17 Şubat 2010 00:00

Polis saldırısına karşı TEKEL işçilerine set olacaklar

Tez Koop-İş’in, 12 Şubat’ta Bursa’da yapılan Başkanlar Kurulu’nda alınan kararlar sonuç bildirgesiyle açıklandı.

Paylaş

Tez Koop-İş’in, 12 Şubat’ta Bursa’da yapılan Başkanlar Kurulu’nda alınan kararlar sonuç bildirgesiyle açıklandı. Buna göre, Başkanlar Kurulu, Başbakan Erdoğan’ın, “Ay sonunda müdahale ederiz” tehdidine karşı, olası saldırıya set oluşturma kararı aldı. Bildirgede “TEKEL işçilerine tanınmış olan 28 Şubat tarihinde, isçilere yönelik olası bir müdahaleye karşılık, Ankara’da bulunan tüm yönetici, temsilci ve üyelerimiz TEKEL işçilerinin yanında olacaktır” dendi.
TEKEL işçileriyle dayanışmak amacıyla 20 Şubat’ta Ankara’ya gelip, işçilerle geceleme kararına vurgu yapılan bildirgede, “Türkiye’de işçi direnişinin sembolü haline gelen ve ülke sınırlarını aşan TEKEL direnişini her koşulda destekleme kararı alındığı” ifade edildi. 4-c ve 4-b gibi sözleşmeli çalışmalara değinilen bildirgede, “Bu çağdışı düzenlemenin tamamen kaldırılması için mücadele etme kararı alındığı” belirtilerek, TEKEL direnişine yönelik tehdit açıklamaları kınandı. 10 Aralık 2009’da Bursa’da yaşanan grizu patlaması nedeniyle hayatını kaybeden 19 işçinin de anılması ve bu cinayetin unutturulmaması, iş cinayetlerine dikkat çekilmesi amacıyla etkin kampanyalar düzenlemek gerektiği belirtilen bildirgede, iş yerlerine denetimlerin artırılması, para hırsı ile insan hayatını hiçe sayan zihniyete karşı ağır yaptırım uygulanması istendi.
2821 ve 2822 sayılı yasalarda değişiklik çalışmalarında, tek taraflı ve dayatmacı bir anlayışın değil, demokratik haklar ve özgürlükler çerçevesinde, ILO normları ve uluslararası standartlar doğrultusunda çalışma yürütülmesinin istendiği bildirgede, asgari ücret hesaplanırken, işçi ailelerinin ihtiyaçlarının hesaplanması ve asgari ücretin vergi dışı bırakılması da talep edildi.
7 bin üyelerini ilgilendiren Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi AŞ ve Real Hipermarketler Zinciri AŞ işletme sözleşmelerinin 1 Ocak itibariyle başladığı da belirtilen bildirgede, ekonomik krizin tüm ağırlığıyla hissedildiği böylesine kritik bir dönemde bu iki önemli sözleşmenin masa başında bitirilmesini arzu ettikleri ifade edildi.
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün 100. yılının kutlanacak olmasına da vurgu yapılan bildirgede, 8 Mart etkinliklerinin organize edilmesi ve organize edilen illerde kitlesel katılım sağlanması kararına da dikkat çekildi. (Ankara/EVRENSEL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

DİKMEN’DE TEKEL’E DESTEK

SONRAKİ HABER

Yapı Yol-Sen Samsun'da genel kurulunu gerçekleştirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...