18 Şubat 2010 00:00

ABD’de tehlikeli dönüş

ABD Başkanı Barack Obama, otuz yıl aradan sonra iki nükleer enerji santrali inşası için 8 milyar dolarlık kredi garantisi verileceğini açıkladı.

Paylaş

ABD Başkanı Barack Obama, otuz yıl aradan sonra iki nükleer enerji santrali inşası için 8 milyar dolarlık kredi garantisi verileceğini açıkladı.
İki yeni nükleer santral Georgia eyaletinde Amerikan enerji şirketi Southern Company tarafından inşa edilecek. Obama santrallerin “Güvenli ve temiz”olacağını ve ülkenin gelecekteki enerji ihtiyacının karşılanması için elzem olduklarını iddia etti.
1979 yılında Three Mile İsland’aki nükleer santralde meydana gelen kazadan bu yana ABD’de yeni nükleer santral kurulmamıştı. Pennsylvania eyaletindeki bir tesisteki reaktörlerden birinde meydana gelen kazaya kısmi çekirdek erimesi yol açmıştı. Erime sonucu radyoaktif gazlar atmosfere yayılmıştı.
Obama,yeni nükleer santrallerin inşası projesinin önümüzdeki sekiz yıl boyunca inşaat alanında binlerce kişiye iş açacağını, inşaatlar tamamlandığında da bu kez santrallerde yüzlerce kişinin yüksek maaşlı kalifiye işlerde çalışabileceğini söyledi.
Obama,iklim değişikliğiyle mücadeleye katkı sağlayacak, yeni nesil güvenli, temiz ve enerji tasarrufuna dayalı teknolojilerin kullanımı konusunda bir başlangıç oluşturacağını da öne sürdü.
İnşaatı üstlenen Southern Company, yapım çalışmaları sırasında 3 bin kişiye iş sahası açılacağını, daha sonra santrallerde 850 sürekli personel çalışacağını bildirdi.
(DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

ABD, ‘Şam açılımı’ yapıyor

SONRAKİ HABER

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan yeniden ameliyat oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa