18 Şubat 2010 00:00

AKP ‘bağımlı’, ‘kontrollü’ insan hakları tasarlıyor

İNSAN Hakları Ortak Platformu, TBMM’ye gönderilen, İnsan Hakları Kurumu Yasa Tasarısı’nı “şekilsel”, “İşlevsiz olmaya mahkum” olarak tanımladı.

Paylaş

İNSAN Hakları Ortak Platformu, TBMM’ye gönderilen, İnsan Hakları Kurumu Yasa Tasarısı’nı “şekilsel”, “İşlevsiz olmaya mahkum” olarak tanımladı. Platform, tasarının geri çekilmesini talep etti.
İnsan Hakları Derneği (İHD), İnsan Hakları Vakfı, Helsinki Yurttaşlar Derneği, MAZLUMDER ve Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesinin bir araya gelerek oluşturdukları İnsan Hakları Ortak Platformu (İHOP) dün ortak bir basın toplantısıyla, 28 Ocak 2010 tarihinde TBMM’ye gönderilen “Ulusal İnsan Hakları Kurumu Yasa Tasarısı” hakkındaki ortak görüşlerini dile getirdi.
‘SAMİMİYETİ ŞÜPHELİ’
Platform adına ortak açıklamayı yapan İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, hükümetin tasarıyı “Büyük bir gizlilikle” hazırladığını belirtti. Türkdoğan, tasarının böylesi bir yöntemle oluşturulmasını “Samimiyeti şüpheli” olarak tanımladı. Tasarıda, kuruma sadece “Tavsiye verme” yetkisi tanınmasını, ana gelir kaynağı olarak bütçeden alacağı “yardım”ın gösterilmesini eleştiren Türkdoğan, atama-görevden alma yetkisinin de Bakanlar Kurulu’na tanınmış olmasını “çelişki” olarak tanımladı. Türkdoğan, “İcraatlarını inceleyeceği kurum tarafından atanmış olmak, kurumun bağımsızlığına gölge düşürür” dedi.
YETKİSİZ KURUM
Tasarıda, kurumun güçlü başkanlık sistemine sahip olmasının önerildiğini vurgulayan Türkdoğan, “Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı, İnsan Hakları Kurumu’na dönüştürülerek Avrupa Birliği’ne verilen taahhütler şekilsel olarak yerine getirilmek isteniyor” dedi. Tasarıya göre, oluşturulacak kurum hak ihlali yapılabilecek yerleri habersiz olarak denetleyemeyecek ve “gerekli görülen” bilgileri kamuoyu ile paylaşabilecek.
Uluslararası Af Örgütü adına konuşan Levent Korkut, “Hükümet kontrol edilme kaygısı yaşıyor. Oysa bu kurumlar demokratikleşme sürecinin ilerlemesi için gereklidir” dedi. MAZLUMDER adına söz alan Genel Sekreter Duran Özdemir, “Devletin yaptığı hak ihlallerini, devletin atadığı bir kurum denetleyemez” dedi.
İHOP Genel Koordinatörü Feray Salman ise, “Yasa tasarısı şekillendirme çabasının ürünü, içerik yapısal dönüşümü sağlayamaz” dedi. Platformu oluşturan örgütlerin ortak talebi, “Tasarının geri çekilmesi ve çoğulcu, ayrımcı olmayan, farklılıklara saygılı bir şekilde yeniden ele alınması” şeklinde ifade edildi. (Ankara/EVRENSEL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kaşıkla verilen kepçeyle alındı

SONRAKİ HABER

Tencerede et gaynamıyor bizim

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa