22 Şubat 2010 00:00

EVRENSEL’DEN

Başbakan Erdoğan, TEKEL işçilerine, şubat sonuna kadar eylemlerine son vermemeleri halinde polisin müdahale edeceği tehdidinde bulunmuştu.

Paylaş

Başbakan Erdoğan, TEKEL işçilerine, şubat sonuna kadar eylemlerine son vermemeleri halinde polisin müdahale edeceği tehdidinde bulunmuştu. Şubat ayının son haftasındayız. Bir süredir TEKEL işçileriyle dayanışmak için Türkiye’nin dört bir yanında ciddi bir hareketlilik var. TEKEL işçileriyle dayanışma komiteleri kuruluyor ve TEKEL’e destek için çeşitli eylem ve etkinlikler yapılıyor. Önceki gün on binlerce kişi, TEKEL işçileriyle dayanışmak için Ankara’daydı. Emekçilerin yanı sıra sanatçılar ve aydınlar da, TEKEL işçilerine destek ziyaretlerinde bulundular.
Bu konudaki gelişmelere, olabildiğine ayrıntılı bir biçimde gazetemizin sayfalarında yer vermeye özen gösteriyoruz.
Başbakan Erdoğan’ın, işçilere yönelik 4-c dayatması ve müdahale tehdidi, TEKEL işçileri etrafındaki emekçi, aydın ve sanatçı kenetlenmesini daha da artırdı.
Bu ay 28 çekiyor. 28 Şubat’ın AKP içinde anlamlı bir tehdit olduğu biliniyor. AKP’nin içinden doğduğu Refah Partisi’nin iktidardan düşürüldüğü süreç de 28 Şubat askeri müdahalesiyle gerçekleşmişti. Bu tarihin, Erbakan’ı koltuktan indirirken, diğer yandan Erdoğan’ın AKP’sinin önünü açtığı biliniyor.
Yani hangi anlamda alırsanız alın, 28 Şubat anlamlı bir tarih ve Başbakan bu tarihi bugün TEKEL işçilerinin önüne koymuş bulunuyor.
Ancak şu açık ki, TEKEL işçilerinin direnişi bugün emekçi evlerinin birinci haberi haline gelmiştir. Hangi görüşten olursa olsun, yaşamını çalışarak kazanan bir emekçi ve ailesinin, akşam haberlerini izlerken TEKEL işçilerinin haberlerine bakmadan geçmesi düşünülemez. Emekçiler dışındaki kesimler açısından da TEKEL, gözlerin çevrildiği özel ve önemli gündemlerin başında geliyor.
Bir anlamıyla; bugün İsrail zulmüne karşı var olma mücadelesi veren Filistin, nasıl Türkiye halklarının vicdanında hep önemli bir gündem olmuşsa, bugün TEKEL de böyledir. Hatta; TEKEL işçilerinin, sadece kendi hakları için değil benzer sorunları yaşayan ve yaşayacak olan bütün emekçi kesimlerin hakları için mücadele ettiğini bilenler açısından da, daha da önemli bir iç gündemdir TEKEL.
Bu açıdan bakıldığında, bugün işçi ve emekçiler, aydınlar, sanatçılar, mücadeleci sendikacılar, TEKEL işçilerinin yanında durarak, onları tehdit eden Başbakan Erdoğan’a ‘one minute’ demiş durumdalar.
Şubatın son haftasına girdik. Başbakan Erdoğan’ın TEKEL işçilerine ‘tanımış’ olduğu son haftaya...
TEKEL işçilerine yapılacak bir müdahalenin, Türkiye’nin bütün emekçilerine ve halklarına, dahası vicdanına yapılmış bir müdahale olacağı açıktır. Tam da bu nedenle, bu hafta hepimiz Erdoğan’a kendi anladığı dille ‘one minute’ diyoruz.
İyi haftalar!..
ÖNCEKİ HABER

Sabahın da sahibi var

SONRAKİ HABER

Buca'da tek adam rejimine karşı ortak mücadeleyi yükseltme çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa