22 Şubat 2010 00:00

SENDİKALAR KENDİNE GELMELİ

Petrol-İş Gebze Şubesi’nin örgütlü olduğu fabrikalardan biri de yüzde yüz Fransız sermayesi olan Mecaplast.

Paylaş

Petrol-İş Gebze Şubesi’nin örgütlü olduğu fabrikalardan biri de yüzde yüz Fransız sermayesi olan Mecaplast. Toyoto, Renault, Ford’a yan sanayi üretimi yapan fabrikanın işyeri baştemsilcisi ve Petrol-İş’in şube yöneticisi Şivan Kırmızıçiçek, sorularımızı yanıtladı.

Mecaplast’ta kaç işçi çalışıyor?
385 çalışan var. 300’ü sendikaya üye. İşyerimizin 3’te biri kadın. Türk, Kürt, Alevi, Sünni hep birlikte çalışıyoruz. Önceden hemşehricilik ilişkileri vardı. Ancak sendikal mücadelemizle bunlar aşıldı. Çalışan kadınların temsilcisi olmadığı için bir sıkıntımız var. Ama en yakın zamanda çözeceğiz.

İşyerinizde TİS süreci geçirdiniz, krizden nasıl etkilendiniz?
Firmamız otomotiv sektöründe çalışıyor. Kriz gerekçesiyle onlar durunca biz de durduk. İşveren işçi çıkaracağını söyledi. Biz de karşı çıktık. Gönüllü işten çıkmak isteyenler varsa çıkın dendi. Çıkan arkadaşlar oldu. Ocaktan bu yana ise işlerimiz iyileşmeye başladı.
Sözleşme sürecinde taslağımızı sunduk. İşveren olumlu yaklaşmadı. İşverenin tutumuna yönelik grev yaptık. Bazı pasif eylemlerde bulunduk. Grev günü üretimi durdurduk ve işveren, grevin başladığı gün süre istedi. Fransa’yla görüştü. Öğlene kadar isteklerimiz kabul edildi. Ve iyi bir sözleşme yaptık.
Türkiye genelinde kriz işverene yaradı. Sendikalar aslında süreci fırsata çevirebilirdi. Ancak yapılamadı. Ve ortak bir dayanışma sağlanamadı. Sokakta “Krizi biz yaratmadık faturasını ödemeyeceğiz” diyorduk, ancak sonra sendikalar “İşveren ne yapsın?” gibi bir tutum aldı.

TEKEL direnişiyle ilgili ne düşünüyorsunuz?
TEKEL işçileri sınıfının yolunu aydınlatıyor. Hükümetin tüm saldırılarına karşı kararlı duruşlarını sürdürüyorlar. Onlarla dayanışma için alınan 4 Şubat genel grev kararı yukarıdan alınmıştı. Ancak şubelerin inisiyatifine bırakılınca istendiği gibi olmadı. Sendikamız için de aynı olduğunu söyleyebiliriz. Bazı sendikalar ise karara hiç uymadı.

Sizce Gebze Sendikalar Birliği nasıl olmalı?
Uzun yıllardan beri var. Ancak sürekliliği yok ve sendikalar birliği, iş düştüğünde görevini yapamadı. Her ne kadar sloganlarımızda krizin faturasını ödemeyeceğimizi söylesek de, işyerlerimizde kirize ortak edildik. Bence Gebze Sendikalar Birliği bir araya gelmeli ve yeni bir yapılanmaya gitmeli.
Hükümetin açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Hükümet kamuoyunu kandırıyor ve kamuoyu, araştırma yapmadan söylenene inanıyor. Ancak gerçekleri anlattığımızda bizlere hak veriyorlar. Burada görev sendikalara düşüyor. İyi bir çalışma yapılmalı.

Yeni örgütlemede çıkan değerlendirmeleriniz neler?
Genel anlamda Gebze bir işçi kenti. Çok sayıda işyerinde örgütlenme talebi var ama işten atılma korkusu da var. Burada görev yine sendikalara düşüyor. Sendikalar öncü kadrolara sahip çıkmalı.

Son olarak ne düşünüyorsunuz?
Sendikaların kendilerine gelmesi lazım. SSGSS sürecinde olduğu gibi işçiler her şeyi yapmaya hazırdı, ancak tüm baskılara rağmen sendikalar gerekli görevi yerine getirmedi. Bugün TEKEL kaybederse işçi sınıfı da kaybeder. Bundan dolayı TEKEL’in kazanımı, tüm işçi sınıfının kazanımı olacaktır.
ÖNCEKİ HABER

KOMİTELERLE BİRLİK SAĞLADILAR

SONRAKİ HABER

Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanları görevden alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa