20 Şubat 2010 00:00

Direnişi kırmak için görülmemiş gaddarlık

İşten atılanların 100 gün süreyle sağlık hizmetlerinden yararlanmasını öngören düzenleme, sessiz sedasız, yasadışı biçimde değiştirildi.

Paylaş

İşten atılanların 100 gün süreyle sağlık hizmetlerinden yararlanmasını öngören düzenleme, sessiz sedasız, yasadışı biçimde değiştirildi. Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı müdürlüklere “mail yoluyla” iletilen kararla, işten atılanların sadece 10 gün sağlık hakkından yararlanabileceği belirtildi. Tepkiler üzerine önce direnişteki 12 bin TEKEL işçisini ve ailesini vuran bu yasa dışı uygulamaya son verildiği duyruldu. SGK’nı dün akşam yaptığı düzenlemeyle yeniden eski sisteme geçilirken, bir kaç günde yaşananlar bile böyle bir uygulamanın sonuçlarının neler olabileceğine dair korkunç bir tabloyu ortaya çıkardı.
Diyarbakır’da TEKEL işçisi Ayhan Kaya’nın evinde çıkan yangın sonucu yanan 4 buçuk yaşındaki çocuk tedavi hakkından yoksun bırakıldı. Vücudu büyük ölçüde yanan küçük çocuğun ailesine, kaldırıldığı Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde “sağlık güvenceniz bitti, tedavi edemeyiz” denildi. Hastane, ancak senet karşılığı tedaviyi kabul etti.
BU NASIL İNSANLIK?
TEKEL işçisi Sabahattin Özdemir de, eşini hastaneye götürdüğünde sigortasının iptal edildiğini öğrendi. Özdemir, “100 gün süre olduğunu biliyorduk. Önce işimizi aldılar. Şimdide sigortamızı iptal ediyorlar” dedi. Ercan Altıntaş adlı TEKEL işçisi ise, “Hükümet bütün olanaklarını kullanarak bizimle mücadele ediyor. Çocuklarımızın, ailemizin sağlık hakkını elinden alıyorlar. Bu nasıl bir insanlıktır? Hükümet vicdansızlığın sınırlarını zorluyor” diye konuştu. Uygulamayı insafsızlık olarak değerlendiren Serdi Sunay adlı işçi, “Hastaneye gittik, eczaneye gittik, hizmet alamadık. Yapılan nedir, AKP ne yapıyor? Böyle bir vahşet var mı? İşsizler hastalanmasın mı?” diye sordu.
ÖNCE İŞSİZ, SONRA SAĞLIKSIZ BIRAKIYORLAR
Tek-Gıda İş Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilcisi Cemal Doğrul, şimdilik vazgeçilen uygulamaya ilişkin, TEKEL işçilerinin ve işsiz kalanların cendereye alınmak istendiğini söyledi. “Bir işçi hastaneye çocuğunu getirdiği zaman sigortadan yararlanamadığını öğreniyor” diyen Doğrul, Diyarbakır’da yaşanan olayı da şöyle yorumladı: “Bu çocuğa deri nakli yapılması gerekir. Ancak sigortalılık süresinin bittiğini öğreniyoruz. SGK ile yaptığımız görüşmede bunun 10 günle sınırlandığını öğrendik. Hem işsiz bırakacaksın hem de sağlık hakkını elinden alacaksın” dedi.
HASTANE KAPISI TEKEL İŞÇİSİNE KAPALI
TEKEL işçileri benzer sorunlarla Ankara’da direnişte olan TEKEL işçileri de karşılaştı. Amasya Gümüşhacıköy’den TEKEL işçisi eşi Güler Kösdereli, “Sağlık güvencen feshedilmiş” denilerek hastane kapısından döndürüldü. Eşiyle birlikte Ankara’da direnişte olan Güler Kösdereli, Çadırkent’in yakınındaki Ahmet Andiçen Hastanesi’ne gitti, ancak “sağlık güvenceniz feshedilmiş” yanıtıyla karşılaştı. Güler Kösdereli, “Ne yapayım, hastayım” dediğinde, ‘Paran varsa muayene olursun’ yanıtını aldı. Güler Köseli yaşadıklarını şu sözlerle değerlendirdi: “Cebimizde paramız da yok. Muayene olamadım. Nasıl bir devlet ki bu, ekmeğimizi elimizden aldığı yetmezmiş gibi sağlığımızı da elimizden aldı. Biz hiç yaşamayalım o zaman”. (Diyarbakır-
Ankara/ EVRENSEL)

HAKKI YENİLMİŞ YETİMİN RESMİDİR!
Başbakan her fırsatta işçileri “yetim hakkı yemekle” suçluyor. 4 yaşındaki Gamze Durmaz’ın yaşadıkları hakkı yenenin TEKEL işçilerinin çocukları olduğunu ortaya koyuyor. TEKEL işçilerinden Şirin Durmaz’ın 4 yaşındaki kızı Gamze’nin saçları stres nedeniyle 45 günde tamamen döküldü. Tedavi için kızını Ankara’ya getiren babası, “İlaçları bitmişti. Hastaneye gittik. Fakat sigortamın bittiğini söyleyip ilaçları vermediler. Şimdi sağlık güvencem yok, kızımı tedavi ettirecek param da yok” dedi. “Yetim hakkı yiyen kimmiş?” diyerek Başbakan’a seslenen baba Durmaz, “Kızımdan ilk defa bu kadar uzak kaldım. Bana çok bağlıydı. İki kez beni televizyonda görmüştü. Sürekli dönmemi istiyordu. Doktorlar, saçlarının stres ve üzüntüden döküldüğünü söylediler” dedi.
Diyarbakır ve Ankara’da 4 yaşlarında iki çocuğun yaşadıkları Başbakan’ın GSS’yi savunurken söylediklerini de yalanlıyor. Erdoğan’ın “18 yaşın altındaki herkesin sağlık hizmetinden yararlanacağını” sözlerini nasıl büyük bir kandırmaca olduğu da, bu gelişmelerle ortaya çıkıyor.

