17 Şubat 2010 00:00

Mahkemenin yasakladığı kitap, AİHM’den zaferle döndü

AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Fransız Yazar ve Şair Guillaume Apollinaire’in erotik ögeler içeren “On Bir Bin Kırbaç” adlı romanına Türkiye ...

Paylaş

AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Fransız Yazar ve Şair Guillaume Apollinaire’in erotik ögeler içeren “On Bir Bin Kırbaç” adlı romanına Türkiye mahkemeleri tarafından getirilen yasağı, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı buldu.
AİHM, Avrupa edebiyat mirasının bir eseri olarak nitelediği romanın toplatılması kararı için “Demokratik bir toplumda gereksiz bir uygulama” hükmünde bulundu. Apollinaire’in romanı, 1999 yılında Hades Yayınları tarafından basılmış, ancak İstanbul Savcılığı “cinsel arzuları tahrik ve istismar ettiği” gerekçesiyle Türk Ceza Kanunu’nun 426 ve 427’nci maddelerine dayanarak, yayınevi sahibi Rahmi Akdaş hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Akdaş, açılan dava sonunda ağır para cezasına mahkum edilmiş ve kitap da toplatılmıştı.
Davacı, Yargıtay’ın da kararı onamasının ardından, ifade özgürlüğü ile adil yargılanma ve mülkiyet haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle, 2004 yılında AİHM’e başvurmuştu. AİHM, ahlaki konularda devletlerin geniş takdir yetkisine sahip olduklarını kabul etmekle birlikte, yine de bir romanın Türkiyeli okurlara erişmesinin engellenemeyeceği sonucuna vardı.
Mahkeme, davacı hakkında Türkiye mahkemeleri tarafından hükmedilen cezanın, sosyal bir ihtiyaçtan kaynaklanmadığını, hedeflenen amaçla orantılı olmadığını ve demokratik bir toplumda gereksiz bir uygulama olduğunu vurgulayarak, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ifade özgürlüğüyle ilgili 10’uncu maddesinin ihlal edildiğine hükmetti. Davacının adil yargılanma ve mülkiyet haklarıyla ilgili taleplerini incelemeyi gereksiz gören AİHM, davacı talep etmediği için herhangi bir tazminata da hükmetmedi.
(KÜLTÜR SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

BETER BÖCEK TNT 21.15

SONRAKİ HABER

Mansur Yavaş'ın istifa çağrısı yaptığı Halk Ekmek Genel Müdürü istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa