20 Şubat 2010 05:00

İngiliz istihbaratı suikasti biliyordu

İngiltere’de, Dubai’de geçen ay Mahmud El Mabhuh isimli Hamas liderinin öldürülmesi olayının zanlılarının “sahte pasaport” taşımalarıyla ilgili tartışmalar, ülke gündemini meşgul etmeye devam ediyor.

Paylaş

İngiltere’de, Dubai’de geçen ay Mahmud El Mabhuh isimli Hamas liderinin öldürülmesi olayının zanlılarının “sahte pasaport” taşımalarıyla ilgili tartışmalar, ülke gündemini meşgul etmeye devam ediyor.
İngiltere’de yayımlanan Daily Mail gazetesi, daha önce de Mossad’ın gizli ve denizaşırı operasyonlarda İngiliz pasaportları kullandığına dikkat çekerek, İngiltere’nin dış istihbarat servisi MI6’nın da Dubai’deki suikastın yine sahte pasaportlarla gerçekleştirileceğini bildiğini iddia etti.
Hamas liderlerinden Mahmut El Mabhuh’un 20 Ocak günü Dubai’de kaldığı otelde öldürülmesinin ardından, Dubai yetkilileri tarafından suikasta karıştığı zannıyla 11 Avrupa pasaportlu kişinin ad ve pasaport bilgileri açıklanmıştı. İngiliz hükümeti, bu kişilerin olaya karışmadıklarını, pasaportların sahte olduğunu kaydetmiş; İsrail istihbarat servisi Mossad’ın suikastı düzenlediği tahminiyle, bu ülkeden bir açıklama istenmişti.
İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, BBC’ye yaptığı açıklamada, hükümetin başlattığı soruşturmanın ciddiyetle ele alınacağını, “İngiliz pasaportlarına yapılan bir müdahalenin kabul edilemez” olduğunu ve konuyu sonuna kadar takip edeceklerini söyledi.
İngiliz hükümeti, pasaportlardaki tahrifatla ilgili soruşturmayı ülkedeki Ağır Organize Suçlarla Mücadele Ajansı (SOCA) ile yürütecek, aynı zamanda Birleşik Arap Emirlikleri yetkilileriyle iş birliği yapacak.
İsrail’in Londra Büyükelçisi Ron Prosor’u önceki gün dışişleri bakanlığına çağırarak konuyla ilgili bilgi alan İngiltere, İsrail’in başlatılan soruşturma çerçevesinde iş birliği yapmasını bekliyor.
Miliband ayrıca, bu konunun “diplomatik bir hikaye olduğu kadar insani bir hikaye olduğunu” ifade ederek, Tel Aviv’deki İngiltere Büyükelçiliği’nin, pasaportlarda isimleri geçen ve İsrail’de yaşayan altı İngiliz vatandaşına gerekli konsolosluk desteğini sağlayacağını duyurdu. Pasaportlarda isimleri olan altı kişinin, hem İsrail hem de İngiltere vatandaşlığı bulunduğu belirtilmişti.
İSRAİL’E BASKI
Ülkedeki muhalefet partileri, hükümetin İsrail’e konuyla ilgili baskı yapmasını istedi. İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Miliband’ın pazartesi günü Brüksel’de olacağını ve orada İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ile konuyu görüşeceğini kaydetti. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Nijer yine ‘darbe’ aldı

SONRAKİ HABER

Kazakistan’da tren, yolcu otobüsüne çarptı: 3 ölü, 3 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa