17 Şubat 2010 00:00

Ankara’da Habur savaşı!

Hatip Dicle’nin, bir süre önce ‘Habur Sınır Kapısı’ndan giriş yapan barış gruplarının hukuki işlemlerine ilişkin yaptığı açıklama, siyasetin gündemini belirledi.

Paylaş

Hatip Dicle’nin, bir süre önce ‘Habur Sınır Kapısı’ndan giriş yapan barış gruplarının hukuki işlemlerine ilişkin yaptığı açıklama, siyasetin gündemini belirledi. Dicle, grupların gelişinden önce İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve DTP Eş Başkanı Ahmet Türk’ün bir görüşme yaptığını ve bu görüşmede, grupların işlemlerini yapacak olan savcı ve yargıçların ayarlandığını ima eden bir açıklama yapmıştı. Dün toplanan parti gruplarının ana gündemi bu tartışma oldu.

ERDOĞAN İMRALI VE SİLİVRİ’Yİ HATIRLATTI
Partisinin grup toplantısında CHP’nin İçişleri Bakanı Beşir Atalay hakkında gensoru önergesi verecek olmasıyla ilgili olarak, “Gensoru bu ülkede yalama oldu” diyen Başbakan Tayyip Erdoğan, Habur Sınır Kapısı’nda yaşananlara ilişkin tartışmaları ‘iftira’ olarak niteledi. Erdoğan, “Affedersiniz, gensoru bu ülkede yalama oldu” dedi. “Diyarbakır Valililiği, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak güvenlik gerekçesiyle savcıları Habur’a göndermiştir. İlk defa vuku bulan bir durum değildir” diyen Erdoğan, “Ergenekon’un Silivri’de görülmesi, Abdullah Öcalan davasının İmralı’da görülmesi bunun somut örneğidir” şeklinde konuştu. Erdoğan, “Baykal, sürekli dinlendiklerini söylüyor, demek ki Sayın Atalay ile Sayın Türk görüşürken dinlediler. Sayın Ahmet Türk, Sayın Beşir Atalay böyle bir şey görüşmedik diyorlar” dedi.
‘BAHÇELİ VE BAYKAL’I AĞZIMA ALMAM’
CHP’nin tavrının bölücü olduğunu söyleyen Erdoğan, Bahçeli’nin üslubunun da siyaset tarihine ‘en çirkin üslup’ olarak geçeceğini belirtti. Erdoğan, “Fevkalade bir durum olmadıkça ne Sayın Baykal’ı ne Bahçeli’yi ağzıma kolay kolay almayacağım” dedi. Erdoğan, ‘koltuğa çakıldı’ dediği Baykal için, “Ama ben buna memnunum. Senin gibi ana muhalefet liderine can kurban” dedi.
DEMİRTAŞ: KİMSEYLE PAZARLIK ETMEDİK
Partisinin grup toplantısında barış gruplarının gelişlerine ilişkin tartışmalara değinen BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, tartışmalardan hükümetin sorumlu olduğunu belirtti. ‘Açılım’ın başlatılmasından sonra, meselenin Habur’da tıkandığı söyleyen Demirtaş, “Geçmiş dönemde DTP’nin sözcülüğünü yapmış biri olarak, hiçbir yetkilimiz Habur girişini hükümetle ima düzeyinde dahil herhangi bir şey talep etmemiş, taahhüt istememiştir. Sayın Hatip Dicle’nin aldığı bilginin yanlış olduğunu kendisine bildirmek durumundayız” dedi.
AKP, MHP VE CHP RUH ÜÇÜZÜ
CHP ve MHP’yi eleştiren Demirtaş, her iki partinin de barış gruplarının gelişlerini hazmedemediğini belirterek, “Onlar PKK’liler gelecekse ölü olarak, cesetleri üst üste atılmış şekilde panzerlerin üzerinde sürüklenerek gelmesini istiyorlar” dedi.
Başbakan Erdoğan’ın daha önce CHP ve MHP için yaptığı ‘ruh ikizi, tek yumurta ikizi’ tanımlarını hatırlatan Demirtaş, “Söz konusu demokrasi ve insan hakları olunca, bu konular gündeme geldiğinde bunlar ruh üçüzü oluyorlar. Bunlar tek yumurta üçüzü oluyorlar” dedi. (ANKARA)

