20 Şubat 2010 05:00

EKMEK VE MEMLEKET iÇiN...

Nüfusunun büyük çoğunluğu işçilerden oluşan Aliağa, Lüleburgaz ve İskenderun’da bir araya gelen binlerce işçi ve emekçi ...

Paylaş

Nüfusunun büyük çoğunluğu işçilerden oluşan Aliağa, Lüleburgaz ve İskenderun’da bir araya gelen binlerce işçi ve emekçi TEKEL işçilerinin direnişinin bütün emekçilerin ulmudu haline geldiğini belirtti.
Aliağa’da Demokrasi Meydanı’nda her gün TEKEL işçilerine destek eylemi yapan Demokrasi Platformu üyeleri, bu kez eylemlerini Aliağa sokaklarına taşıdılar.
Demokrasi Meydanı’nda toplanan yaklaşık bin kişilik bir grup, ellerinde meşale ve dövizlerle 4-c uygulamasını protesto ederek, TEKEL işçilerine destek verdi. Hükümet, Atatürk ve İstiklal caddeleri üzerinden Demokrasi Meydanı’na yürüyen halk, ‘Türk-İş salla hükümet düşecek’, ‘Yan gelip yatmadık vatanı satmadık’, ‘Hükümet istifa, Tayyip yüce divana’, “IMF uşağı olmayacağız’, ‘TEKEL işçisi direnişin simgesi’ sloganlarını atarak hükümeti protesto etti. Yürüyüşe ve protestoya, cadde üzerindeki esnafların yanı sıra vatandaşlar da evlerinin balkonlardan alkışlarıyla destek verdi.
EZİLMİŞLERİN UMUDU OLDULAR
Aliağa’dan tüm kesimlerin katıldığı yürüyüşün ardından konuşan Türk-İş 3. Bölge Temsilcisi Yardımcısı Tuncay Kireçkaya, TEKEL işçilerinin Türkiye’nin onuru ve gururu olduğunu belirtti. Bir dönem TEKEL işçilerinin sendika başkanı olduğunu hatırlatan Kireçkaya, “TEKEL işçileri sadece özlük haklarının değil, örgütlü olmanın, emekçi olmanın ne kadar önemli olduğunu gösterdi. İşçi, işsiz, esnaf, çiftçi ve memurun temsilcileri oldular. Yıllardır ezilmişlerin, sessiz çoğunluğun umudu oldular. Bundan böyle hakları ellerinden alınmak istenenlerin sesi çok daha gür çıkacak. Oturdukları yerde demokrasi havarisi kesilenler bilsin ki, artık yalanlarınıza kanmayacağız. Sosyal devlet ilkesine ihanet ettiniz. Saltanatınız için tüm halkımızı mahkum ettiniz. Yazıklar olsun” dedi.
LÜLEBURGAZ’DA MİTİNGE DÖNÜŞTÜ
Lüleburgaz Emek ve Demokrasi Platformu’nun, TEKEL işçilerine destek eylemi yaklaşık 1500 kişinin katıldığı mitinge dönüştü. Akşam saatlerinde sendikaların önünde toplanan işçi ve emekçiler, meşalelerle Kongre Meydanı’na kadar yürüdü. Eylem sırasında AKP karşıtı sloganlar atan işçi ve emekçilerin coşkusu dikkat çekti.
Eyleme Petrol-İş, Kristal-İş, Şeker İş, Tek Gıda-İş, Tes-İş, Genel-İş, Tüm Köy-Sen, KESK, ÖDP, EMEP ve CHP’nin yanında Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak da katılarak destek verdi.
Meydanda ilk konuşmayı, Petrol-iş Trakya Şube Başkanı Turgut Düşova yaptı. Düşova konuşmasında, “TEKEL işçilerinin yaktığı ateş sadece yurdumuzu değil, tüm dünyayı sarmıştır. TEKEL direnişi tüm işçilerin, tüm emekçilerin direnişidir. AKP’ye sesleniyoruz. İşçilerle inatlaşmasın. Bunun hesabı ağır olur. Biz kararlıyız… TEKEL işçileri kazanana kadar mücadelemiz sürecek” dedi. Basın açıklamasını okuyan Kristal-İş Şube Başkanı ve Türk-İş Bölge Temsilcisi Habib Çalışkan, sonuna kadar TEKEL işçilerinin yanında olacaklarını söyledi.
4-C İLLETİNİ KABUL ETMEYECEKLER
“Ekmeğimiz ve memleketimiz için yürüyoruz” diyen TEKEL işçileri, eş ve çocuklarıyla beraber Antakya’dan Ankara’ya doğru yola çıktı. TEKEL işçileri ve aileleri, Antakya çıkışına kadar gerçekleştirdikleri yürüyüşün ardından, otobüsle İskenderun’a geldiler. İşçiler, İskenderun eski bitpazarında, TEKEL işçilerine ayni yardım toplamak amacıyla kurulu bulunan “TEKEL İşçileriyle Dayanışma Çadırı” önünde basın açıklaması yaptı. “TEKEL İşçileriyle Dayanışma Platformu” bileşenlerinin de destek verdiği basın açıklamasını, bir işçinin eşi olan Hatice Gürler yaptı. Eylemde, ‘İş ekmek yoksa barış da yok’, ‘TEKEL’in ateşi AKP’yi yakacak’ gibi sloganlar atıldı. Hatice Gürler, yetim hakkı yemekle, yan gelip yatmakla suçlandıklarını anımsatarak, bütün bu iftiralara, TEKEL işçilerine dayatılan 4-c illetini kabul etmedikleri için maruz kaldıklarını ifade etti. TEKEL işçisi Mithat Erkuş da yaptığı konuşmada, 4-c, 4-b gibi kölelik biçimlerini kabul etmeyeceklerini ve özlük haklarını güvenceye almadan direnişten vazgeçmeyeceklerini bir kez daha ve aynı inançla haykırdıklarını söyledi.
Öte yandan, ‘TEKEL İşçileriyle Dayanışma Çadırı’, basın açıklamasının ardından kaldırıldı. Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Hüsamettin Gezici, yardımların bir kısmının daha önce TEKEL işçilerine gönderildiğini, diğer kısmını da Ankara’ya giderken beraberlerinde götüreceklerini söyledi. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Tuğla işçisi örgütleniyor

SONRAKİ HABER

Kazakistan’da tren, yolcu otobüsüne çarptı: 3 ölü, 3 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa