19 Şubat 2010 00:00

Örgütsüz işçilerin gözü TEKEL’de

ÇAĞLAYAN’da bulunan atölye ve fabrikalarda binlerce işçi çalışıyor. Sigortasız çalışmanın yaygın olduğu bölgedeki işçilerin tamamına yakını sendikasız.

Paylaş

ÇAĞLAYAN’da bulunan atölye ve fabrikalarda binlerce işçi çalışıyor. Sigortasız çalışmanın yaygın olduğu bölgedeki işçilerin tamamına yakını sendikasız. TEKEL işçilerine 4-c ile dayatılan kölece çalışmanın Çağlayan’da yıllardır uygulandığını söyleyen işçiler, “Umarız TEKEL işçileri kazanır da biz de kazanırız” diyorlar.
Turan Arslan 15 yıldır tekstil iş kolunda çalışıyor. Daha önce 7 yıl çalıştığı işyerinde patronun kendisine sigorta primlerinin ödendiğini söylediğini ancak sadece 2 aylık priminin yatırıldığını söyledi. “Bu durum karşısında bir şey yapamadım. Bugün çalıştığım bu işyerinde arkadaşlarımdan biri işten çıkarılsa sesimizi bile çıkaramayız” diyen Arslan, TEKEL işçilerinin ise hep birlikte hareket ettiğine dikkat çekti. Arslan sözlerini şöyle sürdürdü: “TEKEL işçileri hükümetin dayattığı koşullarla ve asgari ücretle nasıl geçinsin? Hükümetin faturalara ve ev kiralarına yaptığı zamlarla zorunlu giderler 1500-2000 liraya tırmandı. 577 lira asgari ücretle biz işçiler nasıl geçinebiliriz.”
YOL GÖSTERECEK
Atölyede çalışan Mehmet Güngör ise 10 yıllık tekstil işçisi. Makineci olarak çalışan Güngör, Çağlayan’da her geçen gün çalışma koşullarının kötüleştiğini, haklarının gasbedildiğini anlattı. Güngör, “Benim babam da tarım ve tütün işçiliği yaptığı için TEKEL işçilerini çok iyi anlıyorum. Başbakan’ın dediği gibi TEKEL işçilerinin yattıkları yerden para kazanmadıklarını biliyorum. Bu yüzden de mücadele etmekte haklılar” dedi. Çağlayan’a işçi olarak çalışmak için Türkiye’nin her yerinden insanın geldiğini dile getiren Güngör, kültür farklılıkları ve tekstil iş kolundaki dağınıklık nedeniyle birlikte hareket edemediklerini belirtti. Güngör, “TEKEL işçileri mücadeleyi kazanırsa hepimize bir şey kanıtlamış olacak. Bu da bize yol gösterecek” diye konuştu.
BİZ DE KAZANIRIZ
Kadir isimli işçi Köroğlu Tekstil’de çalışıyor. Patronların kriz gerekçesiyle her türlü saldırıyı hayata geçirdiğini anlatan Kadir, “2 gün çalıştırıp bir hafta tatil veriyorlar. Ücretleri ödemiyorlar, karşı çıkanlara da kapıyı gösteriyorlar. Bugün binlerce kişi sigortasız. Küfre varan davranışlara ve hakarete maruz kalıyor işçiler. Ama kimse sesini çıkaramıyor. Konuşanlar da işten çıkarılıyor” diye konuştu.
Elektriğe, suya, ulaşıma zam gelirken asgari ücretin ise neredeyse yerinde saydığını kaydeden Kadir, şöyle devam etti: “İşçi, emekçi, memur herkes örgütlenmeli. Tıpkı TEKEL’in yaptığı gibi. TEKEL tüm emekçilere örnek oldu. Umarım sonuna kadar giderler ve kazanırlar. İnşallah amaçlarına ulaşırlar ve biz de kazanırız.” (İstanbul/EVRENSEL)


SENDİKACILAR ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMIYOR

Ömrüm ise otomatik kapı sistemlerinde çalışıyor. Çalıştıkları sektörde patronların işçilerin haklarını gasbetmeyi kendilerine hak olarak gördüklerini anlatan Ömrüm, “Kalifiye elemanlar çıkarılıp daha ucuza çalıştırılıyor” dedi. TEKEL işçisini desteklediğini kaydeden Ömrüm, “Bu eylemler TEKEL işçileriyle sınırlı kalmamalı. Bunun için sendikaların yüzünü daha fazla işçiye dönmesi gerekiyor. Tüm işçiler de TEKEL direnişini kendi meselesi olarak ele alıp sahiplenmeli” diye konuştu. Sendikacıların üzerlerine düşeni yapmadığını vurgulayan Ömrüm, şunları söyledi: “TEKEL işçileri kararlılıklarıyla üzerlerine düşeni yapıyorlar ama sendikacılar yapması gerekeni yapmıyor. Ankara’da işçilerle dayanışma iyi gidiyor. Ancak İstanbul’da bir umursamazlık ve sessizlik hakim. Türkiye’nin yarısı İstanbul’da. İstanbul’dan gelecek güçlü ses hükümeti durdurur.”
Halk içinde TEKEL işçilerine karşı çıkan azımsanmayacak bir kesim olduğuna dikkat çeken Ömrüm, “Bu kesimler ya ‘Yüksek maaş alıyorlardı yan gelip yatıyorlardı’ diyor, ya da ‘Seçimlerde AKP’ye oy vermişler o zaman hak ediyorlar’ diye konuşuyor. Bunu söyleyenler TEKEL özelleştiğinde özelleştirmeye iyi bakan işçiler gibi durumun bugün farkında olmayan işçiler. Bu ancak İstanbul’dan güçlü bir ses çıkarsa tersine döner” diye konuştu.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

10 SENDİKA BAŞKANI ZİYARETE BİLE GİTMEDİ

SONRAKİ HABER

NBA’in efsane basketbolcusu Kobe Bryant hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...