Şevket Yılmaz Hastanesi’nde usulsüz ihale tartışması

BURSA’da 26 Mayıs 2009’da 9 kişinin ölümüyle sonuçlanan yangının meydana geldiği Bursa Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi’nde oluşan hasarın giderilmesi ...


BURSA’da 26 Mayıs 2009’da 9 kişinin ölümüyle sonuçlanan yangının meydana geldiği Bursa Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi’nde oluşan hasarın giderilmesi ve yangın yönetmeliğine uygun hale getirilmesi işinin ihalesiz olarak yüklenici firmaya verildiği iddia ediliyor.
Bazı firmaların bu konuda Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunması üzerine, savcılık soruşturma için Sağlık Bakanlığı’ndan izni istedi. Yetkililer ise ihalenin yapılmadığı iddialarını yalanlıyor. Yetkililer yaklaşık 10 aydır hizmet veremeyen Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi’nde onarım işlemlerinin hızlandırılıp hastanenin bir an önce hizmete açılması için çalışma başlatıldığını savundu.
Keşif artışının, yasayla bakanlığa verilen yetki ile yapıldığına dikkat çeken yetkililer, normal ihaleye çıkılması durumunda, ihale süreci ve itirazlar düşünüldüğünde 2010 yılı sonunda ancak onarıma alınabileceğini iddia etti. Böyle bir zaman kaybına Bursa’nın tahammülünün olmadığını savunan yetkililer, bu ihale yöntemi ile onarımın hemen başlatıldığını, ayrıca yüzde 36’lık bir kırım sağlanarak maliyetinin de düşürüldüğünü söylediler. (BURSA)
www.evrensel.net