18 Şubat 2010 00:00

Sitelerin ortasında saatli bomba

İNÖNÜ Mahallesi son durakta oturan ilçe sakinleri, okula gidip gelen çocuklarının can güvenliği için üst geçit yapılmasını istiyor.

Paylaş

İNÖNÜ Mahallesi son durakta oturan ilçe sakinleri, okula gidip gelen çocuklarının can güvenliği için üst geçit yapılmasını istiyor. Belediye yönetiminin bunu reddetme gerekçesi ise dehşete düşürecek cinsten: “Buraya benzin istasyonu yapılacak!” Yakın okullarda öğretim gören öğrencilerin geçiş noktası olan bu bölgeye, üst geçit yerine trafik lambası koymakla yetinen belediye yönetimi, üst geçidi ise pratik olarak faydası olmayan 200 metre ileriye yaptı. Mahalleliler ise hem taleplerinin yerine getirilmemesine, hem de buraya, can güvenliğini iyiden iyiye tehlikeye atacak olan benzin istasyonu yapılması fikrine tepkili.
Ev sahipleri, tapu veya iskan sorunuyla uğraşmaktan, işyeri sahipleri ruhsat alamamaktan şikayetçi. Mahalleliler, şimdi de kapılarının önüne açılacak benzin istasyonunun derdine düştüler. Yapılacak benzin istasyonuna 8-10 metre mesafede bulunan sitelerde ikamet edenler, belediyeye pek çok kez başvurmuşlar ama konuyla ilgili kendilerine bilgi verilmemiş.
BENZİNCİ MÜHENDİSİ BELEDİYE YETKİLİSİ Mİ?
Bu binalardan birinin apartman yöneticisi olan Mutiye Hür, evlerinin önüne benzin istasyonu yapılmasını istemediklerini ifade etti. “Yakınımıza resmen bomba koyuyorlar” diyen Hür, Küçükçekmece’nin yanı sıra Büyükşehir Belediyesi’nden de bilgi istediklerini, ancak yanıt alamadıklarını kaydetti. En son bir yetkilinin “Siz gidin ben birini göndereceğim” dediğini aktaran Hür, iki gün sonra birinin geldiğini belirterek devam etti: “Beni aşağıya davet etti. İndik. Açtı planları anlatmaya başladı. Bir dakika dedim, önce kendinizi tanıtın. Benzin istasyonunun mühendisiymiş. Düşünsenize, ben belediyeden yetkili istiyorum, onlar bana petrolcünün mühendisini gönderiyorlar.”
CANIMIZIN DEĞERİ YOK
Ev yaparken hemen gelen zabıtaların, benzin istasyonu inşaatına uğramadığına dikkat çeken Hür, “İstasyon açıldıktan sonra da her an aklımız orada olacak. Kesinlikle kimsenin huzurlu ve rahat olabileceğini düşünmüyorum. 6 yıldır burada oturuyorum ama inşaat bittikten sonra burayı terk etmeyi düşünüyorum. 129 daire ve diğer apartmanlardaki komşularımızın canına kıymet veren yok. Biz kime emanetiz? Sokaktaki kedi köpek kadar bile kıymetimiz yok. Parası olan istediğini yapıyor, ağanın eli tutulmuyor. Milletin hakkını öbür dünyada nasıl ödeyecekler” diye sordu.
SORUN ÇOK
Üst geçit için imza topladıklarını, ama geçidin alakasız bir yere yapıldığını ifade eden Hür, “Mahallenin içinden gelen insanlar, buradan yukarıya yürüyecekler; üst geçitten geçecekler, tekrara aşağı okula yürüyecekler” dedi.
129 dairelik siteye ait arazinin bir kısmının yol yapımında kamulaştırıldığını anlatan Hür, bu konuda da bilgi alamadıklarını söyledi: “Birisi bedelsiz terk ettiniz diyor, birisi 1 liraya terk ettiniz diyor. Bizim hiçbir evrakta imzamız yok.”
EZİLME TEHLİKESİ GEÇİRDİLER
Başka bir apartman sakini, kendileri için benzin istasyonu yapılmamasının daha iyi olacağını söyledi. “Çocuklarımın 3 tanesi karşıya okula gidiyor, kendim götürüp getiriyorum. Buraya köprü yapılsaydı daha iyi olurdu. Bazen arabalar çok hızlı geliyor, ışıklar olduğu halde durmayıp geçen var” diyen apartman sakini, bu nedenle bir kez ailece ezilme tehlikesi geçirdiklerini anlattı.
HER YAN KONUT
Aynı binada oturan Meryem Özdemir de binanın önüne iş makineleri gelene kadar o alana ne yapılacağını bilmediklerini söyledi. “Belediyeden binanın önünde bulunan araziyi almamız gerektiği söyleniyordu. Ufacık bir araziye 252 bin lira ödememiz gerekiyormuş. Şimdi duyduk ki, aynı arazi akaryakıt istasyonuna satılmış” diyen Özdemir, her tarafı konutlarla dolu olan bir yere benzin istasyonu yapmanın doğru olmadığını kaydetti. Özdemir şöyle devam etti: “Yakınımızı derin kazdıklarına göre yakıt tankları binamızın yanına koyulacak. Belediye başkanının insana daha fazla değer vermesini istiyorum. Can güvenliğimizden endişe ediyoruz.” (İstanbul/EVRENSEL)

ESNAF KORKUDAN KONUŞAMIYOR

Benzin istasyonu ile ilgili görüşlerini aldığımız bölge esnafı, sorularımıza korkarak yanıt verdi. Bunun nedeni, bir esnafın şu sözleriyle ortaya çıkıyor: “Belediye kontrole geldiği zaman tüm evrakların tam, ruhsatın doğru bile olsa ceza yazacak bir şey buluyor.”
Bölgede uzun zamandır işyeri sahibi olan esnaflardan biri, tek sorunun üst geçit olmadığını dile getirdi. Yeni yapılan gümrük yolundan her gün yüzlerce çocuğun karşıdan karşıya geçtiğini dile getiren esnaf, şunları söyledi: “Oyu vatandaştan alıyorlar, hizmet zamanı gelince ‘Daha sonra’ diyorlar. Kendi çocukları bu okula gitseydi üst geçit yine o kadar yukarıya mı yapılacaktı? Sandık zamanı on sefer ziyaretimize gelenler, kendi evlerinin önüne benzin istasyonu yapılmasına izin verecekler miydi? Sabahları bir görseniz, kaç tane çocuk geçiyor buradan. Tuttular buraya ışık koydular, geçici çözümlerle vatandaşı oyalıyorlar, sonra da çıkıp ‘Geleceğe yatırım yapıyoruz’ diyorlar.”
Benzin istasyonu yapılmasına tüm bölgenin karşı çıktığını ifade eden başka bir esnaf, istasyonun açılmasından sonra kimsenin kendini güvende hissetmeyeceğini belirtti. Esnaf, “Hepimizi bombanın üzerine oturttular. 2 adet LPG, 1 mazot, 1 benzin tankı koyacaklarmış. 10-11 katlı binaların içerisinde en uzağı 50-60 metre, en yakını ile arasında sadece 2 metre var. Buraya yapılmasını talep ettiğimiz üst geçidi benzin istasyonuna kurban verdik. Yolun bu tarafında kalan 6 bin 700 öğrenci karşıya geçiyor. Bu öğrencilerin akıbeti ne olacak? İnsan sağlığını bu kadar duyarsızca linç etmelerini kınıyorum” diye konuştu.
ÖNCEKİ HABER

Marmaray işçileri oturma eylemi başlattı

SONRAKİ HABER

Ekofest’te çevre mücadeleleri konuşuldu: Mücadeleleri birleştirmek gerek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa