19 Şubat 2010 00:00

HASTANE SINIFLANDIRMASI TEKELLERİN ÖNÜN AÇIYOR

ANKARA Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Akdur, hastaneleri puanlamanın ve sınıflandırmanın temel amacının küçük ve orta ölçekli hastaneleri ortadan kaldırmak olduğunu söyledi.

Paylaş

ANKARA Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Akdur, hastaneleri puanlamanın ve sınıflandırmanın temel amacının küçük ve orta ölçekli hastaneleri ortadan kaldırmak olduğunu söyledi.
Prof. Dr. Akdur, Kasım 2009’da yürürlüğe giren Özel Hastaneler İle Vakıf Üniversite Hastanelerinin Puanlandırılması Hakkında Yönerge’nin bu amaca hizmet etmek üzere düzenlendiğini belirtti. Prof. Dr. Aktur, “Tekelleşen hastanelerin önünde, ondan ‘müşteri’ çalan ve onunla rekabet edebilen hiç bir özel sağlık kuruluşu kalsın istenmemektedir. Bu yönergenin imkan tanıdığı ekonomik manevralar ile tüm küçük işletmeler kapanacak ve böylece tekellerin önü açılacaktır” dedi. Prof. Dr. Akdur, hastanelerin sınıflandırılmasının halk sağlığını olumsuz etkileyeceğini de dile getirdi.
Akdur, Sağlıkta Dönüşüm projesi ile Sağlık Bakanlığı’nın kurulacak hastane zincirleriyle sağlık sektörünü tamamen özelleştirmeyi hedeflediğini belirterek, katkı payı ile fark ödemeleri vasıtasıyla sağlık harcamalarının tamamen vatandaşın sırtına yüklendiğini belirtti.
Akdur, sağlıkta dönüşüm projesinin hedeflerinden birinin de tedavi edici hizmetleri ikili bir yapıya kavuşturmak olduğuna dikkat çekerek, birinci basamak tedavilerin aile hekimleri üzerinden, geriye kalan tüm tedavi edici hizmetlerin hastane zincirleri ve sağlık kentleri üzerinden yürütüleceğini belirtti.
Başlangıçta, hem sağlıkta dönüşümün hem de hastane zincirleri ve sağlık kentlerinin önündeki en büyük engel olan SSK’nın kaldırıldığını belirten Akdur, “Şimdi sıra diğer engellerde. Tedavi hizmetlerin dönüştürülmesi için önündeki tüm engellerin yok edilmesi gerekir. Tekelleşmeye gidişin önündeki engeller, muayenehaneler, sağlık merkezleri, küçük hastaneler, özel dal ve kamu hastaneleridir.” dedi. (ANKARA)
ÖNCEKİ HABER

GENÇLİĞİN SESİ

SONRAKİ HABER

Mahkeme, Kirazlıtepe’deki evlerin satışına izin vermedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa