18 Şubat 2010 05:00

TEKEL İŞÇİSİNE DESTEK DE YASAK

TEKEL işçilerinin direnişi sürerken dayanışma da artarak sürüyor.

Paylaş

TEKEL işçilerinin direnişi sürerken dayanışma da artarak sürüyor. Fakat ülkenin dört bir yanında TEKEL işçileriyle dayanışmak için harekete geçen emekçilere Bölge’de yaşıyorlarsa bu bile yasak. Dersim’de Emek Partisi’nin (EMEP) başlattığı ‘1 TL’ni TEKEL işçileriyle paylaş’ kampanyası mahalle ve ilçelerde yayılırken,Hozat polisi işçiler için 1 TL toplayan EMEP üyelerini gözaltına aldı. Ceza kesti.
EMEP Dersim İl Örgütü, Dersim’in 6 ilçesi ve il merkezinde TEKEL işçileri için 1 TL kampanyası başlattı. Kampanya süresince mahallelerde kapı kapı dolaşılarak TEKEL işçilerinin mücadelesi anlatılacak ve destek istenecek. EMEP üyeleri dün Cumhuriyet Mahallesi’nde kumbaralarla gezerek kampanyayı başlattı. Mahallede yapılan basın açıklamasında konuşan Ali Taman 63 gündür Ankara’nın kışına, soğuğuna karşı onurlu mücadelesini sürdüren TEKEL işçilerinin baskılar karşısında yılmadığını dile getirdi. Taman “Her emekçiden direnişteki işçilere katkı amacıyla 1 TL’sini paylaşmaya çağırıyoruz” dedi.
İŞÇİYE DE DENİZ’E DE DÜŞMANLAR
EMEP Hozat İlçe Örgütü üyeleri ise TEKEL işçileriyle dayanışma için esnafı gezerek destek istedi. Fakat Hozat polisi yine devreye girdi ve EMEP’lileri engelledi. Polis, ‘Dayanışma için para toplamanın yasal olmadığını’ öne sürerek, “Eğer bağış toplamaya devam ederseniz sizi dilencilikten gözaltına alırız” dedi. EMEP üyelerinin itirazı üzerine partilileri Hozat Emniyet Müdürlüğü’ne götüren polis EMEP İlçe Başkanı Erdem Ulaş Çelik ve yanındaki partiliye 70 TL para cezası kesti. EMEP’lilerin TEKEL işçileri için para topladıkları kumbaralara da el konuldu. Öte yandan gözaltı sırasında bazı polislerin geçtiğimiz ay Hozat’ta EMEP’in gerçekleştirdiği bir etkinlikte Deniz Gezmiş posteri asıldığını hatırlatarak, “Siz neden o etkinlikte Deniz Gezmiş posteri açtınız. Biz kaldırın dememize rağmen neden kaldırmadınız” demeleri dikkat çekti. Hozat’ta polisin Deniz Gezmiş posterine tahammülsüzlüğü daha önce de gündem olmuştu. EMEP İlçe Başkanı Erdem Ulaş Çelik, “Hozat polisi emek ve demokrasi güçlerine, demokratik eylemlere karşı sürekli tahammülsüzlük ve engelleyici tutum içinde. Ayrıca her fırsatta Deniz Gezmiş takıntılarını da dile getiriyorlar. Tüm engellemelere rağmen bizim mücadelemiz sürecek. TEKEL işçisine de Deniz Gezmiş’e de sahip çıkmayı sürdüreceğiz” dedi.
(Tunceli/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Tekel işçisinin acı günü

SONRAKİ HABER

Beşiktaş ile Başakşehir 1-1 berabere kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa