18 Şubat 2010 00:00

ABD, ‘Şam açılımı’ yapıyor

ABD Başkanı Barack Obama, beş yıl aradan sonra ilk kez Suriye’ye büyükelçi atıyor.

Paylaş

ABD Başkanı Barack Obama, beş yıl aradan sonra ilk kez Suriye’ye büyükelçi atıyor. Obama, diplomat Robert Ford’u resmen Şam büyükelçiliğine aday gösterdi.
Washington, eski Lübnan Başbakanı Refik hariri’nin suikaste kurban gitmesinden sonra Suriye büyükelçisini geri çekmişti. ABD, Hariri suikastinden Suriye’yi sorumlu tutuyor. Ancak Şam bu iddiaları reddediyor.
Ford’un Şam büyükelçiliğine atandığı haberi, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns’ün Şam temasları öncesinde geldi. Ford, son olarak da ABD’nin Irak’taki büyükelçi yardımcılığı görevini yürütüyordu.
Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, “Ford’un atanması, Başkan Obama’nın Suriye yönetimi ve halkıyla iletişim kurarak ABD’nin çıkarlarını geliştirmek için diyalog yolunu kullanma taahhüdünü temsil ediyor” denildi.
Açıklamada ayrıca, “Ford’un adaylığı ABD Senatosu tarafından da onaylanırsa, Ford, Suriye yönetimiyle ilişkileri geliştirmek ve kaygı yaratan sorunlara çözüm bulmak için diyaloğa girecektir.” ifadeleri yer aldı. DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

AVRUPA GERÇEĞİ

SONRAKİ HABER

Bağcılar'da göçük tehlikesi nedeniyle 2 bina boşaltıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa