20 Şubat 2010 00:00

Et kesiminin yarısı denetimsiz yapılıyor

ZİRAAT Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şube Başkanı Prof.Dr. Haydar Şengül, Adana’da yıllık 23 bin ton kırmızı et kesimi yapıldığını, bunlardan 7 bin...

Paylaş

ZİRAAT Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şube Başkanı Prof.Dr. Haydar Şengül, Adana’da yıllık 23 bin ton kırmızı et kesimi yapıldığını, bunlardan 7 bin tonunun denetimli, 16 bin tonunun ise kaçak olduğunu söyledi.
LOKANTALARA NASIL GİRİYOR?
ZMO Adana Şube Başkanı Prof.Dr. Haydar Şengül, Adana ve çevresinde son zamanlarda kesilmek üzere yakalanan eşek ve at sayısının artması nedeniyle basın toplantısı düzenledi. Hayvancılıkta yaşanan kriz ve kırmızı et fiyatlarındaki artışlarla ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Şengül, kırmızı et fiyatlarının bir yılda iki kat arttığını kaydetti.
Şengül, etin kilogram satış fiyatının 30 TL’ye vardığını ve bu anormal artışın, et tüketiminin azalmasına neden olduğu gibi, at ve eşek kaçak kesimi yapan kişilerin işine yaradığını belirtti.
Prof. Dr. Şengül, “Adana’da at ve eşek kaçak kesimlerinin önlemi için öncelikle kolluk kuvvetlerinin önlem alması gerekiyor. O at ve eşekler lokantalara kadar nasıl gidiyor? Kentte yılda 23 bin ton kırmızı et kesimi yapılıyor. Bunun 7 bin tonu denetimli ancak 16 bin tonu kaçak olarak yapılıyor. Önlem almak için herkesin görevini dikkatli yapması gerekiyor” diye konuştu. (ADANA)
ÖNCEKİ HABER

Poyrazköy iddianamesi Zirve’de

SONRAKİ HABER

Kırıkkale'de Emine Bulut isimli kadın eski eşi tarafından öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa