22 Şubat 2010 00:00

İKİTELLİ-LİSE ARASI 4 KİLOMETRE

İKİTELLİ Ayamama Deresi’nin iki yanında kurulu iki mahalleden oluşuyor. İç içe geçmiş Atatürk ve Mehmet Akif mahallelerinin sorunları da ortak.

Paylaş

İKİTELLİ Ayamama Deresi’nin iki yanında kurulu iki mahalleden oluşuyor. İç içe geçmiş Atatürk ve Mehmet Akif mahallelerinin sorunları da ortak. Nüfusu 150 bine yakın bu iki mahalle, birçok ihtiyaçtan olduğu gibi bir liseden de mahrum. 28 Mart yerel seçimlerinden önce mahallede Eğitim Sen’li öğretmenler öncülüğünde “Lisemi İstiyorum” kampanyası yürütülmüş, bir anlamda başarıya da ulaşmış olan bu çalışma. Belediyeden lise yapımı için söz alınmış, hatta lise yeri de ayrılmış.
Fakat bu kadar zaman geçmesine rağmen hâlâ görünürde bir şey yok. Bu sözün verildiği tarihte daha liseye başlamamış olan ama şimdi liseye gitmek için başka mahallelere gitmek zorunda olan öğrencilerle nasıl sıkıntılar yaşadıklarını konuştuk.
OKULLAR ÇOK UZAK
Bu gençlerden biri de İdris Beyhan. Atatürk Mahallesi’nde oturan İdris, Orhan Cemal Fersoy Lisesi’nde okuyor. Beyhan, “Kayıt yaptırırken çok sorun yaşamadım, yüz lira para verdim” diyor. İkitelli’de bir lise olmaması nedeniyle başka mahallelerdeki liselere gitmek zorunda kaldıklarını ve bunun için de servise ihtiyaç duyduklarını söyleyen Beyhan, “Çoğunluk servisle gitmek zorunda, bu da okulun işine geliyor. Servise gücü yetmeyenler de yürüyerek gidiyor. Mehmet Akif Mahallesi’nde oturanlar bir kilometre yürümek zorunda kalıyor” diyor. İki mahallenin nüfusunun çok fazla olduğunu söyleyen Beyhan, birkaç lise yapılmasının şart olduğunu belirterek, yoksul olmalarından dolayı belediyenin bu mahalleleri görmediğini düşünüyor.
OKULA YÜRÜYORUM
Kİ Atakent Lisesi’nde okuyan Burak Mert Çelebi, okulunun bu sene açıldığını belirterek, “Okula kayıt yaptırırken beş yüz lira, bin lira para istediler. Parayı verdik ama okula da hâlâ bir şey yapılmadı” diyor. Okula yürüyerek gidip geldiğini söyleyen Çelebi, “Sabah sekiz buçukta yola çıkıyorum, dokuz buçukta okula varıyorum. Dört kilometre yol yürüyorum. Durumum olmadığı için servisle de gidemiyorum. Okulumuzun önünden ne minibüs ne de otobüs geçiyor” diye anlatıyor yaşadığı sıkıntıları. Okulunda Mehmet Akif Mahallesi’nden çok öğrenci olduğunu belirten Çelebi, “İkitelli’ye lise yapılması daha mantıklı, çünkü zaten çevredeki liselerin öğrencilerinin yüzde seksenini Atatürk ve Mehmet Akif mahallelerinden gidenler oluşturuyor” diye konuşuyor. Çelebi, “Böylece hem okullar çok kalabalık olmaz, hem de herkes rahat eder” diye ekliyor.
KÜLTÜR FAALİYETİ DE YOK
Levent Demirkan, İkitelli doğumlu. Yaşadığı bölgede sadece lise değil tiyatro, sinema gibi gidebilecekleri hiçbir mekan olmadığına dikkat çekiyor. Bunun için semt dışına çıkmak zorunda olduğunu, İkitelli’de kaldıklarında da kahvehanelerde vakit geçirdiklerini sözlerine ekliyor ve mahalle muhtarının, lise yapılması için çalışma yapacağına dair söz verdiğini belirtiyor. Demirkan, “Ama hâlâ bir şey yapmadı, ondan önce muhtarlık yapan kişi de söz vermişti, o da yapmadı” diyor. Belediyenin de lise sorunu üzerine düşmediğini söyleyen Demirkan, kendilerinin de belediyeye neden mahallelerine hâlâ lise yapılmadığını sormadıklarını söyleyerek, “Aslında biz gidip de sorsak akıllarına girer belki” diyor ve şunları da ekliyor sözlerine: “Mahallede oturan liseliler olarak gruplar oluşturarak muhtarlığa gidilirse, muhtarlıkla birlikte belediyeye gidebiliriz.”
(İstanbul/EVRENSEL)


Cihan Ekinci
ÖNCEKİ HABER

Harmandalı’nda 8 Mart coşkusu

SONRAKİ HABER

ABD, Kuzey Kore'nin füze denemelerini görüşmek üzere BMGK'yi toplantıya çağırdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa