18 Şubat 2010 00:00

Otobüs kazasından MEB’e ceza

İZMİR’deki Zafer İlköğretim Okulu’nun düzenlediği Kapadokya gezisine giderken Aksaray’da meydana gelen kazada ölen öğrenci ve velilerin yakınları...

Paylaş

İZMİR’deki Zafer İlköğretim Okulu’nun düzenlediği Kapadokya gezisine giderken Aksaray’da meydana gelen kazada ölen öğrenci ve velilerin yakınları, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve İzmir Valiliği’ne açtıkları tazminat davalarını kazandı. Mahkeme, 46 kişilik tur otobüsüne 64 kişinin binmesine karşı önlem almadığı için kusurlu bulduğu MEB’i, ölenlerden 14 kişi için maddi manevi toplam 650 bin lira tazminata mahkum etti.
Konak ilçesi Eşrefpaşa semtindeki okulun öğrencilerini Nisan 2007’de geziye götüren Cumhur Çolak yönetimindeki otobüs, Aksaray civarında şerit ihlali sebebiyle bir kamyonla çarpışmış, kazada 34 kişi yaşamını yitirmişti.
Bunlardan 14’ünün yakınları olan 10 aileden 30 kişi, Milli Eğitim Bakanlığı’nı suçlayarak İzmir Valiliği’ne karşı ayrı ayrı tazminat davası açmıştı. İzmir İdare Mahkemesi, her aileye istediklerine yakın miktarlarda tazminat ödenmesine karar verdi.
İlk dört davayla ilgili kararda, kusurlu bulunan Milli Eğitim Bakanlığı kazada ölen öğrencilerden Büşra Güven’in ailesine 50 bin, velilerden Nurhan Kılıçoğlu’nun ailesine 60 bin, kendisi yaralı kurtulan fakat annesi Azize Sevinç’i kaybeden Furkan Sevinç ve ailesine 80 bin, Öğretmen Beyhan Saruhan’ın ailesine 70 bin lira tazminat ödeyecek. Mahkeme heyetinin, diğer aileler için verdiği kararları yazdırmaya devam ettiği bildirildi. (HABER MERKEZİ)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

AKP ‘bağımlı’, ‘kontrollü’ insan hakları tasarlıyor

SONRAKİ HABER

İzmir'de depreme dayanıksız olduğu için boşaltılan eğik binalar yıkılmayı bekliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...