22 Şubat 2010 00:00

Kıraçlı gençler ücretsiz spor salonu için imza topluyor

Esenyurt belediyesine bağlı Kıraç bölgesinde artan işsizlik ve kültürül faaliyetlerin yokluğu gençleri madde bağımlığına itiyor.

Paylaş

Esenyurt belediyesine bağlı Kıraç bölgesinde artan işsizlik ve kültürül faaliyetlerin yokluğu gençleri madde bağımlığına itiyor. Bölgedeki tek spor salonunun parası olanların kullanabildiğini söyleyen gençler bu salonun ücretsiz olarak tüm bölge gençliğine açık olmasını istiyorlar. İmza kampanyası başlatan Emek Gençliği bu imzaları Esenyurt Belediyesi’ne ileterek gençlere sahip çıkılmasını isteyecek.
VAATLER TUTULMUYOR
Esenyurt ve Kıraç, işsizliğin her geçen gün arttığı, sosyal ve kültürel alanların neredeyse hiç olmadığı bölgeler. Bu gibi ihtiyaçlardan yoksun kalan gençler arasında uyuşturucu kullanımı artarken, yerel yönetimlerin gençlerin meslek edinmeleri için hiçbir çabası bulunmuyor.
Gazetemize konuşan gençler belediyenin meslek edinme kurslarında kendilerine iş bulma vaatleri vereldiğini ancak kursları tamamladıktan sonra bu vaatlerin yerine getirilmediğini anlatıyorlar. Gençler, “Biz bu kurslara gittik ve kurslar yıldırım hızı ile bitirildi. Sertifika alanlara ise hiç bir iş imkanı sunulmadı. Kendimizi geliştirmek ve boş zamanlarımızı değerlendirmek istiyoruz. Ama belediyenin spor salonun dahi yararlanamıyoruz.” diyerek tepkilerini ifade ediyorlar.
Uyuşturucu kullanımının artmasından tedirgin olan ilçe halkı da gençleri destekliyor. Son aylarda 2000 gencin uyuşturucu nedeniyle tutuklandığı ileri sürülen Esenyurt ilçesinde, belediyenin kültürel ve sportif faliyetler için ücretsiz mekanlar oluşturması talep ediliyor.
İMZA KAMPANYASI
Öte yandan Emek Gençliği de konu ile ilgili bir kampanya başlattı. Bu kampanya ile Esenyurt Kapalı Spor Salonu’nun gençlerin ücretsiz kullanımına açılması talep ediliyor. İmza toplayan Emek Gençliği, bu imzaları belediye yönetimine iletecek.
Kıraç’ta yaşan Selahattin Arslan öğrenci. “20 yıldır burada yaşıyorum. Spor salonu gençlik için yapılmıştır. Bu salonun ücretsiz olmasını istiyoruz” diyor. Salon ücretsiz olursa gençlerin boş zamanları değerlendirmesinin mümkün olacağının altını çizen Arslan şunları söyledi: “İnsanların maddi durumu belli bir de spora para verecek olsalar evde yiyecek ekmek bulamazlar. Kıraç’ta spor salonu için başlatılan imza kampanyasını sonuna kadar destekliyoruz. Bu zamanda ekonomik sıkıntılarla birlikte gençlerin eğitim ve sosyal faliyetlerinin elinden alınmasının ardından Kıraç’ta gençler uyuşturucu maddeye bağımlı olmaya başladı. Biz kendi semtimizde var olan fakat açık olmayan spor salonu için başka semtlere gitmek zorunda kalıyoruz. Kıraç’ta yapabileceğimiz tek faaliyet spor. Ama onu da elimizden aldılar. Spor salonunun açılması gençleri bir nebzede olsa uyuştutucudan uzaklaştırabilir. Biz Kıraçlı gençler olarak spor salonunun açılması için elimizden geleni yapacağız”
‘SPORU PARASI OLAN YAPIYOR’
Kıraçlı Kazım Kaya lise son sınıf öğrencisi. Namık Kemal Mahallesi’nde yaşayan Kaya, “Mahallemizde yapımı 2 yıl önce tamamlanan spor salonu var ama ben daha içinde ne var bilmiyorum” diyor. Salon yapılırken “gençler için yapıyoruz” dendiğini hatırlatan Kaya, “Dönemin yetkilileri gençler için hiç bir masraftan kaçınılmayacağını söylüyorlardı. Ama 2 yıldır orada sadece Esenyurt Belediyesi Spor Kulubü faaliyet yürütüyor. Onlar da parayla yapıyorlar. Yani parası olan spor yapıyor. Biz Namık Kemal gençleri bir araya geldik ve spor salonu için ne yapabiliriz diye düşündük. Bir imza kampanyası başlatmaya karar verdik. Kampanya 2. haftasına girdi. Kampanya bittiğinde bir basın açıklaması yapıp topladığımız imzaları Esenyurt Belediyesi’ne verecegiz” diye konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)
Savaş Gülelçin - Kadir Karayaka
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İKİTELLİ-LİSE ARASI 4 KİLOMETRE

SONRAKİ HABER

ABD Venezuela'ya ait 15 uçağı kara listeye aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...