SOSYAL GÜVENLİK UZMANI ALİ TEZEL:KARAR YASADIŞI; HEDEF TEKEL İŞÇİSİ

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bir kaç gün süren ve tepkiler üzerine eski haline getirilen hukukdışı uygulamasına sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel tepki gösterdi. İşsiz kalanların sağlık hizmetinden yararlanma süresinin 10 güne indirilmesinin yasaya aykırı olduğunu belirten Tezel, uygulamanın TEKEL işçilerine SGK eliyle 4-C’yi kabul ettirmeyi amaçladığını vurguladı. Tezel, “Bundan tüm vatandaşlar etkilenecektir. AKP geçtiğimiz günlerde böyle bir uygulama için talimat verdi” dedi.

UYGULAMADAN ŞİMDİLİK VAZGEÇİLDİ

Yaşanan mağduriyete tepkiler üzerine dün akşam ani bir müdahaleyle haksızlığa şimdilik son verildi. Yeniden 90 artı 10 gün sigortadan tedavi olma ve ilaç alma hakkı iade edildi. SGK Kısa Vadeli Sigortalar Daire Başkanlığı’dan İl Müdürlüklerine gönderilen maille başlayan mağduriyet şimdilik sona ermiş oldu. Tepkilerin ardından konuyu incelemeye alan SGK yönetimi işsizlerin işsiz kaldıkları günden itibaren yeniden sağlık hizmetinden 100 gün yararlanması talimatı verdi. Hukuksuzluğa şimdilik son verilmiş olsa da son bir kaç günde yaşanan örnekler uygulamanın nelere mal olabileceğini göstermiş oldu. Yaşananlar hükümetin sağlık alanında yaptığı düzenlemelerin içeriğinin anlaşılması bakımından çarpıcı örnekler sundu.
Öte yandan SGK yetkililerinin“Sağlık hizmetlerinden yararlanma şartları” başlıklı 67. maddenin yanlış uygulandığını yasanın zaten böyle olduğunu” söyleyerek bir kaç günlük uygulamayı savunmaları tepkiler üzerine vazgeçilen uygulamanın ilk fırsatta yeniden hayata geçirilebileceğinin de işaretlerini taşıyor.

SGK YETKİLİSİ: UYGULAMA YASADIŞI
Konuya ilişkin görüştüğümüz SGK yetkilileri durumun kafa karıştırıcı olduğunu ifade ettiler. Diyarbakır İl Müdürlüğü’nde görüştüğümüz yetkililer, uygulamaya ilişkin, “Biz daha önce işsiz kalan bir kişinin geriye dönük bir yıl içinde 90 prim gün sayısı varsa onun 100 gün daha ailesiyle birlikte sigortalılık hizmetinden yararlanacağı şekilde düzenleme yapıyorduk. Şimdi böyle bir değişiklik yapılıyor. Esasen bu yasadışıdır” dediler. Yasanın böylece yoruma açık hale getirildiğini belirten yetkililer, “Herkes farklı anlıyor. Bizim de kafamız karışık” dediler.

‘SOSYAL GÜVENLİK SİSTEMİ ÇÖKMÜŞTÜR’

Uygulama nedeniyle son bir kaç günde yaşananları değerlendiren TTB ve SES yetkilileri bu uygulamanın dahi sosyal güvenlik sisteminin çöktüğünü gösterdiğini dile getirdiler.
Gençay Gürsoy (Türk Tabipleri Birliği Başkanı)
Bu Sağlık Bakanlığı’nın ve Sosyal Güvenlik ve Çalışma Bakanlığı’nın tipik yaklaşımlarının örneklerinden biridir. Sosyal güvenlik anlayışının çöktüğünün ifadesidir.
Hüseyin Demirdizen (İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri)
Böyle bir uygulama işsiz kalanın sağlık hakkından ve sosyal güvenceden yoksun kalacağı anlamına gelir. Bu yaşananlar hükümetin politikasıyla uyumlu. Sağlıkta Dönüşüm Programı sağlık hizmetlerini sınırlı ve mümkün olduğu kadar çok bedel alarak vermeyi hedefliyor. Bu yaşadıklarımız 65 gündür Ankara’nın göbeğinde iş güvenceleri ve gelecekleri için mücadele eden TEKEL işçilerinin ne kadar hayati bir talep için mücadele ettiklerini de bize göstermektedir.
Kemal Yılmaz (Sağlık ve Sosyal Hizmet Sendikası Genel Sekreteri)
Sosyal Güvenlik Reformu dediler, alladılar pulladılar. Reformun gerekçesi olarak hiçbir çalışma koşuluna bağlı olmaksızın Genel Sağlık Sigortası’ndan herkesin yararlanacağını ileri sürdüler. Ancak önce muayene ücretleri, katılım payları getirildi. Şimdi de işsizliğin en çok yükseldiği bir dönemde işsiz kalan insanları sağlık hakkından mahrum bırakan uygulamaları yaşıyoruz. Yanlış uyguladık diyorlar. Yanlışlık olduğu falan yok. Yoksa 17 aydır yanlışlık varmış. Yalan söylüyorlar!
Cumhur Daş - Sultan Özer
ÖNCEKİ HABER

FEDAŞ da satıldı

SONRAKİ HABER

Malatya'da AKP meclis üyesi silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa