20 Şubat 2010 00:00

Önce tütünü öldürdüler sonra fabrikaları kapattılar

TEKEL işçilerinin gelenekselleşen meşaleli akşam yürüyüşünü 66. gün akşam Samsun-Amasya TEKEL işçileri yaptı.

Paylaş

TEKEL işçilerinin gelenekselleşen meşaleli akşam yürüyüşünü 66. gün akşam Samsun-Amasya TEKEL işçileri yaptı.
Her akşam olduğu gibi ellerinde meşaleler, Çadırkent’ten yürüyüşe geçen TEKEL işçilerinin hedeflerinde yine AKP Hükümeti ve Başbakan Erdoğan vardı. Kadın-erkek binlerce kişi Sakarya Caddesi’ne alkış, ıslık ve sloganlarla yürüdü.
Burada söz sırası Samsun-Amasya TEKEL işçilerinin oldu. İşçilere seslenen, Tek Gıda-İş Samsun Şube Sekreteri Süleyman Kavak, Samsun ve Amasya TEKEL işçileri olarak en önemli geçim kaynaklarının tütün olduğunu, ancak önce tütünü öldürdüklerini sonra da fabrikalarını kapattıklarını söyledi. “Sadece biz işçileri işsiz bırakmadılar, Samsunlu, Amasyalı tütüncüyü, esnafı, halkı da işsiz, aç bıraktılar” diyen Kavak, AKP’nin “Yoksulluğu yok edeceğiz” diye oy isteyip, kendilerini arkadan hançerlediğini söyledi.
Hükümete, “Kimin adamısınız, kimin hükümetisiniz. Kime demokratsınız?” diye soran Kavak, “Adalet en çok sizin döneminizde kirlendi” dedi. İşlerini ellerinden alıp, kölelik teklif ettiklerini belirten Kavak, hükümete, “Yazıklar olsun size” diye seslendi. Kavak, TEKEL işçilerinin yaktığı ışığın hep yanacağını, yol göstereceğini dile getirdi.
Tek Gıda-İş Genel Başkan Danışmanı Gürsel Köse de işçilerin kendi iradeleri ile bıraktığı açlık grevine ilişkin AKP’nin semtlerde, “Direniş bitti” antipropagandası yaptığını belirtince, TEKEL işçileri yuhalamalarla karşıladı. Köse, bu mücadelenin yalnız TEKEL işçilerinin değil, Türk-İş’in, DİSK’in, KESK’in, Kamu-Sen’in, Türkiye işçi sınıfının mücadelesi olduğunun altını çizerek, Türkiye’nin dört bir yanında TEKEL direnişinin ışığının yandığını söyledi.
Açıklamanın ardından işçiler yine alkış ve sloganlarla Türk-İş önüne, Çadırkent’lerine döndüler.
(Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

‘Sizin mücadeleniz tarihe geçecek’

SONRAKİ HABER

Ömer Fethi Gürer: 1 milyar 200 milyon metre kare "taşınmaz" kimlere satıldı?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa