18 Şubat 2010 00:00

Her hastanede TEKEL mücadelesi sürüyor

SES üyesi sağlık emekçileri İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’da yaptıkları eylemlerle TEKEL işçilerinin yanında olduklarını haykırdılar.

Paylaş

SES üyesi sağlık emekçileri İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’da yaptıkları eylemlerle TEKEL işçilerinin yanında olduklarını haykırdılar.
İstanbul’da SES Şişli Şube üyesi Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi emekçileri, hastane bahçesinde yaptıkları eylemle “1 liranı paylaş” kampanyasına çağrı yaptılar. Burada konuşan Şube Başkanı Rabia Tuncer, TEKEL işçilerinin özelleştirme ve taşeronlaştırmanın sonuçlarına karşı mücadele verdiklerini dile getirdi. İşyeri Temsilcisi Alime Çiftçi de başlattıkları kampanyaya çağrı yaptı.
SES Aksaray Şube üyesi emekçiler ise Samatya Devlet Hastanesi’nde de bir araya gelerek eylem yaptı. Sıranın kendilerinde olduğunu söyleyen sağlık emekçileri adına yapılan açıklamada “Ya kadrosu olanlar sıranın kendisine gelmesini bekleyecek, ya da işyerinde yanı başında bulunan güvencesiz çalışanlarla ve tekel işçileriyle beraber saf tutarak, güvencesizliğe karşı barikat olacak” dendi.
HASTA YAKINLARI DESTEK VERDİ
SES Ankara Şube üyeleri ise Numune Hastanesi’nde eylem yaptı. “TEKEL işçisi yalnız değildir”, “Herkese sağlık, güvenli gelecek” sloganlarının atıldığı eylemde konuşan İşyeri Temsilcisi İsmail Altundağ, sağlıkta dönüşüm ile hastanelerde de 4-b, vekil ve taşeron çalıştırmanın yerleştirilmek istendiğini söyledi. SES Ankara Şube Yönetim Kurulu üyesi Emine Koç da iş kollarında güvencesiz çalışan 120 bin teşeron işçisi, 60 bin 4-b’li ve bir miktar da 4-c’li bulunduğunu ifade etti. SES Genel Sekreteri Kemal Yılmaz ise TEKEL direnişinin, emek ve kapitalizm arasında bir kavga olduğunu belirterek, “TEKEL işçileri kazanırsa halk kazanacaktır” dedi. Eyleme hasta ve yakınları da destek verdi.
TAŞERONLAR DA KATILDI
İzmir’de Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde çalışan sağlık emekçilerinin eylemine taşeron işçiler, hastalar ve hasta yakınları da katıldı. Açıklamadan önce hastane içinde ve bahçesinde TEKEL işçilerinin mücadelesini anlatan bildiriler dağıtıldı.
Hasta servis binası önünde toplanan sağlık emekçileri adına açıklama yapan SES İzmir Şube Başkanı Ergün Demir, bugün TEKEL, belediye ve itfaiye işçilerine dayatılan çalışma koşullarının yarın herkese dayatılacağına dikkat çekerek, “Bugün bu mücadeleye ortak olmazsak yarın hepimiz 4-c’li olacağız. Yarın hastaneler satıldığında hem hizmet alanlar hem hizmet verenler mağdur olacak” dedi. Türk-İş Ege Bölge Başkan Yardımcısı Tuncay Kireçkaya da, TEKEL işçilerinin direnişini selamladı.
ADANA’DA ORTAK EYLEM
Adana’da Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Poliklinikleri önünde bir araya gelen SES, Adana Tabip Odası ve Dev Sağlık-İş üyesi sağlık emekçileri ortak eylem yaptı. SES Adana Şube Başkanı Mehmet Antmen, TEKEL işçileri ile sağlık emekçilerinin mücadelesinin aynı olduğunu söyledi. Sağlık emekçilerinin kritik bir dönemde olduğuna dikkat çeken Antmen, “Ya sıranın kendimize gelmesini bekleyeceğiz ya da yanı başımızda iş güvencesiz çalışanlarla ve TEKEL işçileriyle saf tutarak güvencesizliğe barikat kuracağız” dedi.
(HABER MERKEZİ)


Reklam
ÖNCEKİ HABER

TEKEL direnişinin sesi olacaklar

SONRAKİ HABER

Sağlık Bakanı: Aksaray, İzmir ve İstanbul'daki vakalarda koronovirüse rastlanmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...