20 Şubat 2010 00:00

Şaşırtan festivale soruşturma

KÜLTÜR Bakanlığı’ndan 25 bin TL yardım aldığı ortaya çıkan ama düzenlenip düzenlenmediği belli olmayan 1. İlk Yönetmen Uluslararası Film Festivali, soruşturuluyor

Paylaş

KÜLTÜR Bakanlığı’ndan 25 bin TL yardım aldığı ortaya çıkan ama düzenlenip düzenlenmediği belli olmayan 1. İlk Yönetmen Uluslararası Film Festivali, soruşturuluyor. Kültür Bakanlığı, “iddialar doğruysa” verdiği desteği faiziyle geri alacak.
Müziği olmayan İki Dil Bir Bavul filmine verilen En İyi Müzik ödülüyle gündeme gelen 1. İlk Yönetmen Uluslararası Film Festivali, haberlerin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın gündemine girdi. İki Dil Bir Bavul’un aldığı ödülün yanı sıra festivalde yarışan ve ödül alan bütün yönetmenler şaşkın. Çünkü ne festivale ne de ödül törenine çağrıldıkları, hatta çoğunun filmlerinin kopyasını bile göndermediği ortaya çıktı. Film gösterimlerinin de gerçekleşmediği biliniyor. Buna karşın, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın festivale verdiği 25 bin TL’lik destek, tartışmanın boyutunu artırmıştı.
Bakanlığa bağlı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, festivalin soruşturulduğunu hatırlattı. İnceleme komisyonu, iddiaların doğru olduğunu ortaya çıkarırsa, bakanlığın verdiği maddi destek faiziyle geri alınacak.
(KÜLTÜR SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

SİL BAŞTAN tv8 21.15

SONRAKİ HABER

EMO Karadeniz’de HES’leri inceledi: HES'lerin yarattığı tablo vahim

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa