17 Şubat 2010 00:00

Kadosan’da esnaf kira sözleşmesine imza atmadı

GENÇ işçilerin ağırlıkta çalıştığı, Ümraniye Dudullu Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu olan Kadosan Oto Sanayi esnafında kira tepkisi...

Paylaş

GENÇ işçilerin ağırlıkta çalıştığı, Ümraniye Dudullu Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu olan Kadosan Oto Sanayi esnafında kira tepkisi... Günü kurtarma, krizi atlatma derdinde olan esnaf enflasyonun kat kat üzerinde yapılan kira artışı karşısında sanayi sitesi yönetimiyle karşı karşıya geldi. Esnaflar hazırlanan kontrata imza atmadı.
Aidatları vergisini öderken zorlanan esnaf, kira artışları konusunda site yönetimi ile görüşme yaptı. Görüşmede yönetim kurulu üyeleri giderleri bahane olarak gösterdi.
Baba mesleğini aynı yerde 12 senedir devam ettiren bir esnaf, burada kendilerinin bir anda yok sayıldığını, bu bölgede 10-12 senelik esnaflara ‘Ya kira artışını kabul edersiniz ya da çıkar gidersiniz’ açıklamasının yapıldığını anlatıyor.
İNDİRİM BEKLERKEN
Krizle birlikte işlerinin yüzde 60 düştüğünü, kira indirimi beklerken kiralara yüzde 28 zam yapılmasını anlaşılmaz bulduğunu söyleyen site esnafı, “Bu kirayı ödeyemeyiz. Zaten krizle birlikte yaşam standartlarımızı düşürdük. Kira, aidat ve vergilerimizi aksatmıyoruz ama insanca da yaşamıyoruz” diyor.
2001 yılından beri Kadosan’da esnaflık yaptığını söyleyen Hakkı Doğan da krizden çok yönetimden çektiklerini anlatıyor. Krizle birlikte ortalama işlerinin yüzde 60 düştüğünü, ama geçen sene yüzde 33 bu sene yüzde 28 kira zamlarıyla bellerinin iyice büküldüğünü anlatıyor. Aylık 40 lira aidat verdiğini, 200 lira stopaj ödediğini söyleyen Doğan, zamlı kira makbuzlarının yollandığını ama kendisinin iki aydır ödemediğini söylüyor.
Kira ve aidatlardaki gecikmeleri faizli ödediklerini söyleyen Doğan, yönetimin ne yapmaya çalıştığını anlamadığını söyledi.
ÖNCEKİ KRİZDE KİRA DONDURULMUŞTU
2001 krizi dönemindeki yönetimin, bir dönem kira artışı yapmadığını ve esnafın durumunu anladığını hatırlatan Doğan ayrıca şu bilgileri veriyor: “Geçen yönetim süresinde dükkanım soyuldu. Yönetim destek amaçlı benden aidat almadı. Geçen sene aynı olay başıma geldiğinde yönetim, bırakın jest yapmayı, bir geçmiş olsuna bile gelmedi.”
Başlarda esnafların kira artışına tepkisinin yüksek olduğuna ama durumu yavaş yavaş kabullenmeye başladığına dikkat çeken Doğan, birkaç sefer birlikte hareket etmeleri gerektiğini konuşmalarına rağmen bazı esnafların kontratı imzaladığı yönünde duyumlar almış olmaktan dolayı üzgün.
Esnaflara birlik olma çağrısı yapan Doğan yönetimin padişah gibi davrandığını, “Ne dersek o olur” tavrıyla hareket ettiğini vurguluyor. Yönetimin ayrıca seyyar satıcılara izin vererek esnafın satışını düşürdüğünü ve seyyar satıcılarla yönetimin nasıl bir ilişki içinde olduğunu da bilmediklerini söylüyor. (İstanbul/EVRENSEL)

KADOSAN TARİHİ

1975 yılında Kadıköy Söğütlüçeşme çevresinde çalışan oto sanatkarlarının kurmuş olduğu bir kooperatif olan Kadosan, 1981 yılında arsa ofisinden 140 bin metre kare arsa satın alarak 1987 yılında başladığı alt ve üst yapı çalışmalarını 1996 yılında tamamladı.
514 üniteden oluşan Kadosan Oto Sanayi Sitesi Dudullu Organize Sanayi Bölgesi sınırları içinde yer almakta. Gerek arsa alımında, gerekse alt ve üst yapı inşaatlarının tamamlanmasında hiç bir şekilde kredi kullanmamış olan, hep üyelerin öz kaynaklarıyla hareket etmesiyle övünüyor. Tamamı oto sanatkarlarından oluşan Kadosan Oto Sanayi Sitesi 1996 yılından itibaren faaliyete başladı. Tüm ünitelerin iskanları alınmış, üyelerine ferdi tapuları verilmiş durumda. İşçilerden alınan bilgiye göre Kadosan bünyesinde aidat veren 680 işyeri, yönetime ait 50 dükkan bulunuyor.
Erhan Yunus Demir
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hurdacılar büyük geri dönüşümcü!

SONRAKİ HABER

Çin'deki koronavirüs salgınında can kaybı 80'e, enfekte sayısı 2 bin 744'e yükseldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...