BAHÇELİ HABUR’A SARILDI

MHP grup toplantısında konuşan Devlet Bahçeli’nin gündeminde de Habur Sınır Kapısı’ndan geçen barış gruplarına ilişkin tartışma vardı. Oldukça saldırgan bir üslup kullanan Bahçeli, “Habur’da sis perdeleri aralanmaya, ihanet projesinin aktörleri ortaya çıkmaya başladı. Habur’da yaşanan alçaklıklarla ilgili suçlamalardan kurtulmalarının yolu, üstünkörü ve kurnazca yapılacak kaçamak açıklamalar değildir” şeklinde konuştu. ‘Açılım’ sürecinin bir ‘yıkım projesi’ olduğu söylemini tekrarlayan Bahçeli, Habur’daki karşılama olayında Abdullah Öcalan ile AKP’nin proje ve eylem ittifakının açığa çıktığını öne sürdü. Hatip Dicle’nin sözlerini hatırlatan Bahçeli, “Yaşanan rezaletlerle, yaşananların sorumlusu ve yetkilisi arasında ilk andan itibaren zaten kurulmuş bulunan bu illiyet bağının şimdi ortaya çıkması asla şaşırtıcı değildir. Beklenen bir durumdur ve hatta eksiktir. Yıkım sürecinde ve terörist kabul töreninde içişleri bakanının gerisindeki hükümetin başının rolünün de belgeleriyle yakında açıklanması beklenmelidir” dedi. İçişleri bakanı ve Ahmet Türk’ün 15 Ekim 2009 tarihinde yaptıkları görüşmeyi kastederek, “Bu toplantıda neyin pazarlığı yapılmıştır? Hangi sözler verilmiş, taahhüt altına getirilmiştir?” diyen Bahçeli, bu sorulara karşı yapılacak dürüst ve samimi açıklamaların bile, kanaatlerini değiştirmeyeceğini söyledi.

DİCLE: HÜKÜMETİN ÇELİŞKİSİNE DİKKAT ÇEKTİM

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın çağrısı üzerine Türkiye’ye gelen ‘Barış ve Demokratik Çözüm Grupları’nın gelişine ilişkin sözleriyle ilgili yazılı açıklama yapan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Hatip Dicle, amacının yargının nasıl siyasallaştığı ve bir siyasi parti gibi hareket ettiğine dikkat çekmek olduğunu belirtti. Dicle, bir ifadesinde kullandığı ve günlerdir tartışılan “Maxmur ve Kandil’den gelen gruplar için İçişleri Bakanı ile görüşme yapıldı” sözlerine açıklık getirmek amacıyla avukatları aracılığıyla yaptığı açıklamada “Eğer gelenler tutuklansaydı, büyük bir olasılıkla, bu tutum yeni bir çatışma sürecinin başlamasına ve AKP’nin ‘Demokratik Açılım’ adını verdiği sürecin sona ermesine neden olacaktı. Bunu dikkate alan DTP heyeti, 15 Ekim 2009 günü İçişleri Bakanı’nı olayın ciddiyeti konusunda uyarmak ihtiyacını duymuştu. Bu görüşmeden sonra İçişleri Bakanı’nın tutumu, olayın ciddiyetini kavrar nitelikteydi. Nitekim Habur’dan girişlerde de güvenlik bakımından bir sorun yaşanmadı” dedi.
BAYKAL NEMALANMAK İSTİYOR
Yaptığı açıklamanın amacının yargının nasıl siyasallaştığı ve bir siyasi parti gibi hareket ettiğine dikkat çekmek olduğunu belirten Dicle “Habur’daki politika doğruyken 24 Aralık operasyonuyla başlayan ve bu gün sayıları 1500’ü bulan legal alandaki Kürt siyasetçilere yönelik tutuklama furyası o derece yanlış Kürt sorununda savaş çağrısı yapan bir politikadır. Eleştirdiğim konu budur benim ile Sayın Baykal’ın bu konuya yaklaşımı tamamen zıttır. Sayın Baykal bu süreçteki çelişkiden nemalanmak istemektedir ki hükümet ile birlikte aynı yanlış politikanın aktörleri olmaktadırlar” dedi.
(DİYARBAKIR)

CHP, ATALAY İÇİN GENSORUYU BUGÜN VERİYOR
CHP, İçişleri Bakanı Beşir Atalay hakkındaki gensoru önergesini bugün veriyor. CHP Grup Başkan Vekili Hakkı Süha Okay, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın dile getirdiği gensoru önergesine ilişkin “Gensoru önergesi önümüzdeki hafta da genel kurulda görüşülebilir” dedi. Okay, İçişleri Bakanı Atalay’ın, 17 Ekim’de kapatılan DTP’nin Genel Başkanı Ahmet Türk ve bazı DTP’lilerle, Atatürk Orman Çiftliği’nde Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na ait bir mekanda gizli bir toplantı yaptığını; bu görüşmenin ardından 19 Ekim’de Mahmur ve Kandil’den gelen grupların, ‘Silopi yargılaması’ adı altında özel bir yargılama şekline tabi tutulduklarını belirtti. Okay, “Bu suçüstü hali, mutabakat görüşmesiydi. Hakim ve savcıların Habur’da olmasının hiçbir hukuki dayanağı yoktur” dedi. (ANKARA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Suikast notu, mermiler, patlayıcı...

SONRAKİ HABER

Berlin’de Libya konferansı: Önce savaşı körüklediler şimdi de “kurtarıyorlar”

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa