17 Şubat 2010 00:00

‘Çadırkent’in muhtarı da oldu!

TEKEL işçilerinin direnişi 64 günü geride bırakırken, işçiler yaratıcılıklarıyla mücadelelerine renk katıyorlar.

Paylaş

TEKEL işçilerinin direnişi 64 günü geride bırakırken, işçiler yaratıcılıklarıyla mücadelelerine renk katıyorlar. Her gün yeni yeni pankart ve dövizlerle hükümetin baskılarına boyun eğmeyeceklerini gösteren işçiler, nihayet muhtarlarını da seçtiler. Çadırkent’in ilk muhtarı Faruk Eker, 3 muhtar daha seçerlerse belde olmayı talep edeceklerini söyledi.
TEKEL işçileri, Ankara’ya geldikleri ilk günden beri ne inançlarından, ne de neşelerinden bir şey kaybediyorlar. Türkiye’nin dört bir yanından gelerek Türk-İş çevresini Çadırkent’e çeviren işçiler, neredeyse her gün yeni pankartlar, resimler, dövizlerle sokakları ve çadırlarını süslüyorlar. Hükümete tepkilerini her gün yazdıkları yeni şarkılarla, şiirlerle gösteriyorlar.
Direnişin 64. günü geride kalırken, Hatay Yayladağı’ndan gelen TEKEL işçisi Faruk Eker, Türk-İş’in önündeki çadırını “Çadırkent Beldesi Yayladağı Muhtarlığı” ilan etti. Kendisini de çadırın bulunduğu sokağın muhtarı ilan eden Eker, çadırların bulunduğu diğer 3 sokağa daha muhtar seçtirebilirse, Çadırkent’in belde olması için başvuracaklarını söyledi.
12 bin TEKEL işçisinin direnişinin simgesi haline gelen Çadırkent’in nüfusunun zaman zaman 10 bini aştığını, bu nedenle de belediye başkanı seçme hakkının bulunduğunu belirten Faruk Eker, önce muhtarlık kurmakla işe başlamaya karar verdiklerini anlattı. Kendisini muhtar ilan eden Eker’e arkadaşları da destek oluyor. Direnişin sürdüğü diğer 3 sokakta da muhtar seçildikten sonra belde olmak için başvuru yapacaklarını söyleyen Eker’in çadırı, gerçekten muhtarlığa da benziyor. Ancak bir farkla; insanlar muhtarlık bürolarına derdini anlatmak için gelirken, Çadırkent’in muhtarına ise dert dinlemek, dayanışma duygularını göstermek için geliyorlar. Gelenlere henüz ikametgah belgesi veremese de Eker, ikram ettiği çay ve kahveyle konuklarını ağırlıyor.
Kendisini niçin muhtar ilan ettiğini sorduğumuz Eker, burada ailelerinden ayrı geçen 64 günde mücadelenin stresli havasından kurtulmak için bu tür espriler yaparak, hem motivasyonlarını hem de dayanışmayı arttırdıklarını söyledi.
ANAMUR’DAN MUZ, KIRŞEHİR’DEN BAL
TEKEL işçilerine verilen destek de bitmek bilmiyor. Dün de CHP Anamur İlçe Örgütü işçilere muz getirdi. Kocaeli’nden vatandaşlar işçilere pişmaniye gönderirken, Kırşehir’den bal ve tarhana geldi. Önceki akşam da Remzi Oğuz Arık Mahallesi sakinleri işçilere sıcak çorba dağıttılar. Bir gurbetçi işçinin gönderdiği para ile işçiler kahvaltılık ihtiyaçlarını giderdiler.
Diğer yandan işçilere 4-c’ye geçiş hakkı olarak verilen süreye de itiraz edildi. (Ankara/EVRENSEL)
Cem Gurbetoğlu
Reklam
ÖNCEKİ HABER

UZUN MESAFE

SONRAKİ HABER

Kolombiya’da genel grev | Halk sokağa çıktı, polis şiddet uyguladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...