22 Şubat 2010 00:00

Afganistan sorunu Hollanda’da hükümet devirdi

AFGANİSTAN’a gönderilen askerlerin görev süresinin uzatılması konusundaki anlaşmazlık nedeniyle Hollanda’da koalisyon hükümeti çöktü.

Paylaş

AFGANİSTAN’a gönderilen askerlerin görev süresinin uzatılması konusundaki anlaşmazlık nedeniyle Hollanda’da koalisyon hükümeti çöktü.
Yoğun görüşmeler serisi ardından Hristiyan Demokrat Başbakan Jan Peter Balkenende, İşçi Partisi’nin koalisyondan çekildiğini açıkladı.
Balkenende, NATO’nun Hollanda askerlerinin Afganistan’da kalma süresinin 2010 sonrasına uzatılması talebini değerlendirmekteydi.
Ancak, koalisyon ortağı İşçi Partisi uzatmaya karşı. Afganistan’ın Uruzgan bölgesinde 2006 yılından bu yana 2 binin biraz altında Hollanda askeri görev yapıyor. Şimdiye kadar bunlardan 21’i hayatını kaybetti. Bu askerlerin görev süresi halen bir kez uzatılmış durumda. Askerlerin görev süresi 2008’de doluyordu, ancak başka NATO üyesinin bunlar yerine asker göndermemesi nedeniyle Afganistan’da kalışları uzatıldı.
Şu anda görev süreleri 2010 yılı Ağustos ayında doluyor.
2009 yılı Ekim ayında yapılan bir oylamada, Hollanda parlamentosu, görev süresinin dolmasının ardından askerlerin kesinlikle geri dönmesine karar verdi.
Ancak hükümet, bu kararı henüz onaylamış değil. İşçi Partisi lideri ve koalisyon hükümetinde maliyer bakanı olan Wouter Bos, başbakan Balkenende’ye bu kararı hemen onaylama çağrısı yaptı. (DIŞ HABERLER)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

YEDİ İKLİM DÖRT BUCAK

SONRAKİ HABER

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy’dan AB’ye Kıbrıs yanıtı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...