18 Şubat 2010 00:00

Kolombiyalı milisler: 30 bin kişiyi öldürdük

KOLOMBİYA’daki eski milisler, 1980 ile 2000 yılları arasında 30 binden fazla cinayet işlediklerini itiraf etti.

Paylaş

KOLOMBİYA’daki eski milisler, 1980 ile 2000 yılları arasında 30 binden fazla cinayet işlediklerini itiraf etti. Eski milislerin itiraflarına dayanılarak hazırlanan raporda, elde edilen bilgilerle bu grupların Güney Amerika’nın en zalim örgütleri arasına yerleştiği belirtilirken, aşırı sağcı milis örgüt AUC’nin 4112 eski üyesinin 30.470 cinayeti itiraf ettiği belirtildi.
Raporda, 2003’te dağılma sürecine giren örgütün işlediği cinayetlerin sayısının Arjantin’deki diktatörlük döneminde (1976-1983) işlenen cinayet sayısıyla aşağı yukarı aynı olduğuna dikkat çekildi.
İtirafların 2005’teki “Adalet ve Barış” adı verilen tartışmalı bir yasa çerçevesinde toplandığı belirtildi. Yasa, suçlarını itiraf eden eski milislere en fazla 8 yıl hapis cezası verilmesini öngörüyor. Bu sayede 32 bin kadar AUC üyesinin silahsızlandığı belirtildi.
Yasa, 1964’ten beri FARC gerillalarının savaşının damgasını vurduğu Kolombiya tarihinin bir bölümünün aydınlatılmasına imkan sağlıyor.
AUC, 1980’li yıllarda başta FARC üyelerine karşı olmak üzere toprak sahiplerini korumak için resmen kurulmuştu. Örgüt daha sonraları çok daha saldırgan bir strateji belirlemiş ve adam kaçırma, cinayet ve haraç kesme gibi yollara başvurmaya başlamıştı. (DIŞ HABERLER)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Siyah öldüren polise ceza yok

SONRAKİ HABER

"Banka borçlarımı ödeyemiyorum" diyerek yaşamına son verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...