22 Şubat 2010 00:00

Sorun çözülene kadar...

Tepsi üretimi yapıyoruz. Toplam 151 işçi çalışıyor. Bunların 128’i sendika üyesi.

Paylaş

Cambro Özay Plastik Baştemsilcisi İbrahim Karataş, sorularımızı yanıtladı.
İşyerinizden bahseder misiniz?

Tepsi üretimi yapıyoruz. Toplam 151 işçi çalışıyor. Bunların 128’i sendika üyesi.
Krizle birlikte yaşadığınız sorunlar neler?
Kriz, Başbakan’ın dediği gibi teğet geçmedi. 2009 Mayıs’ıyla birlikte bizim işyerini de etkiledi. 2009’da 11 tane arkadaşımız isteyerek işten ayrıldı. Üretimde ise yüzde 10 ila yüzde 40 arası üretim düşüklüğü yaşanıyor.
Kaç yıldır işyerinizde sendika var?
2006 yılında örgütlendik ve iki dönemdir temsilcilik yapıyorum.
İşveren nereli?
Asıl işveren Amerikalı. Türkiye’de 1 fabrikası var.
Fabrikanız nerede?
Gebze Plastikçiler Organize Sanayi’de.
Çevrenizdeki fabrikalarda durum nasıl?
4 tane örgütlü fabrika var. İkisi Petrol-İş, ikisi Lastik-İş’te örgütlü.
Örgütsüz fabrikalarda durum nasıl?
Mola saatlerimiz diğer fabrikalara uymuyor. Sadece aynı yol güzergahını kullanıyoruz.
TEKEL işçilerini nasıl buluyorsunuz?
TEKEL işçilerinin eylemi haklı ama bu tepki TEKEL satılırken yapılmalıydı.
Türk-İş’in kararları hakkında ne düşünüyorsunuz?
Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, tabandan gelen baskı olmasaydı böyle kararlar almazdı. 4 Şubat’taki iş bırakma eyleminde şubelerin kendi kararlarını alabilmesi şeklinde işin ucu açık bırakılarak, yanlış yapıldığına inanıyorum. Karar iletilse tüm sektörlerde işçiler karara uyardı. Ve daha etkili eylemler yapılmalı. Bir günlük değil, TEKEL işçisinin sorunu çözülene kadar genel grev kararı alınmalı.
Petrol-İş’in başlattığı kampanya konusunda ne düşüyorsunuz?
Bu kampanyanın başlatılmasını isteyenlerin başında geliyordum. 2007’de bu istediğimiz bir çalışmaydı. Geç kalındı bence. Bizler Gebze’de çalışma yürüttüysek de tabandakiler çalışmalarda aktif rol almadığı için olumlu sonuçlanacağına inanmıyorum.
Gebze Sendikalar Birliği konusunda ne düşünüyorsunuz?
Sendikacıların “Bu işçilerden bir şey olmaz” şeklinde bir tutumu var. Bence böyle bir sendikacılık anlayışı içerisinde olanlardan bir şey olmaz. Gebze Sendikalar Birliği, eylemlerde ihtiyaca cevap vermekten çok konfederasyonlar arası rekabete söz konusu oluyor.

DİRENİŞTEKİ TEKEL İŞÇİLERİNİN YANINDAYIZ
Rıfat Güli (Cambro Özay Plastik İşyeri Temsilcisi): Kriz patronların lehine işledi. Birçok sektörde yoğun işsizlikler yaşandı. Bu süreçte tüm sendikalar var olanı kurtarma çabası içerisine girdiler. Sendikalarımız topluma kendilerini iyi anlatamadı. Bundan yararlanan hükümet de saldırılarını yoğunlaştırıyor. Son süreçte yaşanan TEKEL direnişi ise ışık tutuyor ve örgütlü işçilere mücadele etmesini öğretiyor. Ankara’da işçiler ayrım gözetmeden birleşik bir mücadele yürütüyor. Sendikalar da toplumun her kesiminde TEKEL konusunda aydınlatma çalışması yaparak, süreci lehlerine çevirmelidir. Biz Gebzeli işçiler olarak TEKEL işçilerini destekliyoruz. Meydanlarda “Genel grev, genel direniş” diyoruz. Ayrıca “TEKEL işçileriyle 1 liranı paylaş” kampanyasını Gebze’de başlatacağız.
Zeynel Çetinkaya (Cambro Özay Plastik İşyeri Temsilcisi): TEKEL işçilerini Türkiye’de AKP zihniyeti hariç tüm kesimler destekliyor. Bizler de elimizden geleni yapıyoruz. “Sendikalı ol” kampanyası ise harcanan onca paraya rağmen yetersiz. Örgütlenme döneminde işten atılan öncü arkadaşlara sahip çıkılmalı. Bu arkadaşlara sahip çıkmak, kampanyadan daha önemli. Ama kampanyamızın olumlu yanları oluyor. Devamını bekliyoruz.
ÖNCEKİ HABER

SENDİKALAR KENDİNE GELMELİ

SONRAKİ HABER

Asansör boşluğuna düşüp hayatını kaybeden işçi saatler sonra bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa