18 Şubat 2010 00:00

Erzincan depremi Ankara’yı salladı!

Erzurum ve Erzincan’da yaşananlar Ankara’yı karıştırdı. Tartışma, yüksek yargı ve siyasileri birbirine düşürdü.

Paylaş

Ankara yargıda art arda yaşanan gelişmelerle karıştı. Erzincan Başsavcısının tutuklanmasının ardından dünde Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Başsavcıyı tutuklayan hakim ve savcıların özel yetkilerini kaldırdı. Ardından da haklarında suç duyurusunda bulundu. Şimdi gözler bu hakim ve savcılara soruşturma izni vermekle tek yetkili olan Adalet Bakanlığı’nda.
SAVCILAR ARTIK YETKİSİZ
Olağanüstü gündemle dün toplanan HSYK, Erzurum Özel Yetkili Savcısı Osman Şenal’ın yetkisinin kaldırılmasına karar verdi. Yaklaşık 4 saat süren toplantının ardından, alınan kararlara ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı. Toplantıya Adalet Bakanı Sadullah Ergin katılmadı. Ancak Adalet Bakanlığı Müsteşarı ve HSYK Üyesi Ahmet Kahraman katıldı. Kahraman, toplantıdan, yazılı açıklama yapılmadan önce ayrıldı. HSYK açıklamasında dün Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı’nda yapılan uygulamaların, HSYK’nın gündemine oy birliğiyle alınarak, incelenmesine karar verildiği anımsatıldı.
SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU
Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 250/3. maddesindeki amir hükmün ihlal edilerek, görev ve yetki aşımında bulunulduğunu tespit eden HSYK, Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcı Vekili Tarık Gür, Cumhuriyet Savcıları Rasim Karakullukçu, Mehmet Yazıcı ve Osman Şanal’ın, CMK 250. maddesi kapsamındaki yetkilerinin kaldırılmasına karar verdi.
HSYK, Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Sinan Kuş, Başsavcı Vekili Tarık Gür, Cumhuriyet Savcıları Karakullukçu, Yazıcı ve Şanal ile diğer ilgililer hakkında yasal gereğinin yapılması için suç duyurusunda bulunulmasını da kararlaştırdı. HSYK, kararı oy çokluğuyla aldı.
ERGENEKON’A BAKAMAYACAKLAR
Kararla birlikte 4 savcı, Erzurum’da yürütülen Ergenekon soruşturmasında görev alamayacak.
Yargıtay’da bir araya gelen 30’u aşkın Yargıtay üyesi, Başsavcı Cihaner’in gözaltına alınmasına ilişkin rahatsızlıklarını başkanlığa iletti. Üyeler Yargıtay’ın en üst karar alma mercii olan Yargıtay Başkanlık Kurulu’nun olağanüstü toplanarak bir açıklama yapmasını talep etti.
BAŞSAVCI’DAN ERZİNCAN’A İNCELEME
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Erzincan’da Başsavcı İlhan Cihaner’in tutuklanmasını mercek altına aldı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, “Yargının siyasi güçlerin etkisi altında bulunup bulunmadığının, bireyi kamu gücünden koruyan hukuk kurallarının uygulanıp uygulanmadığının tespiti için Habur, Erzincan ve Erzurum adli yargı çevrelerinde yargıyı yıpratan, yargıya olan güveni sarsan adli tahkikatların incelemeye alındığını” bildirdi.Açıklamada laik vurgusu yapıldı.
BAKAN İSTİFA ETSİN
YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı’nın tutuklanmasıyla ilgili olarak, “Bu bir yetki gaspıdır. Adalet Bakanı işlem yapamıyorsa istifa etsin” dedi. Gelişmelerle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtsız bırakan Adalet Bakanı Sadullah Ergin “Açıklamamızı yazılı olarak yaptık, gerekirse yeniden açıklama yaparız” diye konuştu. Bakanlıktan yapılan açıklamada ise usule aykırı bir durum söz konusu olmadığı vurgulandı.
AKP: BU BİR YARGI DARBESİ
HSYK’nın kararına AKP’den ilk tepki Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ’dan geldi. Bozdağ, kararın bir yargı darbesi olduğunu söyledi. Bozdağ “HSYK kararı tamamıyla hukuka aykırı bir karardır. Yargının bağımsızlığına alenen müdahaledir” dedi.
CHP: YARGI F TİPİNE TESLİM OLDU
Gelişmeler üzerine bir açıklamada CHP Grup Başkan Vekili Hakkı Süha Okay’dan geldi. Okay “Hukuk çok ciddi yara almıştır. Yargı emniyetteki F tipi yapılanmaya teslim oldu” değerlendirmesinde bulundu.
MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı ise “Yaşananların temel sebebi hükümetin yargıyı siyasallaştırma çabalarıdır” dedi. (Ankara/
EVRENSEL)

SORGUDA BAŞSAVCI’YA NELER SORULDU

ERZİNCAN’da makamında ve evinde yapılan aramadan sonra gözaltına alınarak gece Erzurum’a getirilen Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, Özel Yetkili İkinci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandı.
Başsavcı’ya sorguda neler sorulduğu ortaya çıktı. 10 saat süren sorgulamada başsavcıya 27 soru soruldu. 10 tanesi Albay Dursun Çiçek ve ıslak imza ile ilgiliydi.
*Albay Dursun Çiçek’i tanıyor musunuz? Daha önce buluştunuz mu? O belgeyi gördünüz mü?
Cihaner: Albay’ı tanımıyorum. Kendisiyle karşılaşmadım. Telefonda bile görüşmedim.
*Gizli tanıklara silah sözü verdiniz mi? Onlarla buluştunuz mu? Onları koruyacağınızı söylediniz mi?
Cihaner: Bu insanları tanımıyorum.
*Cemaatlerle ilgili soruşturmayı Erzurum Başsavcılığı’na neden devretmediniz? Bu cemaatlere silah bırakılması hakkında bir çalışmanız oldu mu?
Cihaner: Kesinlikle mümkün değil. Ben zaten silahsız bir yapılanma olduğu için bu soruşturmayı aldım.
Başsavcı, 27 soruya cevap verdikten sonra mahkemeye sevk edildi ve tutuklandı.

YÜKSEK YARGI SİYASALLAŞTI
Eski DGM Savcısı Mete Göktürk’e göre bu gelişmelere rağmen soruşturma durmayacak devam edecek. Göktürk Göktürk “HSYK oy çokluğuyla 4 savcı için suç duyurusunda bulundu. Ortada çok ciddi bir usulsüzlük tespit edilmiş ki böyle bir suç duyurusunda bulunmuşlar. Yüksek Yargı büyük ölçüde siyasallaşmıştır.”
YARGIDA İÇ ÇATIŞMA BAŞLADI
Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk’e göre ise yargı içinde bir iç savaş başladı: “Bu bir yargı kararı değil bir idari tedbirdir. Adalet Bakanlığı müfettişlerinin derhal Erzurum’a Erzincan’a gitmesi gerekir.”
ÖNCEKİ HABER

BAŞSAVCININ ELiNDEKi SON DOSYA: Fethullah Gülen

SONRAKİ HABER

Malatya'da “103 Korkmaz Barış Elçilerimizi Anıyoruz” şiarıyla bir araya gelindi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa