20 Şubat 2010 00:00

65 YILLIK TARİH YIKILMAK İSTENİYOR

KADIKÖY Altıyol’da, boğa heykelinin karşısında Ankara Pastanesi.

Paylaş

KADIKÖY Altıyol’da, boğa heykelinin karşısında Ankara Pastanesi. 1945 yılından beri Bahariye Caddesi’nde 1 numaralı dükkan olan pastane, Kadıköy’ün en eski pastanelerinden. Pastanenin sahibi Mehmet Kutlu Gerez, bugünlerde babasından devraldığı dükkanı yaşatmaya çalışıyor. Çünkü pastanenin yanında bulunan kafeler, Surp Levon Ermeni Kilisesi’nin kiracısı olan pastanenin alanına göz dikmiş durumda.
ELLERİNDEN GELSE…
Dükkanın önüne örülen duvar nedeniyle İdare Mahkemesi’ne açtığı davanın sonucunu bekleyen Gerez, yanlarındaki alanın yaklaşık 20 yıl önce kafelere kiralandığını, kafelerin ise kilise bahçesinin de bir kısmını kiralayarak alanlarını genişlettiğini dile getirdi. Kadıköy Belediyesi’nin duruma sessiz kaldığına dikkat çeken Gerez, ağaçların kesildiğini, pastanenin alanına duvar örüldüğünü, geceleri belediye görevlilerinin kafelere geldiğini söyledi. Kafelerin kaçak olduğunu, İstanbul Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun bu yapıların yıkılması kararı aldığını dile getiren Gerez, Kadıköy Belediyesi’nin ise yıkımı durdurduğuna dikkat çekti. “Orası Ermeni mezarlığıydı. Ellerinden gelse orayı da burayı da yıkacaklar” diyen Gerez, dükkanında bir imza defteri açtı.
‘BURASI BİR SİMGE’
Aralık ayından beri 2 defter imza toplanırken, bu defterler kitap haline getirilip çoğaltıldı. “O kadar güzel ifadeler kullanmışlar ki, benden daha iyi anlatıyorlar durumu” diyen Gerez, halkın desteğinden ve sevgisinden memnun. Pastanenin Kadıköy’le özdeşleştiğini, bir simge haline geldiğini dile getiren Gerez, şöyle anlatıyor duygularını: “Burası alışveriş edilmese de, insanların hatıralarını tazelemesi bakımından, hoş duygular uyandıran tarihi bir yer. Buraya sahip çıkılması gerekiyor. Bu duyguları anlayan insanların, açtığımız imza defterinde, pastaneye sahip çıktıklarını gördük. Kazanç bakımından değil, bir eski eseri muhafaza etmek bakımından yürütmeye çalışıyoruz işimizi.” (İstanbul/EVRENSEL)
Ceren Saran - Ulaş Özgür
ÖNCEKİ HABER

Efemçukuru altın madeni projesinin iptali istendi

SONRAKİ HABER

İran Dışişleri Bakanı Zarif G-7 zirvesinde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa