22 Şubat 2010 00:00

HALLEDERİZ GÖKÇEK!

Ses kaydına göre geçen yıl haziran ayında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca ABD Büyükelçiliği’ni çevreleyen yapılaşmaya ilişkin...

Paylaş

Ses kaydına göre geçen yıl haziran ayında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca ABD Büyükelçiliği’ni çevreleyen yapılaşmaya ilişkin yargı kararını uygulamadığı için ‘görevini kötüye kullandığı’ gerekçesiyle hakkında 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istenen Gökçek, Burhan Kuzu’yu arıyor. Kayıttaki diyaloglara göre ‘Yasada yazılı hallerden başka hangi nedenle olursa olsun görevini kötüye kullanan memur, derecesine göre bir yıldan üç yıla kadar hapsolunur’ denilen TCK’nın 240. maddesi, Gökçek için büyük bir sorun.
Bİ İNDİRİVERSENİZ ABİ!
İşte, Anayasa Profesörü TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı AKP’li Burhan Kuzu ile Belediye Başkanı Melih Gökçek arasında geçtiği öne sürülen konuşmanın dökümü:
M.G: 240’tan yargılıyorlar beni şimdi. 240 dediğiniz kanunda sayılmayan haller. Ben ne bileyim kanunda sayılmayan hallerin şey olduğunu abi ya. Abi şunu yapamaz mısınız, yani bu 240’ı 3 ay 6 aya indiremez misiniz abi ya?
B.K: Cezasını mı?
M.G: Evet?
B.K: O zaman faydası ne öyle olunca?
HALLEDERİZ
M.G: Abi 3 aydan 6 aya olunca, belediye başkanları bu cezayı alıyor, paraya çevriliyor, belediye başkanlığı süresi de gitmiyor. Mahkum olup içeri atsa, 2 ay gidip yatıp geliyorsun ondan sonra işine devam ediyorsun.
B.K: Hıııı. 5-6 ay diyorsun, olabilir... Şu an ne kadar ki, onun şeyi.
M.G: 1 seneden 3 seneye...
B.K: Çok...
M.G: Tabii çok abi, o kadar saçma ki, adam bankayı soyuyor 3 sene, ben 240’tan, keyfi muameleden, şundan bundan 3 sene. Olur mu böyle bir adalet?
VEKİLLERİ AYARTAYIM
B.K: Şu anda bana gelen 140 dosya var, bizim milletvekillerinin. Aşağı yukarı 50 küsuru, 60’a yakını bu 240...
M.G: Bu 240’ı, milletvekilleri hangisi, kaç tane varsa bir bana çıkartsana. Ben onları bir fitilleyeyim.
B.K: Var, var ben sana listesini vereyim onun.
M.G: Abi bir zahmet abi ya. Bir fitilleyeyim de 3 yıldan 6 aya indirelim bunu.
KONUŞ HALLEDELİM
B.K: Doğru, doğru bir onun üzerinde durmak lazım. Orada icabında 240’tan yargılanan milletvekilleri gidip konuşabilir.
M.G: Konuşsunlar abi. Konuşsunlar arkadaş, ‘Böyle ceza mı olur?’ desinler.
B.K: Bilhassa belediye başkanları için çok zor bir ceza o.
M.G: Ben onun kulisini iyice de yaparım, ortalığı ayağa kaldırırım. O listeyi ver bana.
B.K: Veririm, veririm... Onu bir ara şey yapalım. (HABER MERKEZİ)

GÖKÇEK’TEN BASINA TEHDİT

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, telefon görüşmesi haberi ile ilgili mahkemeye başvurduğunu söyledi. Gökçek, yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetti: “Özel görüşmeler yasal olarak hiçbir şekilde yayınlanamaz. Kendilerini yasaların üzerinde gören hangi yayın kuruluşu olursa olsun yargı önünde hesap verecektir. Yarın (bugün), konuyla ilgili olarak özel telefon görüşmelerimizi yayınlayacak olan tüm basın yayın organları ve TV’lerde aynı tarzda haklarında suç duyurusunda bulunulacaktır. Peşinen tüm yayın organlarını, televizyonları ikaz ediyorum. ”

UYGUN BEY GÖREVE UYGUN
ERZİNCAN’daki cemaat operasyonunda telefon dinlemesine takılan ve Yeni Şafak’ın patronu Ahmet Albayrak’tan destek isteyen Uygun Alkan’ın, amacına ulaşıp belediye meclis üyesi seçildiği belirlendi. Albayrak’ın konuşma dökümleri, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde Meclis üyesi olmak için bile ne kadar üst düzeyden ‘tanıdık’ bulmak gerektiğini de ortaya koyuyor. 10 Şubat 2009’da Albayrak’ı arayan Uygun Alkan, kendisinin meclise girebilmesi için Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın ve Anayasa Mahkemesi Üyesi Sacit Adalı’nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’i aradığını ve Gökçek’in de ‘bir aksilik olmazsa kendisini alacağına söz verdiğini’ söylüyor. Albayrak’tan da ‘bir manevi destek’ ve telefon yardımı istediğini söyleyen Alkan’a, Albayrak da AKP Seçim Koordinasyon Başkanı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Ataç’ı arayacağını söylüyor. Bir gün sonra yapılan konuşmadaysa Albayrakla Uygur arasında şu diyalog geçiyor:
Ahmet ALBAYRAK: Ben aradım bizim Mustafa Ataç’ı. Yav yalnız çok sıkıntıları var orda diyor yav acayip şekilde, ne yapacağımızı şaşırdık diyor ya.
Uygun ALKAN: Neyse bizi şey çağırdı ya ben, Haşim abi ile Sacit Abi gönderdi bizi, ben de bu Disneyland projesi var ya bizim abi. O Disneyland projesi için Melih Bey çağırdı yani netice itibariyle bize bir şey var da yani kendi ölçümüzde benim öyle bir niyetim de yoktu öyle bir şey.
Ahmet ALBAYRAK: Bakanlar bir taraftan arıyor, dost ahbabımız bir taraftan bizi arıyor dedi, Başbakan öbür taraftan arıyor dedi. Yani diyor bizim bilmem yani bunu aramışlarsa budur, buna dedim elimizden gelen yardımı tamam dedi yani.
Ses kaydının yayınlandığı sitenin adı metinozkanvadisi.com.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

AKP’Lİ VEKİL AVNİ DOĞAN ÇARK ETTİ!

SONRAKİ HABER

Türk Telekom: Google servislerine erişim sorunu siber saldırıdan kaynaklanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...