa ve hükümetin 4-c uygulamasına karşı günlerdir Ankara’da direnen TEKEL işçilerine de dayanışma selamları gönderildi.
SÜPER HİZMETLİ!
Basın açıklamasını okuyan Okul Aile Birliği Başkanı Mehmet Katko, okullarının 5 bin 73 metrekare kullanım alanı, 25 dersliği, 5 idari odası, 4 koridoru, 10 tane tuvaleti bulunduğunu belirterek, “Tüm buraların sağlıklı temizliğinin yapılıp, çocuklarımızın ve çalışanların sağlıklı bir ortamda eğitimlerini sürdürmeleri için bir tek hizmetlisi var. Bu hizmetli aynı zamanda okulun kaloriferini de yakmak zorunda” dedi. Bu durum sebebiyle sınıfların temizliğinin öğretmenlere ve öğrencilere kaldığını ifade eden Katko, “Minicik öğrenciler ya o sağlıksız ortamda, tozun mikrobun içinde ders yapacaklar ya da kendi işlerini kendileri görecekler” dedi.
17 ÖĞRETMEN AÇIĞI
Fiziksel şartları böyle iken okulun personel durumunun da çok farklı olmadığını belirten Katko, “Bir memuru olması gerekiyor ama yok. En az iki hizmetlisi olması gerekiyor ama sadece bir tane var. 22 branş öğretmeni kadrosundan sadece 5 tanesi var. Yani şu anda okulumuzun branş öğretmeni normunda 17 öğretmen normu açık. Ataması yapılmıyor” dedi. Bu boşluğun, görevlendirme ile, ücretli, geçici öğretmenlerle geçiştirilmeye çalışıldığını belirten Katko, bunun da okulun ve öğrencinin başarısına yansıdığını dile getirdi. Katko, “Daha önemlisi elemeli bir eğitim sistemi olan ve her gün yeni bir sınav icat eden bu sistemde öğretmensiz, hizmetlisiz, sağlıksız bir eğitim çocuklarımızın geleceğini tehdit ediyor” şeklinde konuştu.
Okullarda bir çok ad altında sürekli para toplanılmasına değinen Okul Aile Birliği Başkanı Mehmet Katko açıklamasını şöyle sürdürdü: “Evet biz parasız bir eğitim istiyoruz. Biz eksik olan 17 öğretmenimizin bir an önce kadrolu olarak atanmasını istiyoruz.”
Eyleme Eğitim Sen ve Eğitim-İş Torbalı temsilcilikleri de destek verdi. (Torbalı/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Kadınlarda kayıt dışılık yaygınlaşıyor

SONRAKİ HABER

Çavuşoğlu’dan İdlib açıklaması: Rejim ateşle oynamamalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa