22 Şubat 2010 00:00

Sabahın da sahibi var

TEKEL işçilerine destek amacıyla Ankara’ya gelen on binlerce işçi ve emekçi, AKP Hükümeti’ne “TEKEL işçisi yalnız değildir”

Paylaş

TEKEL işçilerine destek amacıyla Ankara’ya gelen on binlerce işçi ve emekçi, AKP Hükümeti’ne “TEKEL işçisi yalnız değildir” mesajı verirken; Kızılay, Sakarya Caddesi ve Çadırkent çevresi, sabaha kadar emekçilerin sesiyle inledi. İllerden gelen eş ve çocukları, arkadaşları nedeniyle TEKEL işçileri de çadırlara sığmadı; sabaha kadar sokaklarda türküler söyleyip halaylar çektiler.
Ankara’yı adeta “emekçi başkenti” yapan işçi ve emekçilerle gençler, geceyi TEKEL işçileriyle geçirdi. Çadırkent çevresi, Sakarya ve çevredeki cadde ve sokaklar, işçi ve emekçileri sabaha kadar ağırladı.
Çeşitli gruplar, gençler ve partiler, mekan olarak Sakarya Caddesi’ni seçerken, çevredeki bütün sokaklar adeta işgal edildi. Gece yarılarına kadar müzikler çalıp halaylar çeken, gruplar halinde türküler söyleyen işçi ve emekçiler, saat 03.00’ten itibaren boş buldukları kuytuluklarda kartonların üzerinde; birahane, kafe ve lokanta gibi mekanların bir bölümünde sandalyeler üzerinde uyudular.
Kızılay ve çevresi, 1995 Haziran’ında kamu emekçilerinin Kızılay Meydanı’nda sabahladığı büyük eylemden sonra ilk kez benzer bir görüntüye sahne oldu.
ÇADIRLARDAN TAŞTILAR
İllerden gelen arkadaşları, eş ve çocuklarının kalabalıklığı nedeniyle çadırlara sığmayan TEKEL işçilerinin birçoğu, geceyi destekçileriyle sokakta geçirirken, her çadır, cadde ve sokaklar, türkülerin söylendiği, halayların çekildiği, horonların tepildiği alanlar haline geldi.
Türk-İş’e bağlı bazı sendikalar, Türk-İş önünde film ve çevre belgeseli izleyerek geceyi geçirirken, bir kısmı da Sakarya Caddesi’nden Çadırkent’e girişteki bölümde, açık alanda sabahladı.
BAŞKANLAR DA SABAHLADI
Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız ve KESK Genel Başkanı Sami Evren de geceyi birlikte Türk-İş binasında geçirdiler. Konfederasyon başkanları, birkaç kez birlikte çadırları gezip işçilerle sohbetler ettiler.
Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel, Genel Sekreter Mecit Amaç ile şube başkanları ve il temsilcileri de Türk-İş’e bağlı sendikaların yöneticileri ile zaman zaman bir araya gelip çadırları gezerek işçilerle sohbet ettiler ve geceyi dışarıda geçirdiler.
GÖZLERİ TEKEL’DE İLLERİNE DÖNDÜLER
Sabahın ilk ışıklarıyla yeniden hareketlenen Sakarya Caddesi ve çevresindeki gruplar, yine seslerini yükseltip TEKEL işçilerine destek verdiler. Bazı gruplar, kortejler oluşturup alkış ve sloganlarla Türk-İş önüne yürürken, bazı gruplar da Sakarya Caddesi’nde basın açıklamaları yaptılar.
Burada konuşan KESK Genel Başkanı Sami Evren, tüm sendikaların, odaların, demokratik kitle örgütlerinin, emek örgütlerinin, artık topu taca atma şansı olmadığını; bu onurlu mücadeleye omuz vermeleri gerektiğini söyledi.
Tek Gıda-İş Genel Başkan Danışmanı Gürsel Köse de verilen desteğe, katılıma teşekkür etti. Köse, “Bu mücadelede sizi destekliyoruz” diyen herkesi, mücadeleye omuz vermeye çağırarak, “Yanınızdayız” deyip omuz vermeyen, güç katmayanların, işçi sınıfı ve tarih önünde hesap vereceklerini söyledi.
(Ankara/EVRENSEL)
Sultan Özer - Abidin Çınar
Reklam
ÖNCEKİ HABER

KONFEDERASYONLARA ‘ŞALTER İNECEK’ BASKISI

SONRAKİ HABER

SES: Şiddete karşı 17 Nisan'da iş bırakıyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa