19 Şubat 2010 00:00

Birleşmek zorundayız

Merhaba Evrensel okurları! Ben Sultangazi ilçesinde Sultançiftliği Mahallesi’nde Hamaratlı Tekstil Fabrikası’nda çalışan bir işçiyim.

Paylaş

Merhaba Evrensel okurları! Ben Sultangazi ilçesinde Sultançiftliği Mahallesi’nde Hamaratlı Tekstil Fabrikası’nda çalışan bir işçiyim. Hamaratlı Tekstil Fabrikası, ilçemizin en büyük fabrikası. Haftada 15 TIR yükleme yaparak ihracat yapan, iyi kazanan bir fabrika. İşverenimiz bundan dolayı çok mutlu. Ne yazık ki patron gülerken biz çalışanlar ise her gün ağlıyoruz. Ülkemizde binlerce işçi kardeşimizin yaşadığı sorunları ne yazık ki biz de yaşıyoruz.
Sevgili kardeşler, biz fabrikada yaklaşık 1500 işçi kardeşimizle üretim yapıyoruz. Bizim en temel sorunlarımızdan birisi fazla çalışma saatleri, buna karşılık aldığımız ücret düşük. İşlerin yetişmesi için işveren bizleri yarış içine sürüklüyor ve böylece bizleri birbirimize düşürmeye çalışıyor. Bizlere verdiği sayıyı çıkarmak için su bile içmeden çalışmak zorunda kalıyoruz. Bunu sağlayamadığımız takdirde hem tehdit görüyoruz, hem de azar işitiyoruz. Bununla kalmayıp bazı durumlarda maaşımızdan kesintiler oluyor. Ya da hastalandığımız zaman doktor rapor verdiğinde 2-3 günlük yevmiyemiz hemen kesiliyor.
Ankara’da 2 ayı geçkin süredir bir TEKEL direnişi var. TEKEL işçileri haklarını alabilmek için direniyorlar. Kara kışa ve soğuğa rağmen... İstedikleri, sadece ellerindeki ekmeğin küçülmemesi. İstedikleri, çocuklarına daha güzel ve yaşanabilir bir ülke bırakmak. AKP Hükümeti bunu görmezden gelerek, TEKEL işçilerini açlığa terk etmek istiyor. Bizim maaşımızı kesen, bizleri fazla çalıştıran, sömüren zihniyetle TEKEL işçilerini 4-c belası ile açlığa terk etmek isteyen zihniyet, aynı zihniyet. Bu zihniyet öyle bir zulümdür ki, bazen bizleri maden ocaklarında öldürür, bazen de Davutpaşa’da havaya uçurur. Yani bunlar aynı zamanda birer işçi katilidirler.
İşte bu yüzden bizler, bu ülkede yaşayan milyonlarca aç, yoksul, işsiz ve işçiler ordusu olarak, birleşmek zorundayız. Benim buradan çağrım şu; gelin hep birlikte bu birleşmenin adımını, TEKEL işçilerine sahip çıkarak gösterelim ve bunun ilk adımını işyerlerimizde, semtimizde, okullarımızda, nerede olursa olsun TEKEL işçileri ile 1 TL’ni paylaş kampanyasıyla başlatalım.
Hamaratlı Tekstil Fabrikası’ndan bir işçi
(Sultangazi/İstanbul)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Liselilerden TEKEL’e destek

SONRAKİ HABER

Ümraniye Elmalıkent’te sorunların bini bir para

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa