20 Şubat 2010 00:00

Nefes: Yapımcı sağolmasın!

Geçen yıl büyük bir gişe başarısı yakalayan, yönetmenliğini Levent Semerci’nin yaptığı; Güneydoğu’da görevlendirilen bir yüzbaşı ve komutasındaki 39 askerin ...

Paylaş

Geçen yıl büyük bir gişe başarısı yakalayan, yönetmenliğini Levent Semerci’nin yaptığı; Güneydoğu’da görevlendirilen bir yüzbaşı ve komutasındaki 39 askerin hikayesini anlatan “Nefes” filminin 7 oyuncusu ve 2 set işçisi, alacakları 240 bin lirayı talep ediyor. Yapımcı firmaya ihtarname çeken oyuncu ve set işçileri beklemede.
Set emekçileri, zor şartlar içinde 12 aydan fazla çalışmalarına, filmin 23 trilyon gişe, tahminen 10 trilyon kâr yapmış olmasına rağmen ücretlerini alamadılar. Yapımcı firmalar “Creavidi” ve Fida Yapım, filmin vizyona girmesinden sonra gişe gelirlerinin yüzde 10’unu toplam 39 oyuncu arasında eşit olarak dağıtmayı taahhüt etmiş, ayrıca çekimler boyunca ayda bin lira verileceği söylenmiş. Verilen sözler tutulmayınca, çalışanlar Sine-Sen Hukuk Danışmanı Burhan Gün’e başvurdu. Gün, gelişmelerin takipçisi olacaklarını söyledi.
FİLM SEKTÖRÜ MAHKEMELİK
Sine-Sen Yönetim Kurulu Üyesi Murat Muslu, sinema-TV sektöründe yaşanan sorunlar düşünüldüğünde Nefes’te yaşananların aysbergin görünen yüzü olduğunu düşünüyor. Basına ve mahkemelere yansımayan çok fazla hak ihlali olduğunu belirten Muslu, “Film sektörü mahkemelik. Nefes filmi örneği gösteriyor ki, sinema-TV alanında duygusallığa gerek yok. Oyuncusundan set işçisine herkes çalışma yaşamında profesyonel davranmalı. Yasal haklarını talep etmekten çekinmemeli” diyerek şöyle devam ediyor: “Sonuçta vatan-millet, arkadaşlık-dostluk, hangi kutsala sarılırsanız sarılın, artı değerin üretildiği bir iş ilişkisi içerisine giriyorsunuz. Ayrıca hiçbir kutsal artı değer, üretimini gizleyemez. Üretilen bu artı değer kimin cebinde?”
KEŞKE BİRLİK OLABİLSEK
Nefes oyuncularından Banu Çiçek, oyuncuların artık emeklerinin karşılığını almaları gerektiğini düşünüyor. Dizi piyasasına değil ama sinemaya, tiyatro gibi yürekten bağlı olduğunu söylüyor. “Ben ve tüm arkadaşlarım aylarca orada bulunduk, 4 haftadan 16-18 aya kadar, orada zor şartlarda kalan arkadaşlarımız var. Türkiye’de de çok ses getirdi, bu kadar çok başarı yakalamış bir filmden hâlâ hiç para kazanmamış olmak çok kötü” diyen Çiçek, yapımcı firmaların çelişkili ifadelerinden yakınıyor. Çiçek’in aktardığı bilgi şu: “Fida; ‘Üzgünüm, ben 8.5 trilyon harcadım’, Creavidi, ‘Ben gelen parayı oyunculara dağıttım’ diyor.” Bu işten para kazanmadığını söyleyen Çiçek, “Verilen sözler tutulmadı” diyor. “Orada sadece bir kez az bir para aldım. Şimdi herkes elini vicdanına koysun. Yapılması gereken nedir? Yetkililere soruyorum. Keşke diğer oyuncu arkadaşlarla hep beraber birlik olabilsek” diyor.
FÜNYE PATLADI DENİZE SOKTULAR
Nefes oyuncularından Sinan Ateş, “Filmi kurtardın da bizi niye kurtarmadın?” şeklinde yakınıyor yapımcılardan: “Biz gişe yapmış bir filmden hakkımızı istiyoruz. 2 senelik bir maceramız oldu. Bu macerada bize bir artı olmadı, bu filme gittiğim için gelen başka işleri de kabul edemedim. Mağdur olduk. Maddi manevi kayıplarımız oldu, borç içinde kaldık. Filmin vizyona girme sürecinden sonra bizi arayan olmadı. Creavidi topu Fida Film’e atıyor, Fida Creavidi’ye. Biz arada kalıyoruz.”
Çekimler beklemelerle birlikte 2 sene sürmesine, kendisinin toplam 12 ay orada bulunmasına rağmen, perdede göründüğü sahnenin çok az olması, çevresindeki insanlara alay malzemesi olmuş. Arkadaşları Ateş’e, “Sen bu filmde oynamadın mı, göremedik seni” diye takılıyormuş. Filmin, kazandırmak bir yana, borçlandırdığını belirten Ateş, bazı çalışanların artık haklarını alamayacaklarını düşündükleri için savaşmaktan vazgeçtiğini de aktarıyor: “Hakkımızı savunmak gerek. Paramızı verdiklerini iddia ederek, bizi yalancı çıkartıyorlar. Sigortasız çalıştık. Başlarda bir sözleşmemiz vardı ama ‘kayboldu’ dediler.”
Sinan Ateş, ödenmeyen ücretlerin yanı sıra filmin setindeki çalışma şartlarından da şikayetçi. Suratında fünye patladığında geçici duyma bozukluğu yaşayan Çelik’le ilgilenilmemiş. İlgilenmek bir yana, “Denize gir geçer” denmiş. Belinde ve boynunda fıtık olduğunu söyleyen oyuncu, “Oyunculuk mu yaptık set işçiliği mi, belli değil” diyor.
Nevin Özgür Başar isimli set işçisi de 15 ay çalışmasının karşılığında alacağı paranın ancak çeyreğini alabildiğini söylüyor.
Sine-Sen Hukuk Danışmanı Burhan Gün ile birlikte Nefes çalışanları, yapımcı şirketin ihtarnameye vereceği yanıtı bekliyorlar.
(İstanbul/EVRENSEL)
Cihan Bilgen
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kariyer Bitiren sahnede

SONRAKİ HABER

ÖZGÜRLÜK YOLU

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...