17 Şubat 2010 00:00

AB, Yunanistan’ı 1 ay deneyecek

Ekonomik kriz içindeki Yunanistan’a dair ‘kurtarma paketi’ sunmayan, ancak kredi verebileceğini ...

Paylaş

Ekonomik kriz içindeki Yunanistan’a dair ‘kurtarma paketi’ sunmayan, ancak kredi verebileceğini söyleyen Avrupa Birliği (AB), Yunanistan’ın “ne kadar kemer sıktığını” denetleyecek.
Yunanistan’ın bu yıl içinde gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 120’sine ulaşması beklenen kamu borcunun ve yüzde 12.7’sine ulaşan bütçe açığının doğurduğu kriz karşısında AB, Atina yönetiminin bütçe açığını bu yıl 4 puan düşüşle, yüzde 8.7’ye indirmek için aldığı kemer sıkma önlemlerine 1 ay deneme süresi tanıdı.
Brüksel’de toplanan Avro Bölgesi ekonomi ve maliye bakanları, Yunanistan’ın aldığı önlemlerin bütçe gerçekleşmelerine göre gelecek ay ortasında yeniden değerlendirilerek gerek duyulması halinde, AB Komisyonu’nun da önerisiyle bu ülkeden ilave önlemler istemeyi kararlaştırdı.
Bir düşünce kuruluşunda konuşan Yunanistan Maliye Bakanı George Papakonstantinu, Avro Bölgesi’nin Yunanistan’ı kurtarmak için daha somut bir paket açıklaması halinde piyasaların sakinleşeceğini ve iflas tehlikesi yaşayan Avro ülkeleri için devreye girebilecek bir mekanizmaya ihtiyaç duyulduğunu söylemişti.
KURTARMA PAKETİ ÇIKMAMIŞTI
Geçen hafta Brüksel’de toplanan AB liderleri, sorumluluklarına sahip çıkmasını istedikleri Yunanistan’la dayanışma mesajı verseler de, piyasaların bu ülkenin iflasa sürüklenmesi ihtimaline karşı somut bir kurtarma paketi beklentisini karşılamaktan kaçınmıştı.
AB’nin ve Avro Bölgesi’nin en büyük ekonomisi Almanya, Yunanistan başta olmak üzere bütçe disiplinine bağlı kalmayan “savurgan” üyelere kaynak aktarımına sıcak bakmıyor. Berlin yönetimi, Yunanistan’ın AB tarafından kurtarılması halinde benzer özellikler gösteren İrlanda, Portekiz ve İspanya’nın rahatlayarak bütçe disiplininden uzaklaşmasından çekiniyor.
Bu arada, gerekli kriterleri taşımadığı halde Avro Bölgesi’ne girebilmek için ekonomik göstergeleriyle oynadığı ortaya çıkan Yunanistan’ı denetim altına almak isteyen AB, Lüksemburg merkezli istatistik kurumu Eurostat’a üye ülkelerin yayımladığı istatistikleri denetleme yetkisi vermek için harekete geçti.
AB Komisyonu’nun Eurostat için 2005 yılında istediği bu yetkiye, o dönemde üye ülkeler karşı çıkmıştı. Yunanistan örneğinin ardından haklı çıktığını düşünen AB Komisyonu, üye ülkelerden tekrar yetki istemeye hazırlanıyor. (DIŞ HABERLER)

EURO BÖLGESİ BAŞKANI:EK KESİNTİ OLABİLİR

Para birimi olarak avroyu kullanan 16 ülkenin oluşturduğu Euro Bölgesi’nin Başkanı Jean Claude Juncker, Yunanistan’ın büyük kamu borçlarını azaltabilmesi için ek mali önlemler alması gerekebileceğini söyledi.
Juncker, Atina’nın, kamu harcamalarının kesilmesi adına verdiği sözleri mart ortasına kadar tutamaması durumunda, ek mali önlemler açıklamayı kabul ettiğini belirtti. Ancak Juncker, bu aşamada söz konusu önlemlerin ayrıntılarını kamuoyuna açıklamanın doğru olmayacağını kaydetti. Juncker’in bu sözleri, Euro Bölgesi maliye bakanlarının Brüksel’de yaptığı toplantının ardından geldi.
Yunanistan, Euro Bölgesi’nde izin verilen sınırın dört katı olan yüzde 12.7’lik bütçe açığını kapatmak için Euro Bölgesi ülkelerinden mali yardım paketi almak istiyor. Atina yönetimi, kamu harcamalarında büyük kesintiler yapılmasını öngören tasarruf önlemleri çerçevesinde bütçe açığını bu yıl yüzde 8.7’ye indirmeyi taahhüt etti. Aynı zamanda Lüksemburg Başbakanı olan Juncker, Yunan hükümetinin vergi artışı gibi gelir artırıcı önlemler almak zorunda kalabileceğini de kaydetti. Juncker, son günlerde Yunanistan’ın uluslararası piyasalardan gördüğü baskılar konusunda da, “Euro Bölgesi bir köşede bekleyip Yunanistan’ı parçalara ayırmalarını izlemeyecek” diye konuştu.
ÖNCEKİ HABER

Hamas liderini öldüren ajanlar İngiltere pasaportu taşımış

SONRAKİ HABER

İBB su baskınlarına karşı Eminönü'ne iki terfi hattı yapacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa