17 Şubat 2010 00:00

Aile boyu direniş

AKP Hükümeti’nin fabrikalarını kapatmasının ardından Ankara’da Çadırkent’i mesken eden TEKEL işçilerinden birçoğu ailece direniyor.

Paylaş

AKP Hükümeti’nin fabrikalarını kapatmasının ardından Ankara’da Çadırkent’i mesken eden TEKEL işçilerinden birçoğu ailece direniyor. Bu ailelerden biri de Çalkın ailesi. Baba İhsan Çalkın ve anne Hamide Çalkın 4-c’ye mahkum edilmek istenen iki TEKEL işçisi. İlköğretimdeki iki çocukları da Ankara’ya gelen Çalkın ailesi, aile boyu direniş sergilediler.
Aslen Batmanlı olan Çalkın ailesi İstanbul Cevizli’de TEKEL işçisiydiler, taa ki AKP Hükümeti’nin işyerlerini kapatmasına kadar. Şimdi onlar da diğer TEKEL işçileri gibi, işsiz ve Ankara’da, Çadırkent’te mücadele yürütüyorlar.
Baba Çalkın 10, eşi 21 yıllık TEKEL işçisi. Üç çocukları olan Çalkın ailesi, 4-c’ye karşı çıkıyorlar ve “4-c’yle bir aileyi nasıl geçindirelim?” diye soruyorlar.
Anne Hamide Çalkın konuşmuyor, sadece dinlemeyi seçiyor; İhsan Çalkın ise “Bizim adet de böyle” diye açıklıyor eşinin konuşmamasını. “Günlerdir buradayız, hakkımızı almaya geldik. Bakalım ne olacak?” diyen İhsan Çalkın, özlük haklarını almadan kesinlikle dönmeyeceklerini ifade ediyor.
Çalkın Ailesi’nin en dikkat çeken özelliği ise TEKEL işçilerinin Sakarya Caddesi’ne yaptıkları yürüyüşlerde en ön saflarda yürüyen, ağızları dolusu slogan atan iki oğulları; Özgür ve Umut.
Özgür Çalkın 11 yaşında 5. sınıf öğrencisi. Umut ise 12 yaşında, 6. sınıfa gidiyor. Anne babalarına destek olmak için raporlu olarak Ankara’ya gelen iki kardeş, herkesin dikkatini çekiyor. Sloganları başlatan, yumrukları havada tüm güçleriyle sloganları haykıran iki kardeş, “Buraya haklarımızı almaya geldik, almadan da gitmeyeceğiz” diyorlar, bütün TEKEL işçileri gibi. “Eylem yapıyoruz, bağırıyoruz, ‘Ölmek var, dönmek yok’ diyoruz. Miting ve yürüyüşler yapıyoruz” diyen iki kardeş, 4-c’yi de “600 lira maaş, kölelik” diye yorumluyorlar. İki kardeş Başbakan’a, “Babamızı, TEKEL işçilerini 4-c’ye değil, özlük haklarıyla başka kurumlara gönder. Babamız TEKEL işçisi kalsın” diyorlar. İki kardeş, rapor süreleri dolduğu için İstanbul’a döndüler. Ama anne ve babaları diğer TEKEL işçileriyle birlikte, Çadırkent’te, direnişlerini sürdürüyor. (Ankara/EVRENSEL)
Sultan Özer
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Çadırkent’in muhtarı da oldu!

SONRAKİ HABER

Üreticiler, Tüm Köy Sen için kurucu heyet oluşturdu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...