20 Şubat 2010 05:00

Güngören’de kadınlar 8 Mart’a hazırlanıyor

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü yaklaştıkça kadın örgütlerinin ve partilerin kadın kollarının çalışmaları da hız kazandı.

Paylaş

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü yaklaştıkça kadın örgütlerinin ve partilerin kadın kollarının çalışmaları da hız kazandı.
Bu anlamda çalışmalarına hız veren İstanbul EMEP Güngören İlçe Örgütü 28 Şubat Pazar günü yapacağı kadın şenliği için ‘Kadınlar el ele verecek dünya değişecek’ sloganı doğrultusunda çalışmalar yürütüyor. Bu yılki 8 Mart EMEP’li kadınlar tarafından özelleştirme sonucu 4-c ye mahkum edilmek istenen ve buna karşı direnen TEKEL işçisi kadınlara atfedildi. 8 Mart’ın 100. yılı olması dolayısıyla da yapılan toplantılarda önemli vurgu öne çıkıyor. ‘İşçi kadın olmadan 8 Mart’tan söz edilemez’
EMEP Güngören İlçe Örgütü’nün 4 yıldır oluşturduğu bir de Emek Kadın Korosu var. Koroya katılan kadınlarla 8 Mart ve yapılan çalışmaları konuştuk
İLK DEFA EYLEME GİTTİM
Ev kadını olan Nesime Ay daha önce 8 Mart deyince ‘gündelik bir kadın günü’nü anladığını ve bunun da yıllarca böyle devam ettiğini ifade ederek konuşmaya başlıyor. Adananın Ceyhan ilçesinden yıllar önce İstanbul’a göç etmek zorunda kaldıklarını anlatan Ay “8 Mart’ı sıradan bir kadın günü olarak algılıyordum. Normal zamanlardan farksız sadece kadınlara çiçek dağıtılan bir gün olarak biliyordum. Ne zaman İstanbul’a gelip bir şeyleri fark etmeye başladım o zaman 8 Mart’ın emekçi kadınların dayanışma ve mücadele günü olduğunu öğrendim” dedi. Bundan 100-150 yıl öncesinin koşullarıyla bugünkü koşullar arasında emekçiler ve kadınlar açısından değişen bir durumun bir ilerlemenin olmadığına dikkat çeken Ay “Evde, işyerinde kadınlar için her şey aynı. Bundan 100 yıl önce de koşullar aynıydı şimdi de aynı. Yani sömürü sistemi devam ediyor” diye konuştu. Kadınların her yerde 2. sınıf vatandaş olarak algılandığını belirten Ay erkek egemen toplumda yaşadığımızı sözlerine ekliyor.
TEKEL işçisi kadınlara da değinen Ay kadınların ekmek mücadelesi verdiğini ve bu durumun kadınlar açısından gurur verici olduğunu belirterek “67 gündür Ankara’nın soğuğunda direnerek mücadeleye devam eden TEKEL işçisi kadınlar kazandığında tüm ülkenin kazanacağına inanıyorum. Hayatım boyunca ilk defa eyleme mitinge katıldığını bu eylemin de 4 Şubat’ta TEKEL işçisi için yapılan eylemdi. Benim açımdan bir ilkti. TEKEL işçilerinin haklı mücadelesini destekliyorum” dedi. Nesime Ay’a koro çalışmalarını da sorduğumuz da “İlk defa bu yıl koroda yer aldım. Koroda yer almak çok hoşuma gidiyor. Bugün koro için bir araya geliriz yarın da başka şeyler için” diyerek birlikte hareket etmenin önemine vurgu yaptı.
8 MART MÜCADELECİ KADINLARIN ESERİ
2 yıldır Emek Partisi Güngören İlçe Örgütü’ne gidip geldiğini söyleyen İşçi Emeklisi Sevcan Yıldızbakar’a 8 Mart’ın kendisi için neler ifade ettiğini sorduğumuzda “8 Mart’ı kadınların mücadele ederek elde ettikleri bir gün” olarak algıladığını söyleyerek. “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü onlarca kadının mücadelesi sonucu ortaya çıktı. Bugüne gerçek anlamda mücadeleci kadınların önderliğinde gelindi” dedi.
TEKEL eylemlerine de değinen Yıldızbakar “4 Şubat’taki eylemde yer aldım. 2 saat soğukta ve ayakta bekledik. Biz 2 saat içerisinde İstanbul soğuğunda resmen donduk. Fakat TEKEL işçileri ve özellikle kadınlar 67 gündür Ankara’nın ayazında direniyorlar. Tebrik edilesi bir durum” diyerek TEKEL işçilerinin kara kışa rağmen direnişlerine devam etmelerinin taktir edilecek bir durum olduğunu ifade etti.
ÇALIŞMALARI HIZLANDIRDIK
2010 8 Mart’ına nasıl hazırlandıklarını sorduğumuz EMEP kadın biriminden Gülseven Tokgöz 8 Mart çalışmalarının hızla devam ettiğini belirterek, “28 Şubat Pazar günü Güngören’de yapacağımız şenlik için artık hızlı adımlar atıyoruz. Zamanımız da kısaldı kapı kapı, sokak sokak dolaşıyoruz” diyerek çalışmaları nasıl örgütlediklerinin de ipuçlarını vermiş oldu. 10-15 gündür her gün 2’şerli gruplar halinde semtlere dağıldıklarını ve semtlerde ortalama 100 kadınla yüz yüze geldiklerini anlatan Tokgöz “8 Mart’ın kadınlar açısından önemini anlatıyoruz, partimizi anlatıyoruz, TEKEL işçilerini anlatıyoruz’ diyerek çalışmalarının temelini emekçilerin oluşturduğuna dikkat çekti. Güngören Haznedar’daki küçük atölyelere de gittiklerini belirten Tokgöz atölyelerde çalışan kadınların bir çoğunun durumunun kötü olduğunu bu anlamda bir araya gelip ‘Nasıl örgütlü bir güç oluruz’u kadınlarla konuştuklarını anlattı. Tüm kadınları EMEP çatısı altında birleşmeye ve geleceği kurmak için mücadeleye çağıran Tokgöz son olarak “TEKEL işçileri bize yol gösteriyor. Gün mücadele etme günü gün birleşme ve kazanma günüdür” diye konuştu.
(İstanbul/EVRENSEL)
Pınar Balaban
ÖNCEKİ HABER

65 YILLIK TARİH YIKILMAK İSTENİYOR

SONRAKİ HABER

CHP'li Mehmet Bekaroğlu: Demirtaş’ı serbest bırakın, çözüm süreci tekrar başlasın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa