20 Şubat 2010 00:00

TEKEL iŞÇiLERi HASRET GiDERDi

TEKEL direnişinin 67. günü de geride kalırken, çadırlar yeniden kalabalıklaşmaya başladı.

Paylaş

TEKEL direnişinin 67. günü de geride kalırken, çadırlar yeniden kalabalıklaşmaya başladı. Aileleriyle görüşmek, dinlenmek, hemşehrilerini mücadeleye davet etmek için memleketlerinde olan işçiler, Ankara’ya dönmeye başladılar. Direnişteki arkadaşlarıyla hasret gideren işçiler, memleketlerinden moralle döndüler.
Konfederasyonların, 20 Şubat’ta eylem yapılacağı ve 22 Şubat’ta tekrar bir araya gelineceğini açıklamasının ardından TEKEL işçileri, dönüşümlü şekilde memleketlerine giderek aileleriyle hasret gidermişlerdi. Memleketlerinde hem dinlenen hem de bulundukları yerlerdeki emekçileri ve halkı mücadelelerine destek olmaya çağıran işçiler, gruplar halinde Ankara’ya dönmeye başladılar. Moral depolayarak dönen işçiler, bir yandan direnişteki arkadaşlarıyla hasret giderirken, diğer yandan memleketlerinde kendilerine gösterilen desteği anlattılar.
Ankara’da havalar ısınmaya devam edince, dün sabah işçiler, çadırlarının ön brandalarını da kaldırdılar.
‘4-C’DE OKUMAM ÖĞRETMENİM’
İzmir’den gelen işçilerin, bir TEKEL işçisinin çocuğuyla ilgili anlattıkları, direniştekilere moral oldu. Ali Yalçın adlı işçinin, bir öğretmen arkadaşının ağzından anlattığına göre ilköğretim 4. sınıfa giden bir öğrenci, öğretmenin yanına gider ve şubesini değiştirmek istediğini söyler. Öğrenci, “Öğretmenim benim babam TEKEL işçisi. 4-c’ye karşı. O yüzden ben de 4-c sınıfında okumak istemiyorum” der. Bu olay, direniş çadırlarında kulaktan kulağa yayılırken, işçileri hem güldürdü hem de kendilerini bekleyen çocuklarını hatırlatıp duygulandırdı. (Ankara/EVRENSEL)

EFKAN ŞEŞEN’LE MORAL BULDULAR
Sanatçı Efkan Şeşen, önceki gün TEKEL işçileriyle bir araya geldi. Türk-İş binası önünde işçilere söylediği şarkılarla moral veren Şeşen, Zonguldak direnişinden sonra bu işler unutulmaya başladığı bir dönemde, TEKEL işçilerinin mücadeleyi yeniden hatırlattığını söyledi. TEKEL işçileriyle dostluğun, dayanışmanın, mücadelenin en güzel örneğinin verildiğini belirten Şeşen, “Üstelik bunu haklı ve meşru bir zeminde yaptınız” diyerek, işçileri kutladı. İşçiler de Şeşen’in türküleriyle halaya durup moral buldular. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

EKMEK VE MEMLEKET iÇiN...

SONRAKİ HABER

Talat Atilla: Kaynağım, 'O bilgi Kılıçdaroğlu'na da gitti' dedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa