20 Şubat 2010 00:00

Patrona teşvik, işçiye işsizlik…

KRİZ, patronları da ve işçileri de aynı şekilde kötü mü etkiliyor? Bu sorunun yanıtı sadece Çorum’dan bakıldığında bile...

Paylaş

KRİZ, patronları da ve işçileri de aynı şekilde kötü mü etkiliyor? Bu sorunun yanıtı sadece Çorum’dan bakıldığında bile “Hayır”! Devlet, Çorumlu patronları yeniden teşvik kapsamına alırken, işçilere ise işsizlik, düşük ücret ve ağır çalışma koşulları düşüyor. Günlük çalışma süresi 10-11 saate çıkan işçilere bunun karşılığında 380-400 lira ücret ödeniyor.
Son bir haftalık süre içerisinde önce Ravelli Gömlek Fabrikası’nda köy servislerinin iptal edilmesiyle 80 işçi ekmeğinden oldu. Geçtiğimiz çarşamba günü “Köyden gelen servisler ekonomik olarak yük oluşturuyor” gerekçesiyle servisler kaldırılmış ve işçilere Çorum kent merkezinden ‘Ev tutun’ talebi iletilmişti. Bunu kabul etmeyen işçilere ‘komik’ denilebilecek miktarlarda kıdem tazminatı ücreti ödenmiş ve fabrikayla ilişkileri kesilmişti. DİSK/Tekstil Sendikası yetkilileriyle bir araya gelen işçiler, kıdem tazminatlarının aslına uygun olarak hesaplanmasını ve işe dönüş için yasal mücadele başlatacaklarını bildirmişlerdi.
ŞİMDİ DE MAC TEKSTİL
Ravelli’de işten çıkarılmaların ardı arkası kesilmezken, şimdi de aynı bölgede kurulu olan Mac Tekstil’de işten atmalar başladı. Edindiğimiz bilgiye göre fabrikada yeni işe başlayan 100 işçinin çıkışları verilecek. Personel müdürünün, elinde işten çıkarılacaklara ait olan 3 sayfalık bir liste bulunduğu ve atılacak işçileri tek tek odasına çağırdığı belirtiliyor.
İşten çıkarılan iki çocuk annesi bir kadın işçi, fabrikaya üç ay önce 380 lira ücretle başladığını belirterek, “Sabah 08.00’den akşam 18.15’e kadar çalışıyorduk. Fakat hiçbir zaman 18.15’te çıktığımızı hatırlamıyorum. Gece 22.00-23.00’lere kadar çalışıyorduk. Kimi zaman fabrikada sabahladığımız bile oluyordu. En son geçen cuma günü gece 4’te çıktık. Fazla mesai yapmamıza karşın ‘telafi mesaisi’ adı altında mesai ücretlerimizden de kesinti yapılıyordu” diye konuştu.
İŞÇİLER TEDİRGİN
Öte yandan, görüşünü aldığımız Mac Tekstil yöneticileri, verim alamadıkları elemanları çıkarttıklarını iddia ediyorlar. 5084 sayılı Yasa kapsamında enerji teşvikinden, gelir vergisi istisnasından ve sigorta işveren desteğinden yararlanmalarına karşın bir yıldır her ay zarar ettiklerini öne süren Mac Tekstil yetkilisi Selim Şahin, “Fabrikadan şu ana kadar çıkışı verdiğimiz işçi sayısı 21. Bir senedir her ay 85 bin TL zarar ediyoruz. Üretimden verim alamıyoruz. Biz de kalifiye olmayan elemanlar içerisinde verim alamadıklarımızı seçip bunların çıkışını yapıyoruz. MAC Tekstil olarak kesinlikle işçi çıkarma taraftarı değiliz. Bundan sonraki dönemde de kalifiye eleman almaya devam edeceğiz. Şu anda üretim fazlalığımız var” dedi. (Çorum/EVRENSEL)

HANİ BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEKTİ?

Öte yandan, Mac Tekstil, geçtiğimiz yıl ekim ayında yerel basına oldukça güzel denilebilecek haberlerle konu olmuştu. 14 Ekim 2009 tarihli gazetelerde ‘Mac Tekstil’in 450 kişilik istihdamının bin kişiye çıkarılacağı’ yönünde haberler yer almıştı. Fabrikada düzenlenen basın toplantısında Mac Tekstil Genel Müdürü Servet Şahin, ‘Çorum’a bin kişi istihdam etmeyi amaçladıklarını, kalifiye eleman sıkıntılarını çeşitli kurumlarla ortaklaşa düzenlenen meslek edindirme kursları ile gidermeye çalıştıklarını, Mac Tekstil olarak 2010 yılında Çorum’a yeni yatırımlar yapmayı planladıklarını’ söylemişti. Genel Müdür Şahin yaptığı açıklamada, “Yatırımımızla Çorum’da bin kişiye istihdam olanağı ve ülke ekonomisine katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Mac Tekstil olarak şu anda yıllık 1 milyon 200 bin ile 1.5 milyon arasında yıllık konfeksiyon ürünü üretiyoruz. 30 milyon dolara çıkan ihracat hacmimizi 45 milyon dolara çıkartmayı amaçlıyoruz” demişti. 4 ay önce bu ifadeleri kullanan Mac Tekstil yetkililerinin, bugün ‘450 kişiyle de aynı işi yapıyoruz, 650 kişiyle de’ diyerek, 100 işçinin işine son vermesi, büyük bir çelişki olarak değerlendiriliyor.

TEŞVİK SÜRÜYOR

Çorum’un geçen yıl yararlandığı istihdama yönelik teşvik uygulaması, işveren örgütlerinin yoğun girişimleri sonucu 31 Aralık 2012 tarihine kadar uzatıldı. Teşvik sadece sigorta işveren desteğini içerirken, ancak 5084 sayılı Yasa kapsamında 31.12.2009 tarihine kadar yatırımlarını tamamlayanlar, bu kanun kapsamında 31.12.2012 tarihine kadar enerji teşvikinden, gelir vergisi istisnasından ve sigorta işveren desteğinden yararlanmaya devam edecek. Tüm bunlara karşın, teşvikten yararlanan işverenlerin halen işçi çıkarmaya devam etmesi dikkatlerden kaçmıyor.
Taner Şimşek
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tesco Kipa’da sendikalaşan işçilere baskı yapılıyor

SONRAKİ HABER

Tuvalete gitmek yasak!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...